Duda o głosowaniu korespondencyjnym. Jest na "tak", pod pewnym warunkiem

Prezydent Andrzej Duda jest "za" wyborami korespondencyjnymi, jeśli będą bezpieczne. - Muszą być tak prowadzone, aby bezpieczeństwo obywateli było w jak największym stopniu zagwarantowane - mówił w Radiowej Jedynce. Oczywiście powtórzył argument o wyborach w Bawarii, gdzie wybory korespondencyjne przeprowadzono w trakcie epidemii.

Prezydent Andrzej Duda w Radiowej Jedynce komentował sytuację wokół wyborów prezydenckich 2020, zaplanowanych na 10 maja. Duda podkreślał, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich przed 6 sierpnia wymusza Konstytucja (wtedy kończy się jego kadencja). - Konstytucja zakłada, że wybory prezydenckie muszą się odbyć, jeżeli prezydent jest, jeżeli prezydent sprawuje swój urząd - mówił.

Zobacz wideo Kwaśniewski: Wybory są robione na siłę, żeby kandydat PiS-u wygrał

Prezydent o wyborach korespondencyjnych: Są jakimś rozwiązaniem

Andrzej Duda powiedział, że jednym ze sposobów przeprowadzenia wyborów w czasie epidemii koronawirusa jest głosowanie korespondencyjne. Powtarzał przy tym to, co mówią również przedstawiciele obozu władzy, wspominając Bawarię i tamtejsze głosowanie korespondencyjne.

Pomysł głosowania korespondencyjnego, na wzór takiego głosowania, jakie było w Bawarii, jest jakimś rozwiązaniem, bo te wybory w Bawarii, przeprowadzone całkiem niedawno, także właśnie w sytuacji epidemicznej, i to bardzo poważnej, bo w Niemczech sytuacja jest dużo trudniejsza niż u nas, udały się

- przekonywał prezydent, dodawał przy tym, że w Bawarii zanotowano frekwencję powyżej 50 proc.

I gdyby wybory miałby być tak przeprowadzone, zachowując wszystkie reguły zgodności z prawem, to ja uważam, że tak, ale powtarzam jeszcze raz: muszą być tak prowadzone, aby bezpieczeństwo obywateli było w jak największym stopniu zagwarantowane

- podsumował.

Duda: Prawica jest zjednoczona

Sprawa wyborów korespondencyjnych podzieliła - na chwilę - obóz Zjednoczonej Prawicy. Inny sposób na wybory próbował forsować lider Porozumienia Jarosław Gowin, ale skończyło się to podaniem przez niego do dymisji z funkcji wicepremiera i ministra nauki. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jego zdaniem nie ma zagrożenia utraty większości przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Prezydent powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że przedstawiciele Porozumienia pozostaną w rządzie.

- Zwrócił się do mnie z pytaniem pan premier, pani minister Jadwiga Emilewicz miałaby objąć, czy też obejmie tekę wicepremiera. Jeszcze tutaj ostatecznej decyzji w formie podpisanej przeze mnie nominacji nie ma, ale to jest kwestia, jak rozumiem, godzin, kiedy odpowiednie dokumenty nadejdą z Kancelarii Premiera, więc taka zmiana jest. To pokazuje, że prawica nadal jest zjednoczona, choć oczywiście następują zmiany personalne - mówił prezydent

Więcej o:
Komentarze (287)
Wybory prezydenckie 2020. Prezydent Andrzej Duda o głosowaniu korespondencyjnym. "Wybory muszą się odbyć"
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 81 razy 77

  bezpieczne... a równe, powszechne, tajne to już nie muszą być? przy frekwencji 25% ???
  ty pisia marionetko, dobrze wiesz że gdyby wybory odbyły się normalnie, z kampania przedwyborcza np na jesieni to byś dostał takiego kopa w dudę, że by ci nawet prezio-fałszerz nie pomógł

 • 1moja

  Oceniono 65 razy 61

  "... Oczywiście powtórzył argument o wyborach w Bawarii..." Adrian ty nie porownuj Deutsche Post AG do Poczty Polskiej SA, ktora nawet listu poleconego do mieszkania nie umie dostarczyc.

 • viaac

  Oceniono 66 razy 60

  Kurczę, Du...a, aleś mnie zaskoczył. Myślałem, że jesteś za ogłoszeniem stanu klęski, odroczeniem wyborów i nie masz zamiaru wykorzystać przewagi jaką zyskałeś w warunkach uniemożliwiających innym kandydatom prowadzenie kampanii.

 • niktwazny126

  Oceniono 55 razy 49

  Tylko listonoszy poświęci, ale to w sumie mało potrzebna grupa zawodowa. Nie to, co posły, ministry, prezesi spółek skarbu państwa. W walce o stołki i z obawy o konsekwencje radosnego zmieniania ofiary muszą być- więcej ofiar, większe zadowolenie przedwyborcze. Jazdy na trumnach ciąg dalszy.

 • wejsunek47

  Oceniono 51 razy 47

  powoływanie się na Konstytucję w przypadku tego pana jest co najmniej żenujące albo śmieszne...

 • c.t.k

  Oceniono 42 razy 38

  Pójdziecie do więzienia, już nie będzie litości. Stłamsiliście ten kraj, stłamsiliście ludzi, stłamsiliście konstytucję. Pójdziecie do więzienia

 • def11

  Oceniono 39 razy 37

  Nie ma to jak grać znaczonymi kartami, co Andrzej ?

 • mariajoanna.dwa.2

  Oceniono 41 razy 37

  Ludzie! W tej cudownej Bawarii po wyborach znacznie wzrosla liczba zakazen. Przed wyborami bylo to 16 % w skali kraju , teraz jest ok. 26 %. Bawaria przoduje i w zakazeniach i zgonach. Ale przeciez w Bawarii sie udalo. !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX