Wybory da się przeprowadzić jak w Bawarii? Nowe dane z tego landu przynoszą fatalne wieści

Rządzący przekonują, że skoro Bawarii w trakcie epidemii udało się przeprowadzić wybory korespondencyjne, to i w Polsce jest to możliwe. Tymczasem w tym landzie właśnie liczba zakażonych wzrosła, jest ich ponad 28 tysięcy.

W ostatnich dniach obóz władzy często zestawia plany korespondencyjnego głosowania w wyborach prezydenckich 2020 z niedawnymi wyborami w Bawarii. W tym niemieckim landzie głosowano korespondencyjnie 15 marca, ale co warto zaznaczyć - plebiscyt objął tylko część Bawarii, uprawnionych było około 1,1 miliona mieszkańców. Zbijano więc argumenty opozycji, że w Polsce nie da się przeprowadzić wyborów w ten sposób, skoro tam się udało. Tak tweetował o tym europoseł PiS Patryk Jaki:

Z wyborami korespondencyjnymi logika III RP jest taka sama jak ze sposobem wyboru sędziów. W RFN się da, ale w Polsce to już skandal i łamanie praworządności. Dlaczego? Aaa, bo to są Niemcy, a to jest Polska.

W czwartkowym wywiadzie na antenie Radiowej Jedynki o Bawarii wspominał sam prezydent Andrzej Duda, mówiąc:

Pomysł głosowania korespondencyjnego, na wzór takiego głosowania, jakie było w Bawarii, jest jakimś rozwiązaniem, bo te wybory w Bawarii, przeprowadzone całkiem niedawno, także właśnie w sytuacji epidemicznej, i to bardzo poważnej, bo w Niemczech sytuacja jest dużo trudniejsza niż u nas, udały się. Zostały dobrze przeprowadzone, była stosunkowo wysoka, ponad 50 proc. frekwencja.
Zobacz wideo Nowy Jork ma swojego bohatera walki z koronawirusem. A jak wypada Donald Trump? USA w centrum pandemii

Wybory w Bawarii i liczba przypadków

Pomijając fakt, że w Niemczech głosowanie korespondencyjne nie jest niczym nowym (w przeciwieństwie do Polski) i funkcjonuje w RFN od lat, to w Bawarii objęło ledwo ponad milion osób. Wybory prezydenckie 2020 to już blisko 30 milionów, a na ich zorganizowanie władza, PKW i Poczta Polska miałyby mniej niż miesiąc. Zakładając oczywiście, że ustawa wprowadzająca powszechność korespondencyjnego głosowania przejdzie pełną drogę legislacyjną.

Dodatkowo według aktualnych danych w Niemczech stwierdzono ponad 108 tys. przypadków zakażenia koronawirusem (zgonów jest ponad 2,1 tys.), z czego właśnie w Bawarii sytuacja jest najtrudniejsza. To tam odnotowano najwięcej zachorowań - we wtorek 7 kwietnia było ich ponad 26 tys., w czwartek już ponad 28 tys.

W Bawarii co najmniej do 19 kwietnia obowiązują godziny policyjne i szereg obostrzeń. Niedawno "Rzeczpospolita" podsumowała te zmagania Bawarii na przykładzie Monachium. W dniu wyborów 15 marca były tam 242 przypadki, bez zgonów. Dwa tygodnie później - już trzy ofiary przy 2256 zakażonych.

Co ciekawe, na razie panuje zgoda, że nie sposób ustalić, czy wybory przyspieszyły rozprzestrzenienie się epidemii. W sąsiedniej Badenii-Wirtembergii, liczącej 11 mln mieszkańców, gdzie żadnych wyborów nie było, liczba zakażonych wynosiła w środę 20 tys. 680 osób (186 przypadków na 100 tys.) przy 464 ofiarach śmiertelnych. Ale w Bawarii liczba infekcji podwaja się najszybciej w Niemczech, bo co 9,5 dnia. W Badenii – co 13,4, a Berlinie – 15,4

- czytamy w "Rzeczpospolitej".

Więcej o:
Komentarze (459)
Pandemia koronawirusa. Wybory da się przeprowadzić jak w Bawarii? W tym landzie sytuacja przedstawia się najgorzej
Zaloguj się
 • ggchmiel

  Oceniono 177 razy 159

  "I żadne krzyki i żadne płacze", i żadna liczba zgonów "nie przekonają nas, że" wybory mają się nie odbyć!

 • antropoid

  Oceniono 135 razy 119

  Za nic miał pasożyt własnego brata - to co mu tam inni ludzie....

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 91 razy 75

  pomijając już fakt że robienie wyborów podczas klęski epidemiologicznej pozbawia ich wynik jakiejkolwiek wiarygodności, to w Bawarii ich system glosowania wypracowywano przez 20 lat a nie w dwa tygodnie w powszechnym burdelu, panice i niepewności

 • czechy11

  Oceniono 63 razy 51

  Trole nasłane przez Mordercę z Żoliborza i Uzurpatora z Pałacu Rezydenckiego już minusuja⚠⚠. Takie kurestwo zafundowała Polsce szajka złodziei przy korycie👎👎👎👎

 • siwywaldi

  Oceniono 57 razy 45

  Powoływanie się naszych, NIE potrafiących NICZEGO ogarnąć kaczych czopków, na PEDANTYCZNYCH Bawarczyków, będących kwintesencją "Deutsche Ordnung", jest jeszcze bardziej śmieszne, niż nazywanie majowej korespondencyjnej farsy "wyborami" :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX