Kameralne obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Szef KPRM zdradza szczegóły

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą miały charakter kameralny. Hołd ofiarom katastrofy oddadzą najważniejsze osoby w państwie. Głównym miejscem obchodów będzie Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

O 8.41 prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złoży wieńce przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej. Minister Michał Dworczyk poinformował też, że obchody rządowe rozpoczną się o 9 od złożenia przez premiera Mateusza Morawieckiego kwiatów pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie szef rządu w podobny sposób odda hołd ofiarom katastrofy spoczywającym na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, a także na innych stołecznych nekropoliach. Także poszczególni ministrowie będą w ciągu dnia składać kwiaty i zapalać znicze w miejscach upamiętniających ofiary.

Zobacz wideo Dzień, który wstrząsnął Polską

Skromne uroczystości odbędą się też w gmachach ministerstw, w których umieszczone są tablice upamiętniające ofiary katastrofy. Minister Michał Dworczyk podkreślił, że w związku z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii obchody odbędą się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Szef KPRM poinformował też, że w związku z tym, że rocznica katastrofy przypada w Wielki Piątek, nie będzie mszy świętej o 8, która jest odprawiana 10. dnia każdego miesiąca.

Katastrofa w Smoleńsku

Rządowy tupolew rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska w Smoleńsku. Na pokładzie samolotu było 96 osób, w tym przedstawiciele władz państwowych. Wszyscy zginęli. Wśród ofiar byli: prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego, parlamentarzyści oraz prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja leciała na uroczystości rocznicowe do Katynia.

Więcej o:
Komentarze (196)
Kameralne obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Szef KPRM zdradza szczegóły
Zaloguj się
 • zdrowy.rozsadek.krk

  Oceniono 61 razy 51

  A od 10 czerwca 2020 obchodzić będziemy miesięcznice mordu wyborczo -epidemiologicznego

 • krynolinka

  Oceniono 65 razy 45

  "Kameralnie" tę uroczystość setki osób będą organizowały. Aerozole jak zwykle wymieszane. Cóż pisiory wasz wybór. Pogrzeb zwykłego Polaka pięć osób. Impreza Kaczyńskiego 150. Pany!!!

 • lblblblb

  Oceniono 44 razy 40

  A główni sprawcy czyli Kaczyński, Sasin i Duda powinni otrzymać stosowne odznaczenia.

 • zwyczajny_suweren

  Oceniono 44 razy 36

  To jest wręcz znieważenie tej wielkiej rocznicy. 10 rocznica powinna być wielka i mieć rozmach. Najlepiej gdyby cała wierchuszka PiS spotkała się w jakiejś dużej hali żeby pokazać jedność w chwili zagrożenia i uczcić pamięć ofiar.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 32 razy 28

  kameralne ???
  a miały byc skromne a nie kameralne

  ale faktycznie trudno Jarka skromnie wozic bez kolumny ochrony, karetki, Morawieckiego i Dudy, więc będzie jak zawsze, złoto ale kameralnie

 • lblblblb

  Oceniono 27 razy 25

  Ponoć pilnie poszukiwana jest drabinka miesięcznicowa.
  Wszystko wskazuje na to, że ktoś ją zajumał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX