Wrocław. Za przesunięciem wyborów głosowali nawet działacze PiS

Rada Miejska Wrocławia przyjęła apel w sprawie przesunięcia terminu wyborów prezydenckich, które zgodnie z planem mają odbyć się za miesiąc. "Za" zagłosowało 27 spośród 37 radnych, w tym dwóch polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej Wrocławia w czwartek 9 kwietnia samorządowcy przyjęli apel w sprawie przesunięcia terminu wyborów prezydenckich, które zaplanowano na 10 maja. Projekt ten referował przewodniczący Klubu Radnych Nowoczesna, Piotr Uhle.

"Organizacja wyborów 10 maja 2020 r. wiązać się będzie z narażeniem głosujących obywateli oraz członków komisji wyborczych na poważne zagrożenie zdrowia i życia. W tak trudnym czasie samorządy nie mają możliwości prawidłowego przeprowadzenia wyborów prezydenckich, na które składają się przecież: skompletowanie komisji wyborczych, przeszkolenie członków komisji oraz przygotowanie punktów wyborczych gwarantujących bezpieczeństwo epidemiologiczne. Z całą stanowczością sprzeciwiamy się sprowadzaniu niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia naszych obywateli. Jako samorząd nie godzimy się na wymuszanie współodpowiedzialności za nieprzewidywalne skutki organizacji wyborów prezydenckich w czasie pandemii" - czytamy w dokumencie.

Zobacz wideo Czy przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych w maju jest bezpieczne?

Radni Wrocławia: Wybory nie mogą przebiegać w atmosferze strachu i niepewności

Autorzy apelu stwierdzają w piśmie, iż "nie podlega dyskusji, że obecna sytuacja w kraju to stan klęski żywiołowej". Wskazują także, że polska konstytucja zabrania organizacji wyborów w czasie stanu nadzwyczajnego, a wprowadzone rozporządzeniami ministra zdrowia ograniczenia i obostrzenia to "narzędzia, które stosować można tylko w przypadku wystąpienia jednego ze stanów nadzwyczajnych".

"Wybory na Prezydenta RP nie mogą przebiegać w atmosferze strachu i niepewności. Zrozumiały to już inne kraje, w których wybory i referenda zaplanowane na najbliższy czas zostają odwołane i przesunięte na inne terminy" - uzasadniają twórcy apelu, przypominając, że ze względu na pandemię przesunięto m.in. wybory parlamentarne w Serbii, wybory samorządowe w Wielkiej Brytanii oraz wybory w Szwajcarii. 

W głosowaniu zdalnym wzięło udział 37 radnych. 27 opowiedziało się za przyjęciem apelu, ośmiu zagłosowało przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Wśród samorządowców, którzy zagłosowali "za", są także politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością - Robert Grzechnik i Sergiusz Kmiecik.

Prezydent Wrocławia przeciwny organizacji wyborów w maju

O tym, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich w czasie epidemii stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia obywateli, mówił wielokrotnie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Samorządowiec krytykował m.in. plany przeprowadzenia wyborów w formie korespondencyjnej.

- Dlaczego nagle, zamiast zająć się tarczą osłonową dla polskich przedsiębiorców, wprowadza się artykuł 177., który w istocie zmienia Kodeks wyborczy? Zawsze się to robi pod jakimś płaszczykiem, nie podoba mi się taki sposób stanowienia prawa. Nie rozumiem, dlaczego łamie się regulamin Sejmu, łamie się konstytucję i dlaczego zachęca się nas do wychodzenia na zewnątrz, mówiąc, że jest zagrożenie, nie wolno wychodzić, ale jeśli chodzi o wybory, to jest wszystko w porządku. Nie jest wszystko w porządku i nie będzie - powiedział Jacek Sutryk w nagraniu opublikowanym na Facebooku pod koniec marca.

Więcej o:
Komentarze (68)
Wrocław. Za przesunięciem wyborów głosowali nawet działacze PiS
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 39 razy 33

  nie mogę zrozumieć co się stało z tym narodem, żeby 38 milionów ludzi musiało błagać na kolanach i prosić o rzecz oczywista (czyli przeniesienie wyborów) jednego, słownie jednego, pokurczonego, psychopatę, pokrytego łupieżem?

 • pionier630

  Oceniono 20 razy 14

  Kaczyński, Adrian, premier i ich kumple powinni osobiście chodzić z urną od drzwi do drzwi.

 • supertiumacz

  Oceniono 21 razy 13

  Tak mówiła Pawłowicz, specjalistka od prawa:

  www.youtube.com/watch?v=Rv8wiQWK5XQ

  Co się zmieniło u sympatyków PiS?

 • c.t.k

  Oceniono 17 razy 13

  Z okna widzę gmach poczty i baaaaaaardzo długą kolejkę czekających po zasiłek. Bez masek, bez rękawiczek, bez zachowanej odległości, można powiedzieć spotkanie towarzyskie. Z koroną.

 • jan.zaprawa

  Oceniono 12 razy 10

  Oficjalnie zaczynam akcję głosuj za seniora. Wystarczy przechwycić kartę do głosowania i zagłosować po swojemu. :) Kraj absurdu ale taki mamy klimat.

 • jan.zaprawa

  Oceniono 11 razy 9

  Mój teść powiedział, że głosuje na Dudę bo 13 emerytura i te sprawy. To ja, jako że wspieram comiesięcznie gospodarstwo domowe moich teściów gotóweczką powiedziałem, że ma mi oddać kartę do głosowania bo też w sumie płacę i to w przeliczeniu rocznym więcej niż ta jednorazowa emerytura i wszystkie ichnie dodatki. Powiedział, że kartę odda i mogę zagłosować za niego. Roztropny człowiek.

 • chi-neng

  Oceniono 16 razy 8

  A teraz prosimy o to samo pozostale 30 miliono, uprawnionych do glosowana.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 11 razy 7

  Niektórym działaczom PiS :-)
  Szkoda skazywać własne rodziny na śmierć :-)
  Niektórym :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX