Jak się chronić przed koronawirusem? Dr Paweł Grzesiowski: Szalik daje jeden proc. tego, co profesjonalna maska

- Różnica pomiędzy maskami profesjonalnymi a kawałkiem bawełny jest ogromna - powiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń, gość piątkowej Porannej Rozmowy Gazeta.pl. Dodał, że w jego odczuciu "szalik daje jeden procent tego, co profesjonalna maska".

Dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z Łukaszem Kijkiem zalecił, aby nie przemieszczać się w czasie nadchodzących świąt i spędzić je wyłącznie z tymi bliskimi, z którymi mieszkamy.

"Różnica pomiędzy maskami profesjonalnymi a kawałkiem bawełny jest ogromna"

Immunolog został zapytany o wchodzący w czwartek 16 kwietnia obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Nie do końca rozumiem, jakie jest przesłanie. Minister mówił, że to nie chodzi o ochronę zdrowych, ale o to, aby chory mniej emitował wirusa, jeśli nawet nie wie o tym, że jest chory. Więc tego rodzaju zalecenie można uznać za racjonalne. Natomiast, jeśli byłby to rzeczywiście decydujący krok w walce z pandemią, to powinien być wprowadzony już dziś

- stwierdził dr Paweł Grzesiowski. Dodał, że ludzie się boją i naciskają na noszenie masek w przestrzeni publicznej. Podkreślił, że być może decyzja rządu wynika właśnie z tego strachu społeczeństwa.

Różnica pomiędzy maskami profesjonalnymi a kawałkiem bawełny jest ogromna. Przede wszystkim maska jest najczęściej trzywarstwowym wyrobem, który ma zadanie pochłaniać wilgoć, filtrować i chronić przed aerozolem zewnętrznym, i do każdej z tych warstw używane są określone tkaniny czy materiały

- powiedział specjalista. Dodał, że maski mają ogromne znaczenie głównie w "ochronie wydechowej", czyli "dmuchając w tę maskę wydmuchuje się mniej zanieczyszczeń". Częściowo chronią one przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi, ale - jak podkreśla dr Grzesiowski - to nie są maski filtrujące.

W moim odczuciu szalik daje jeden procent tego, co profesjonalna maska

- dodał immunolog.

Więcej o:
Komentarze (80)
Jak się chronić przed koronawirusem? Dr Paweł Grzesiowski: Szalik daje jeden proc. tego, co profesjonalna maska
Zaloguj się
 • zwyczajny_suweren

  Oceniono 21 razy 19

  Wybraliście sobie kaczystowskich nieudaczników, będziecie w 26stopniach chodzić w szaliku.

 • ar.co

  Oceniono 22 razy 18

  Pisowscy bandyci doskonale wiedzą, że dzięki ich "przygotowaniu" na epidemię (vide sprzedawanie masek z rezerw i kupowanie w zamian miału węglowego) profesjonalnych masek dla Polaków nie ma i nie będzie. Więc wciskają ciemnemu ludowi jeszcze większą ciemnotę, żeby zasłaniał twarze szalikami, chociaż doskonale wiadomo, że skuteczność takiej ochrony jest żadna.

 • wikal

  Oceniono 18 razy 16

  Minister zdrowia mówiący ludziom, że mogą sobie założyć szalik lub apaszkę zamiast maseczki, by chronić się przed covid jest najlepszą emanacją tego państwa z tektury i jego "przygotowania" do epidemii.

 • Mirosława Krawczyk

  Oceniono 15 razy 13

  Zamiast wysyłać listonoszy do ludzi po głosy wyborcze może lepiej dostarczyć wyborcom maseczki ochronne.

 • zacisze16

  Oceniono 13 razy 11

  Na podobnej zasadzie jak używanie szalika można by zaproponować oddychanie tylną częścią ciała.....

 • mer-llink

  Oceniono 13 razy 9

  Bo zalecenie chustki na twarz alboli szaliczka to jest NASZ pomysł. Przez NASZ stworzony. I to nie jest NASZE ostatnie słowo! Co my robimy tym szaliczkiem? My otwieramy oczy niedowiarkom!
  Łudududbu, łubudubu, niech nam żyje Prezes NASZEGO klubu!
  To mówiłem ja, Jarząbek, trener II klasy. Wczoraj nie mówiłem, bo byłem chory. Mogę pokazać zwolnienie... (Z zakaźnego? Nie - z psychiatrycznego..)

 • antypopisowiec

  Oceniono 11 razy 9

  Naukowcy z Seulu przeprowadzili test na skuteczność maseczek. Zaprosili zakażonych koronawirusem, założyli im maseczki chirurgiczne i bawełniane , a następnie kazali im zakasłać. Okazuje się że żadne maseczki nie zatrzymały wirusa.

 • achzarit

  Oceniono 8 razy 8

  Ale jednorazowa profesjonalna maska kosztuje 20 PLN jak nie więcej. A takich potrzeba ze trzy dziennie.

 • frusto

  Oceniono 12 razy 8

  Zamiast odczuć, niech zajrzy do yników badań naukowych. Przy emisji wirusów bakteriofagów, bardzo małych, zwykła maska samoróbka z koszulki bawełnianej zatrzymywała 60% emisji - maska profesjonalna (o ile została dobrze założona, podobno do 3/4 ludzi nie potrafi poprawnie założyć) zatrzymywała 90%. Maski samoróbki z podwójnie złożonego ręcznika kuchennego zatrzymywały niemal tyle, co maski profesjonalne, ale nie dało się w nich oddychać - dlatego w czytanym przeze mnie artykule naukowcy w konkluzjach zalecili, że o ile nie ma dostępu do masek profesjonalnych, należy używać samoróbek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX