Parafie zaczynają przesuwać komunie. W Będzinie wstępny termin w październiku

Ze względu na epidemię koronawirusa niektóre parafie zaczynają podejmować decyzje o przesunięciu pierwszych komunii świętych. W Będzinie-Grodźcu odbędą się one najprawdopodobniej dopiero za pół roku.

Rodzice dzieci, które miały przystąpić do komunii w parafii błogosławionego Honorata Koźmińskiego w Będzinie-Grodźcu (woj. śląskie) dowiedzieli się, że uroczystość zostanie przesunięta. Wstępny termin ustalono na październik 2020 roku. Z nieoficjalnych informacji, do jakich dotarł "Super Express" wynika, że nie jest to jedyna parafia w regionie, w której podejmuje się takie decyzje. Sprawę skomentował rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej ks. Paweł Rozpiątkowski.

- Proboszczowie razem z rodzicami podejmują tego typu decyzje. Diecezja nie ustala terminów pierwszej komunii świętej, każda parafia robi to samodzielnie. Może być tak, że ksiądz określił wstępny termin na październik z uwagi na sytuację. Tak się domyślam - powiedział ks. Rozpiątkowski.

Zobacz wideo Czy wybory korespondencyjne mogą sprzyjać fałszerstwom?

Diecezja krakowska: Komunie dopiero po powrocie uczniów do szkół

Podobne decyzje zapadły już m.in. w diecezji krakowskiej. Z końcem marca kuria ogłosiła, że udzielenie pierwszych komunii czy bierzmowań, które zaplanowano na kwiecień i maj, będzie możliwe dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii. 

"Ograniczenia wynikające z decyzji organów państwa nie pozwalają na organizację tego typu uroczystości do momentu odwołania stanu epidemii i przywrócenia swobody organizacji wydarzeń zbiorowych przy zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno dzieciom, jak i osobom starszym z rodziny, które są narażone na infekcje wirusowe" - czytamy w komunikacie

Z czwartkowej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że przedszkola, szkoły i uczelnie będą funkcjonować w zmienionym trybie co najmniej do 26 kwietnia. Ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń będą obowiązywać do odwołania. 

Więcej o:
Komentarze (82)
Parafie zaczynają przesuwać komunie. W Będzinie wstępny termin w październiku
Zaloguj się
 • barrt21

  Oceniono 25 razy 21

  czwarty świat i jego problemy..

 • precz_z_komunia

  Oceniono 31 razy 19

  Jak trwoga to do wirusologa :-)
  A gdzie się podziały bajki o magicznych wafelkach i łapach pedofila :-)

 • nador

  Oceniono 22 razy 12

  Nie będzie rowerka, quadzika, laptopika ani kościelno-rodzinnej imprezy pod hasłem "jak się zarażać to masowo".

 • meki_majcher

  Oceniono 21 razy 11

  Ciężko sprawować posługę, gdy nie ma ministranta w zasięgu wuja...

 • algreg

  Oceniono 25 razy 11

  jesli chodzi o te komunie to proponuję na zawsze zlikwidować tak jak religię w szkole. Religia to zło i nieszczęście . Dowodów aż nadto od zarania ludzkości

 • yaspiman

  Oceniono 20 razy 10

  nie przesuwać, tylko zlikwidować i zakazać indoktrynacji dzieci. gdy beda pełnoletnie to niech same zadecydują, czy chcą należeć do tej bandy katoli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX