Morawiecki: Przedłużamy wszystkie obostrzenia, przekładamy egzaminy. Premier podał nowe daty

Wszystkie obowiązujące obecnie w Polsce ograniczenia związane z epidemią zostają przedłużone - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Podał daty dot. ograniczeń dla biznesów, szkół. Imprez masowych nie wolno organizować do odwołania. Egzaminy szkolne zostały przesunięte na późniejszy termin.

O godzinie 11:30 zaczęło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po jego zakończeniu minister zdrowia Łukasz Szumowski i premier Mateusz Morawiecki poinformowali o decyzjach dot. aktualnych obostrzeń i zaleceń wydanych w związku z epidemią koronawirusa.

- Nasze dotychczasowe działania na razie sprawdzają się - zapewnił premier. - Zdajemy sobie sprawę, że ten okres izolacji jest uciążliwy. Ale mamy analizy, które pokazują, że gdybyśmy tego nie stosowali, to mielibyśmy może nawet 40 tys. zachorowań - powiedział i dodał:

- Wielu z nas jest zmęczonych, ale bez zastosowania tych środków na dłużej, to wirus rozprzestrzeniał się bardziej. Dziś pojawiły się szanse, żeby bardziej przejąć kontrolę nas rozprzestrzenianiem się wirusa. Przyrosty zachorowań będą i będą dotkliwe. Ale nasza strategia, żeby osoby w grupach ryzyka rygorystycznie przestrzegały kwarantanny się sprawdza i chcemy ją kontynuować.

- Aby dalej ograniczać epidemię, przedłużamy wszystkie obostrzenia - zapowiedział Morawiecki. Poinformował, że o jeden tydzień, do 19 kwietnia przedłużone będą ograniczenia dot. galerii handlowych, limitów osób w sklepach i kościołach, salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

- O dwa tygodnie, do 26 kwietnia, przedłużamy zamknięcie szkół, ograniczenie ruchu lotniczego, zamknięcie granic, sanitarne kontrole graniczne oraz kwarantannę - powiedział. Morawiecki twierdził, że rozwiązania takie jak kontrole graniczne są "kopiowane przez innych".

Po świętach plan dot. "powrotu do nowej normalności"

- Nie oznacza to, że to są ostatnie tygodnie takiego funkcjonowania. Być może pewne obostrzenia będą obowiązywać dalej - zaznaczył Morawiecki i dodał - Ale chcemy po świętach przedstawić plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej. Nie chciał zdradzić, jakie ograniczenia mogą być zdjęte i jakie będą warunki "nowej normalności". Podkreślił, że potrzebna jest w tym ostrożność.

- Ta dotychczasowa rzeczywistość przez długi czas, możne przez lata nie wróci. Ale jest we mnie nadzieja, że świat i Polska będzie w stanie poradzić sobie z tą epidemią - powiedział

Premier zaapelował, by w okresie świątecznym zostać w "wąskim gronie najbliższej rodziny". - Dla mnie to też pierwsze od dawna święta, kiedy nie zobaczę mojej mamy. Spędzimy te święta tak, jak mieszkamy, z żoną i dziećmi

Ogłoszono także decyzje dotyczące działalności szkół oraz egzaminów ósmoklasistów i matur. - Przesuwamy egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów. Nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu, w drugiej połowie czerwca. Poinformujemy o tym na trzy tygodnie wcześniej - poinformował premier. - Na kolejne dwa tygodnie zamknięte będą szkoły, przedszkola. Przedłużony będzie zasiłek opiekuńczy dla osób, które muszą zostać w domach z dziećmi - dodał. 

Obowiązek zakrywania twarzy

Minister Szumowski także powiedział, że gdyby nie izolacja mielibyśmy kilkadziesiąt tysięcy chorych. - Gdyby restrykcje zostały poluźnione, a święta zostały spędzone w taki sposób jak zwykle, to za miesiąc mielibyśmy 30, 40, 50 tys. chorych - ostrzegł. Poinformował o nowym obowiązku - zakrywania nosa i ust - który ma wejść w życie od czwartku 16 kwietnia.

- Ludzie chorują nie tylko na COVID, medycyna potrzebuje środków, gospodarka musi ruszyć do przodu, żeby leczyć ludzi w perspektywie roku czy dwóch - powiedział.

- Dlatego musimy powoli, w sposób bezpieczny wracać do nowej rzeczywistości. W związku z tym od przyszłego czwartku będziemy wprowadzali obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. To na dziś, gdy coraz więcej osób jest chorych, czasem bezobjawowo, pozwala ochronić - nie nas noszących te maseczki czy chusty - ale innych przed nami

- powiedział. Minister wyjaśnił, że obowiązek nie oznacza, że trzeba nosić maseczkę - może to być inna forma zasłaniania twarzy, np. chusta. Szumowski nie powiedział, czy i jakie kary będą grozić za nieprzestrzeganie tego obowiązku, ale zapowiedział, że szczegóły nowej regulacji zostaną podane w późniejszym terminie. 

Szumowski poinformował, że na okres świąteczny nie zmienia się ograniczenie dot. liczby osób w kościołach - nadal będzie to pięć osób, nie licząc sprawujących liturgię. 

Podsumowanie obostrzeń - do kiedy obowiązują

Wg informacji na stronie gov.pl/koronawirus następująco prezentują się daty, w jakich na teraz obowiązują obostrzenia związane z epidemią 

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:

 • ograniczenia w przemieszczaniu się;
 • zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
 • ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
 • ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
 • zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
 • zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
 • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
 • zamknięcie restauracji;
 • ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
 • ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:

 • zamknięcie szkół i uczelni;
 • przedszkoli i żłobków;
 • zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
 • zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:

 • zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę - pełny wykaz wyłączeń znajduje się tutaj);
 • obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują:

 • ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Ponad pięć tysięcy przypadków koronawirusa

Zgodnie z danymi podanymi w czwartek 9 kwietnia rano liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 5341 osób. Do tej pory z powodu SARS-CoV-2 zmarło 164 osób. 284 osób, uznaje się za wyleczone.

Więcej o:
Komentarze (201)
Morawiecki: Przedłużamy wszystkie obostrzenia, przekładamy egzaminy. Premier podał nowe daty
Zaloguj się
 • tegepe

  Oceniono 40 razy 36

  PiSbolszewicy wreszcie są w swoim żywiole: rozkazywać, zakazywać, karać...

 • chi-neng

  Oceniono 39 razy 35

  Przedłużamy wszystkie obostrzenia, przekładamy egzaminy! A

  LE TO CO NAJWAZNIEJSZE, PRZEPROWADZIMY W MAJU!
  CZYLI WYBORY, KTORE MAJA DAC JK I WAM, JEGO PRZYDUPASOM, REELERKCJE PALACOWEGO IDIOTY!

 • c.t.k

  Oceniono 36 razy 32

  "to mielibyśmy 40-50 tys. osób więcej chorych."
  "to mielibyśmy dzisiaj 20, 30, 40 tysięcy chorych"
  Cytaty z dzisiejszego Szumowskiego
  Oni nie wiedzą ilu jest chorych, ilu zmarło i nie są w stanie powiedzieć ile może być w przyszłości. Minister im bardziej ma podkrążone oczy, tym bardziej zwiększa liczbę możliwych zachorowań, których dzięki niemu udało się uniknąć.
  Co się odwlecze, to nie uciecze, zachorują podczas wyborów. Panie ministrze

 • silvermane

  Oceniono 34 razy 32

  Zapomniał powiedzieć o najważniejszym - 10 maja partia wzywa do urn, frekwencja musowo 99,9%.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 22 razy 22

  Jak dobrze, że rząd jako pionier w Europie powprowadzał zakazy i obostrzenia. Dzięki temu Polacy będą mogli z nich korzystać najdłużej w całej Europie.

 • flapper

  Oceniono 24 razy 22

  pisowskie szczury! nie zapomnimy wam tego nigdy! oby was spotkało wszystko co najgorsze

 • magda_breslau

  Oceniono 20 razy 20

  Biedny Morawiecki,

  cena ziemi w srodku Poznania, ktora kupil okazyjnie od biskupa i przepisal na zone w razie, spadnie o polowe albo wiecej... Na szczescie beda rzadowe bailouty. Napisze sie wniosek i moze cos panstwo zaplaci w ramach odszkodowania. I piszac "panstwo" mam na mysli was, drodzy panstwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX