12 tys. zł grzywny dla rowerzysty i spacerowiczki. Komendant Główny Policji: To czas wyrzeczeń

Czy grzywna w wysokości 12 tysięcy złotych za spacer lub jazdę na rowerze w miejscach niedozwolonych nie jest przesadą? Zapytany o to Komendant Główny Policji powiedział, że czas epidemii koronawirusa to czas wyrzeczeń, a my wszyscy powinniśmy zrobić co się da, żeby oszczędzić pracy ratownikom, lekarzom i pielęgniarkom.

We wtorek informowaliśmy o efektach weekendowych patroli w Krakowie. W ciągu dwóch dni mundurowi pouczyli ponad 1000 osób, wystawili 53 mandaty i skierowali do sądu 10 wniosków o ukaranie. Szczególne kontrowersje wywołały dwa przypadki - kara 12 tysięcy złotych grzywny dla rowerzysty i spacerowiczki, których policja zatrzymała na Bulwarze Kurlandzkim. O to, czy kary te są adekwatne do winy, zapytano Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka.

- To naprawdę nie jest czas na realizację swoich pasji, realizację swoich planów treningowych. To jest czas wyrzeczeń dla nas wszystkich [...] Takie rzeczy jak bieganie i rower można odłożyć na bok. Sam jestem zapalonym rowerzystą, od miesiąca przesiadłem się na trenażer i staram się tę aktywność realizować w miejscu zamieszkania, nie narażając innych - powiedział Szymczyk w Polsat News.

Komendant Główny Policji podkreślił, że ze względu na pandemię z treningów rezygnują nawet światowe gwiazdy sportu, dla których treningi są codziennością. Podając takie osoby za przykład, gen. insp. Szymczyk zachęcał, aby pozostać w domach.

Zobacz wideo Zakazy w rozporządzeniu ministra zdrowia. Czy da się je wyegzekwować?

Komendant Główny Policji: Każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie

Jarosław Szymczyk wyjaśnił, że o wysokości kary decyduje policjant lub pracownik sanepidu (policja może poinformować służby sanitarne o złamaniu obostrzeń, a te mogą nałożyć na obywatela karę grzywny). Powiedział także, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Osoby, które jeżdżą na rowerze, aby dojechać do pracy czy do sklepu, nie powinny być karane. Z grzywną muszą się jednak liczyć ci, którzy jeżdżą na rowerze w celach rekreacyjnych. Policjant powiedział, że o uprawianiu sportów rozmawiał także z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.

- Osoba, która biegnie chodnikiem, cały czas oddycha ustami, a więc przyjmuje zdecydowanie więcej mikrokropelek, które krążą w przestrzeni, ale też zdecydowanie więcej ich wydziela. To naprawdę są sytuacje, które mogą generować kolejne zakażenia, tym bardziej że wiele osób może przechodzić to zakażenie bezobjawowo. Stąd też nasza mocno restrykcyjna polityka działania wobec tych osób, które uprawiają sport - powiedział Szymczyk.

"Szpitale na świecie są pełne osób, które nie musiały wychodzić z domu, a wyszły"

Komendat Główny Policji wyjaśnił, że funkcjonariuszom wcale nie zależy na mandatach, a on sam chętnie popatrzyłby na "zerowe statystyki". Podkreślił także, że Ministerstwo Finansów nie prosiło policji o wystawianie wysokich mandatów, żeby do budżetu państwa wpłynęło jak najwięcej pieniędzy.

- Szpitale na świecie są pełne osób, które nie musiały wychodzić z domu, a wyszły. Zobaczmy, jak zaangażowani są pracownicy służby zdrowia - niezwykli ludzie, którzy śpią na stolikach, na podłogach, żeby nieść nam pomoc. Oszczędźmy im tej pracy, zróbmy wszystko, aby tej pracy mieli jak najmniej - powiedział gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Więcej o:
Komentarze (782)
12 tys. zł grzywny dla rowerzysty i spacerowiczki. Komendant Główny Policji: To czas wyrzeczeń
Zaloguj się
 • jezus.chytrus.krulem.polski

  Oceniono 180 razy 176

  Na stronie gov.pl widnieje informacja, że można jeździć rekreacyjnie na rowerze, Policja twierdzi, że nie można. Czyli nic nowego, polski bałagan :)

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 153 razy 137

  Rząd każe nosić maseczki.
  Rząd kompletnie NIE zapewnia dostępu do maseczek.
  Rząd za brak maseczki będzie karał bardzo wysokimi mandatami (do 50 000zł)

  ===

 • puuchatek

  Oceniono 137 razy 131

  Czyli gość , który biega albo jeździ na rowerze SAM, z dala od innych, nikomu nie zagrażając, dostaje mandat.

  Ale gość, który w towarzystwie kilkunastu innych gości pójdzie jutro pod pomnik na placu w centrum dużego miasta złożyć kwiatki - o, ten jest OK, nikomu nie zagraża i wszystko jest w porządku, tak?

  Bo wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych…

  …mać.

 • acototak

  Oceniono 116 razy 112

  Ale kulsony za grillowanie dostały tylko po 500 zeta>

  Powinno być dokładnie na odwrót bo pies powinien wiedzieć, panie milicjancie.

 • wizard

  Oceniono 99 razy 99

  Powstała nowa funkcja społeczna: Policjant filozof.
  Filozofuje co ludziom jest niezbędne do życia, a co nie jest.

 • markusim

  Oceniono 95 razy 93

  Mandat wypisać to prosta robota. Gorzej, jak trzeba kobiecie pomóc katowanej przez męża albo złapać złodzieja. Tutaj zaczynają się schody.

 • an_ma_o

  Oceniono 91 razy 89

  Kulsony maja swoje 5 minut

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX