Parafie zaczynają przesuwać komunie. W Będzinie wstępny termin w październiku

Ze względu na epidemię koronawirusa niektóre parafie zaczynają podejmować decyzje o przesunięciu pierwszych komunii świętych. W Będzinie-Grodźcu odbędą się one najprawdopodobniej dopiero za pół roku.

Rodzice dzieci, które miały przystąpić do komunii w parafii błogosławionego Honorata Koźmińskiego w Będzinie-Grodźcu (woj. śląskie) dowiedzieli się, że uroczystość zostanie przesunięta. Wstępny termin ustalono na październik 2020 roku. Z nieoficjalnych informacji, do jakich dotarł "Super Express" wynika, że nie jest to jedyna parafia w regionie, w której podejmuje się takie decyzje. Sprawę skomentował rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej ks. Paweł Rozpiątkowski.

- Proboszczowie razem z rodzicami podejmują tego typu decyzje. Diecezja nie ustala terminów pierwszej komunii świętej, każda parafia robi to samodzielnie. Może być tak, że ksiądz określił wstępny termin na październik z uwagi na sytuację. Tak się domyślam - powiedział ks. Rozpiątkowski.

Zobacz wideo Czy wybory korespondencyjne mogą sprzyjać fałszerstwom?

Diecezja krakowska: Komunie dopiero po powrocie uczniów do szkół

Podobne decyzje zapadły już m.in. w diecezji krakowskiej. Z końcem marca kuria ogłosiła, że udzielenie pierwszych komunii czy bierzmowań, które zaplanowano na kwiecień i maj, będzie możliwe dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii. 

"Ograniczenia wynikające z decyzji organów państwa nie pozwalają na organizację tego typu uroczystości do momentu odwołania stanu epidemii i przywrócenia swobody organizacji wydarzeń zbiorowych przy zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno dzieciom, jak i osobom starszym z rodziny, które są narażone na infekcje wirusowe" - czytamy w komunikacie

Z czwartkowej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że przedszkola, szkoły i uczelnie będą funkcjonować w zmienionym trybie co najmniej do 26 kwietnia. Ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń będą obowiązywać do odwołania. 

Więcej o: