Tak nie można biegać! Naukowcy ustalili, jak bezpiecznie spędzać aktywnie czas

W trakcie pandemii zalecane jest utrzymywanie właściwej odległości od drugiej osoby. Naukowcy stworzyli modele, które wskazują na najbardziej efektywne sposoby realizowania tych wytycznych. Kluczem jest unikanie biegania, jeżdżenia za sobą.

Uniwersytety KU Leuven i TU Eindhoven oraz firma Ansys opracowały wizualizację tego, jak należy postępować w czasie pandemii, jeśli wychodzimy na zewnątrz z drugą osobą lub zdecydujemy się pobiegać. Badacze wzięli pod lupę efektywność ograniczeń, jakie wprowadzają poszczególne państwa.

Bieganie w trakcie pandemii. Dlaczego nie należy biegać za sobą?

Zalecenia w ramach "social distancing" najczęściej obejmują nakaz zachowania metra lub dwóch odległości między dwiema osobami. Najgorzej wypada przykład, w którym jedna osoba biegnie za drugą w odległości dwóch metrów. Jak się okazuje jest to najmniej bezpieczny sposób wspólnego podejmowania aktywności fizycznej w trakcie pandemii.

embed

Jeżeli biegniemy za sobą, nawet w zalecanej odległości, wskazane modele pokazują, że domniemane cząsteczki koronawirusa łatwiej do nas "przylegną". W zasadzie wbiegniemy w "chmurę" pozostawioną przez pierwszego z biegaczy. Dodatkowo - co niedawno opisywali naukowcy z Finlandii - patogen unosi się dłużej w powietrzu niż dotychczas sądzono. Może to wynosić kilka minut. Oczywiście nie ogranicza się to wyłącznie do biegania - analogiczna sytuacja może zaistnieć przy spacerze, jeździe na rolkach czy rowerze.

Lepiej przedstawia się sytuacja, w której dwie osoby biegną obok siebie. Wtedy - kolokwialnie rzecz biorąc - każda "wyrzuca" zarazki za siebie. Podobnie w przypadku biegania za sobą, ale po przekątnej.

W modelach ujęto też 1,5 metra odległości w trakcie rozmowy. Tu naukowcy niosą pocieszenie - półtora metra to wystarczający dystans, by nie "wymieniać się" zarazkami. Zaznaczają przy tym, że sprawdza się to w zamkniętych pomieszczeniach, a na zewnątrz, gdy nie wieje wiatr. Wszystko można obejrzeć na tym nagraniu:

 
Więcej o:
Komentarze (131)
Pandemia koronawirusa. Jak poprawnie realizować zalecenia dystansu społecznego? Nie biegać za sobą
Zaloguj się
 • lipny_kraj

  Oceniono 33 razy 27

  Jestem za tym, aby rząd utrzymał większość restrykcji, ale niech nam pozwoli biegać, wychodzić z domu na spacer i jeździć na rowerze. Jak będziemy zachowywać się bezpiecznie, nic nam się nie stanie. Trzeba tylko wyemitować w telewizji, np. podczas konferencji, krótkie wytyczne, co to znaczy bezpiecznie. Policja niech karze tych, co ewidentnie łamią zasady, urządzając imprezy urodzinowe na działkach, a da spokój spacerowiczom.

 • magia_sieci

  Oceniono 41 razy 25

  Obywatelu! Zostań w domu.
  Stój na baczność, gdy w TVP pokazują Papcia Jarka.
  Zainstaluj sobie wszystkie możliwe śledzące Cię aplikacje w telefonie (jeżeli
  potrafisz - w razie czego poproś jeżdżących ze szczekaczką).
  Obserwuj kościoły i donoś na policję i do Sanepidu, jeżeli doliczysz się szóstej osoby
  wchodzącej.
  Obserwuj sąsiadów - jak któryś wrócił z zakupami i znowu wychodzi - wzywaj
  terytorialsów.
  Obserwuj psy! Gdy zauważysz, że pies sąsiada wyprowadzany jest zbyt często lub przez osoby trzecie, zawiadom natychmiast policję.
  Gdy zauważysz, osobę biegnącą lub jadącą na rowerze z psem na plecach, zawiadom ABW.
  Oglądaj Szkołę TVP - rozwijaj swoje umiejętności matematyczne.
  Wyjdź na miasto z kamerą rejestrując osoby idące 199 cm od siebie, czynną myjnię
  ręczną, wymieniających opony na letnie,wchodzących do lasu,informuj!
  Gdyby zdarzyło ci się jednak wyjść z domu, natychmiast donieś sam na siebie lub
  poproś o pomoc sąsiada.
  Działaj! Nie zostawiaj tych spraw na potem!Bądź czujny!

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 44 razy 20

  U nas parszywe kulsony przebrane za policjantów ścigają osoby które INDYWIDUALNIE uprawiają aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.
  Pamiętajcie - olać sku...eli i nie przyjmować mandatów! Wystawione będą na podstawie nielegalnych przepisów. W sądach się to nie utrzyma.

 • tomeqn1

  Oceniono 18 razy 18

  Ale po co to piszecie, skoro u nas nawet nie dają uprawiać sportu indywidualnie (wszystko zależy od interpretacji kulsona). Już nie mówię nawet o bieganiu (gdzie wiadomo zasięg jest krótszy), ale o rowerze. Mozna przecie wyjechać za miasto na zupełnie zabitą wiochę i tam jeździć, gdzie nawet auto pojawia się raz na 10 min, a o kimś spacerującym nawet nie wspomnę.... ale nie, nie można...

 • syl_t

  Oceniono 13 razy 11

  Mandaty są na tarczę Mateusza bo wie, że nie ma pieniędzy. Jakby mogli to by limit oddechów wprowadzili

 • mietekkowalski

  Oceniono 17 razy 11

  Z tego co wiem to nawet sam nie mogę pobiegać w obecnej sytuacji??? Czy może jednak mylę się?

 • marco35

  Oceniono 8 razy 8

  Nie rozumiem ostatniego zdania. Czy w pomieszczeniach jest bezpieczniej niż na zewnątrz? Przecież aerozol na wietrze natychmiast się rozrzedza a w pomieszczeniu "wisi"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX