Wielkanoc 2020. Czy można jechać do rodziny na święta? Czy grozi za to mandat?

Tegoroczne święta wielkanocne z całą pewnością będą wyglądać inaczej niż w ubiegłych latach. Wielu z nas spędzi je jedynie z domownikami i zrezygnuje z wyjazdów do rodziny. Ale czy naprawdę jest to konieczne? O pozostanie w domach apelowali m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Przypomnijmy, że w czwartek 9 kwietnia odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i szefa resortu edukacji Dariusza Piontkowskiego. Przedstawiciele rządu poinformowali, że wszystkie restrykcje, które obowiązywały dotychczas, zostały przedłużone do 19 kwietnia, a więc także na czas świąt wielkanocnych. Wśród tych obostrzeń znajdują się m.in. ograniczenia przemieszczania się i podróżowania. 

"Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum [...] Przemieszczać się możesz w przypadku dojazdu do i z pracy, wolontariatu na rzecz walki z COVID-19, załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego i wykonywania czynności związanych z realizacją zadań określonych w ustawie – Prawo łowieckie i ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zakupu towarów i usług z nimi związanych" - czytamy na stronie rządowej

Czy można jechać do rodziny na święta? Czy policja będzie wystawiać mandaty?

Można powiedzieć, że wyjazd do rodziny trudno uznać za sprawę niezbędną do codziennego życia. Z drugiej strony przepisy są nieprecyzyjne i pozostawiają pole do różnorodnych interpretacji. Osoby, które zdecydują się na podróż do krewnych, muszą liczyć się z tym, że mogą zostać ukarane. Policja może nałożyć na nie mandat w wysokości do 500 zł lub skierować wniosek o ukaranie do sądu (w takim przypadku grzywna może wynieść 5 tys. zł) lub do sanepidu (który może nałożyć grzywnę w wysokości do 30 tys.zł). W przypadku nieprzyjęcia mandatu sprawa trafi do sądu.

O pozostanie w domach apelował premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Mamy gorącą prośbę, aby wszyscy państwo zostali w wąskim gronie najbliższej rodziny, żeby nie spotykać się w gronach rodzinnych, tak jak to zwykle bywało [...] To jest ważne, bo według ekspertów, gdyby było inaczej, moglibyśmy doprowadzić za kilka, kilkanaście tygodni do wzrostu zachorowań o ponad 50 tysięcy więcej - powiedział szef rządu.

Czy wyjazd na Wielkanoc jest bezpieczny? Immunolog: Na drogach i stacjach zrobi się ruch

O potrzebie pozostania w domu w czasie nadchodzących świąt mówił w rozmowie z Gazeta.pl immunolog dr Paweł Grzesiowski.

- Uważam, że powinniśmy spojrzeć na to, kto jest naszym "odbiorcą". Jeżeli to są osoby, które mieszkają poza Warszawą albo mieszkają poza naszymi miastami i jedziemy do nich z miasta, to pamiętajmy, że to my jesteśmy dla nich głównie niebezpieczni, to my możemy przewieźć wirusa, nie wiedząc o tym, że jest w naszym organizmie. Zdecydowanie zalecałbym pozostanie w tych składach osobowych, w jakich jesteśmy od tych kilku tygodni na kwarantannie narodowej - powiedział dr Grzesiowski, radząc, aby w Wielkanoc łączyć się z bliskimi przez telefon i internet.

Dr Grzesiowski wskazał, że jeśli dużo osób wyjedzie do rodzin, na drogach i stacjach benzynowych zrobi się ruch i również tam możemy być narażeni na zakażenie. 

Zobacz wideo Czy wyjazd do rodziny na Wielkanoc jest odpowiedzialny?
Więcej o:
Komentarze (143)
Wielkanoc 2020. Czy można jechać do rodziny na święta? Czy grozi za to mandat?
Zaloguj się
 • brutalnaprawda

  Oceniono 47 razy 43

  A na grób brata ... np. na Wawel można ??? Kraków Czuwaj ! Aparaty w dłoń !

 • me_on_gazeta

  Oceniono 45 razy 37

  Zdecydujcie się, albo to jest prośba, albo prawo. Sytuacja, w której minister prosi, a milicjant wystawia mandat za niezastosowanie się do prośby jest głęboko patologiczna i oznacza, że przestaliśmy być demokracją. Info dla nieumiejących czytać: to nie jest uwaga broniąca podróży wielkanocnych.

 • andi113

  Oceniono 41 razy 35

  a Kaczyńskiemu i jego świcie jakie grożą mandaty za dzisiejsze zgromadzenie??

 • cezar85

  Oceniono 32 razy 30

  Można, ale tylko jeśli ją wcześniej zamordowałeś... najlepiej w katastrofie lotniczej

 • darek240273

  Oceniono 29 razy 29

  Zostańcie w domu-apelują, Pinokio i mini-ster zdrowia. A dziś, kilkunastoosobowy spęd pod pomnikiem Największego Nieudacznika. Jaśnie Panom k????wa wolno...!!

 • acototak

  Oceniono 29 razy 25

  Czy wolno w wieloosobowej obstawie jechać na Wawel żeby pokajać się przed bratem?
  Czy grozi za to mandat?

 • kloceklego

  Oceniono 25 razy 23

  Prawo łowieckie. Hahaha. Nie jedź do babki, chyba że chcesz zastrzelić wilka💩

 • stachkaz1947

  Oceniono 32 razy 20

  Czy plątający się staruch na kaczych łapach też dostanie KARĘ 10 tys zł??
  Czy dla niego inne prawo tak jak dla kleru??
  On pewnie poza trybem to jemu WOLNO!!!

 • alexcomp

  Oceniono 19 razy 19

  A wianuszek w 20 osobowej grupie można złożyć u stóp `schodów do nieba'?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX