10. rocznica katastrofy. Polscy dyplomaci z Moskwy pojadą do Smoleńska i Katynia

Grupa polskich dyplomatów pracujących w Moskwie pojedzie w piątek do Smoleńska i Katynia. Przedstawiciele ambasady i konsulatu oddadzą hołd ofiarom katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku i polskim oficerom zamordowanym wiosną 1940 roku przez oprawców z NKWD.

Dziesięć lat temu, 10 kwietnia 2010 roku na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku rozbił się samolot Tu-154M. W katastrofie zginął prezydent Polski Lech Kaczyński i 95 towarzyszących mu osób. Wszyscy lecieli do Katynia, aby oddać hołd pomordowanym przez Sowietów polskim oficerom.

10. Rocznica katastrofy smoleńskiej. Dyplomaci upamiętnią ofiary

Hołd ofiarom obu tragedii odda jutro delegacja polskiej ambasady. Dyplomaci złożą kwiaty w miejscu katastrofy lotniczej, a następnie udadzą się do Katynia. Ponieważ w związku z pandemią koronawirusa Polski Cmentarz Wojenny jest zamknięty, delegacja złoży kwiaty w przylegającej do Memoriału cerkiewnej kaplicy.

Zobacz wideo Dzień, który wstrząsnął Polską

Jak dowiedziało się Polskie Radio, w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej w swoich domach modlić się będą indywidualnie przedstawiciele rosyjskiej Polonii, a 19 kwietnia w moskiewskiej katedrze zaplanowano mszę świętą w tej intencji.

Więcej o: