Kard. Krajewski do duchownych: Oddajcie po jednej pensji. Przyzwyczailiśmy się, że to nam się daje

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski zaapelował do duchownych, którzy uczestniczą w mszach papieża, aby okazali solidarność i oddali po jednej swojej pensji, aby pomóc najbardziej potrzebującym w czasach pandemii koronawirusa.

Poniedziałkowy komunikat Urzędu Papieskiego Jałmużnika mówi, że z powodu pandemii w wielkotygodniowych uroczystościach liturgicznych pod przewodnictwem papieża Franciszka będzie brała udział niewielka dostojników. Kardynał Konrad Krajewski zaapelował do nich, aby w tym trudnym czasie okazali solidarność z potrzebującymi i przyłączyli się do papieża w szczególny sposób. Duchowny chce, aby kardynałowie i biskupi oddali po jednej miesięcznej pensji na jałmużnę. Środki te miałby rozdysponować papież Franciszek.

Włoskie i watykańskie media złagodziły apel papieskiego jałmużnika. Referowały, że kardynał Krajewski prosi o datki. W rozmowie z portalem DEON.pl duchowny wyjaśnił, że "nie chodzi o żadne datki", ale o to, aby kardynałowie i biskupi wsparli potrzebujących z własnych pieniędzy.

- Problem w Kościele jest taki, że my się przyzwyczailiśmy, że nam się daje, a nie że my dajemy. Dlatego poprosiłem o konkretną rzecz. Nie żeby zebrali teraz gdzieś od wiernych pieniądze i je przekazali papieżowi, ale żeby dali własne pensje. Jałmużna powinna być bardzo konkretna, powinna zaboleć - powiedział kardynał Krajewski.

Zobacz wideo Prezydent Wrocławia o sytuacji w szpitalach

Kardynał Krajewski: Świeccy zaczynają nas duchownych uczyć Kościoła

Duchowny powiedział, że "konkretny ból" i poświęcenie można zobaczyć, patrząc na lekarzy. Wskazał, że pracownicy służb medycznych oddają życie, ratując innych ludzi, a ci, którzy żyją, muszą spać w hotelach i nie mogą wrócić do swoich bliskich.

- Ja tylko proszę, żeby dostojnicy watykańscy oddali po jednej pensji. Żeby ich chociaż trochę zabolało. A część z nich najbardziej zabolało to, że ktoś im chce sięgnąć do kieszeni. Za bardzo w Kościele przyzwyczailiśmy się do tego, że rozdajemy, ale nie swoje. W kościele zbieramy na tacę, później część z niej przeznaczamy na pomoc potrzebującym. Ale to nie są nasze pieniądze, to przecież ludzie nam dali! Trzeba zapytać, ile proboszcz sam dał na tacę. Bo to dopiero wtedy jest jałmużna. Trzeba dawać ze swojego, a nie z datków - mówił kardynał Krajewski.

Duchowny stwierdził, że w czasach pandemii to "świeccy uczą duchownych Kościoła", a ewangelia dzieje się na ulicach i w szpitalach. Kardynał Krajewski powiedział, że to osoby świeckie szukają dziś potrzebujących i pomagają im, podczas gdy duchowni wolą czekać przed ołtarzem, "aż ktoś do nich przyjdzie".

- Jezus codziennie rano wychodził i szukał ludzi, szukał tych, którzy potrzebują pomocy. Tego Kościół musi się dziś nauczyć. Musi wyjść do ludzi. I tego uczą nas świeccy - podkreślił kardynał Krajewski. 

Więcej o:
Komentarze (282)
Kard. Krajewski do duchownych: Oddajcie po jednej pensji. Przyzwyczailiśmy się, że to nam się daje
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 101 razy 93

  Piekło szybciej zamarznie, niż zobaczę powszechne i szerokie otwieranie własnych sakiewek przez szeregowych księży, ale przede wszystkim przez przedstawicieli kurii.

 • fakiba

  Oceniono 75 razy 69

  Rydzykowi ręka by uschła jakby miał jakieś pieniądze , kardynał oszalał albo z czymś się na głowy pominiał .

 • jestem_synem_roma

  Oceniono 62 razy 56

  Jeśli w ogóle by mieli dać to z niby z czego? Przecież nie pracują i nie produkują żadnej realnej wartości dla świata, więc mogą jedynie zwrócić ludziom śmiesznie mały ułamek tego, co od nich dostali. To tak jakby złodziej samochodowy odesłał komuś choinkę zapachową z auta, które zawinął.

 • asdfg2018

  Oceniono 63 razy 45

  Jakoś tym kolesiom nie wierzę . Wszystkim . I temu Krajewskiemu też nie wierzę skoro w takiej firmie został jednym z prezesów . Mydlenia oczu i puszczania zasłon dymnych uczą ich przez kilka lat w seminariach duchownych .

 • stachkaz1947

  Oceniono 46 razy 40

  Ale walnął - jak krowa na asfalt. I zadrżały mury KOŚCIOŁÓW od tej HEREZJI.
  Czy tem biskup nie wie ,że w KOŚCIELE ruch pieniędzy jest JEDNOKIERUNKOWY--
  ZAWSZE do SIA.
  NIGDY od SIA.

 • kropka9991

  Oceniono 45 razy 39

  "Problem w Kościele jest taki, że my się przyzwyczailiśmy, że nam się daje, a nie że my dajemy. " - i to mówi sam Kardynał. Jeszcze jakieś wątpliwości?

 • hatteras

  Oceniono 38 razy 36

  Co dal Rydzyk i jego sekta???
  Co takiego uczynil dla ratowania zycia ludzkiego,czy pomocy biednym???

 • munaciello

  Oceniono 28 razy 28

  Tadzik R., ubogi zakonnik, który nie ma własnego majątku, nie ma też własnej pensji.
  Nie ma więc, co oddać.
  PS Cudzych pensji, których ma olbrzymią kolekcję, nie będzie oddawał. Krajewskiemu chodziło przecież o własne pensje duchownych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX