Dziś nowe obostrzenia. Łukasz Szumowski: nie przewidujemy drastycznych zmian

Premier i minister zdrowia podczas wspólnej konferencji prasowej poinformują o tym, jak będą wyglądać kolejne obostrzenia w czasie i po świętach wielkanocnych. Łukasz Szumowski dodał, że rząd nie przewiduje wprowadzenia drastycznych zakazów związanych z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa.

Minister Zdrowia na antenie Programu 1 Polskiego Radia przyznał, że dotychczasowe obostrzenia pokazują, że nastąpiła redukcja przewidywanych przypadków zakażeń koronawirusem. Polityk podkreślał, że bez wprowadzenia zakazów przemieszczania się czy przebywania w miejscach publicznych liczba chorych na COVID-19 mogłaby wynieść nawet 25 tysięcy przypadków.

Minister zdrowia: zniesienie obostrzeń na Wielkanoc mogłaby oznaczać 30-40 proc. przyrost nowych zakażonych

- Mamy pięciokrotnie mniej niż mogliśmy mieć, gdybyśmy żyli normalnie, spotykali się, więc są to obostrzenia, które są skuteczne, przynajmniej w części - mówił Łukasz Szumowski. Minister dodał, że gdyby ograniczenia zostały zniesione na czas wielkanocny, to przyrost przypadków zachorowań byłby większy o nawet 30-40 proc. Polityk dodał, że rząd nie przewiduje nowych, bardziej drastycznych obostrzeń, jednak zakazy na pewno będą obowiązywać jeszcze po świętach wielkanocnych.

Zobacz wideo 212 miliardów nie wystarczy. Gawkowski mówi o 0,5 biliona złotych

Polityk po raz kolejny zaapelował też o pozostanie w domach na święta. - Ogromna prośba i apel o to, żeby jednak się nie spotykać. Pozwólmy, żeby te święta były świętami nowego życia, a nie świętami śmierci, bo często takie spotykania się z osobami, z którymi dawno się nie widzieliśmy, mogą doprowadzić do rozprzestrzeniania się tego wirusa i śmierci ludzi, którzy mogliby przeżyć - mówił minister zdrowia przypominając, że najbardziej narażone na zakażenie są osoby starsze. - Można zadzwonić, można się połączyć telefonicznie, zdalnie, przez komputer, można porozmawiać i o to też apeluję, bo szczególnie ludzie starsi potrzebują tego kontaktu, ale chrońmy ich przed bezpośrednim kontaktem - zalecał Łukasz Szumowski.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem w czwartek 8 kwietnia wyniosła w Polsce 5205 osób. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 159 osób.

Więcej o:
Komentarze (266)
Dziś nowe obostrzenia. Łukasz Szumowski: nie przewidujemy drastycznych zmian
Zaloguj się
 • la_bola

  Oceniono 77 razy 73

  Nie bardzo sobie wyobrażam, jakie jeszcze obostrzenia można wprowadzić. Chyba tylko zamknięcie kościołów i zakaz wychodzenia na balkon. To pierwsze jakoś zniosę ;)

 • kazek100

  Oceniono 65 razy 65

  O dzięki, najwspanialszy ministrze! To nie będziecie jeszcze mocniej polować na rowerzystów? Suuuuper. Wiadomo, taki rowerzysta w lesie to arcywróg i zagrożenie, co innego członek komisji wyborczej.
  Podłe dzbany.

 • adelael012

  Oceniono 72 razy 64

  Odpuśćcie rowerzystom i spacerowiczom, wędkarzom itp. Nie w nich leży zagrożenie

 • swiatbeztroli777

  Oceniono 43 razy 43

  "Obostrzenia " dziwna nazwa dla represyjnych zakazów pilnowanych przez kulsonów /nowa odmiana zomo/stosujących opresyjne prawo narzucane przez żoliborskiego dyktatora

 • Sleza

  Oceniono 39 razy 39

  Uwolnic lasy i parki,prrcz z wyborami!

 • ihuarraquax

  Oceniono 38 razy 38

  czy rząd zabezpieczył na wybory wielkie ilości maseczek, rękawiczek i innych środków ochrony przed koronawirusem. Czy leżą w magazynach i czekają na 10 maja zamiast wesprzeć borykającą się z niedoborami służbę zdrowia. A może PiS planuje kolejną wrzutką do jakiejś ustawy odebrać służbie zdrowia te środki dla roznoszącego pakiety wyborcze WOT-u?

 • senior2244

  Oceniono 32 razy 30

  Do wyborów będą ukrywać tak jak teraz prawdziwe dane o zgonach i zakażeniach żeby wybrać pajaca do pałaca. Panie Szumowski nie przypuszczałem że pójdzie Pan na krótką smycz przestępcy z Żoliborza.

 • owca888

  Oceniono 29 razy 29

  A w ramach tych obostrzeń, dla dobrego przykładu, jak przystało na "dobrą zmianę",
  niema kukła z pałacu prezydenckiego ponoć pojechała mna Wielkanoc do Krakowa. :)

 • wiarus25

  Oceniono 31 razy 27

  A te 50 osób na mszy dalej utrzymujecie w mocy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX