Zakażeni, zamknięci, "u kresu sił". Kilkanaście Domów Pomocy zamkniętych przez koronawirusa

W co najmniej kilkunastu Domach Pomocy Społecznej wprowadzono ograniczenia związane z koronawirusem. W kolejnych miejscach wykrywane są nowe przypadki i konieczne jest objęcie kwarantanną pensjonariuszy i personelu. Mieszkańcy DPS-ów to często osoby należące do grupy szczególnego ryzyka w przypadku zachorowań.
Zobacz wideo Picie alkoholu pomaga w walce z koronawirusem? Szkodliwy mit

- Jesteśmy u kresu sił. Coraz więcej pensjonariuszy ma podwyższone temperatury. Boję się, że ci starsi ludzie zaczną umierać - mówił na antenie TVN24 dyrektor DPS-u w Tomczycach Marek Beresiński. W Domu Pomocy po zbadaniu ok. 100 próbek wykryto 61 przypadków koronawirusa u mieszkańców i dziewięć wśród pracowników. Zakażony jest też sam dyrektor. 

Tomczyce to jedno z kilkunastu miejsc w Polsce, w których wykryto koronawirusa i wprowadzono kwarantannę. W wielu sytuacja opisywana jest jako dramatyczna. - Jest potrzebne wojsko i ewakuacja mieszkańców - mówił dyrektor ośrodka w Tomczycach. 

embed

Setki osób w DPS-sach objęto kwarantanną

Informacje o koronawirusie w DPS-ach pojawiają się już od kilku tygodni, jednak takich miejsc przybywa. Pod koniec marca w Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu kwarantanną objętych zostało w sumie kilkudziesięciu pensjonariuszy i pracowników ośrodka. Po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u 60 osób budynek ośrodka otoczony został przez policję.

We wtorek zakażenie potwierdzono u jednej z pracownic Domu Pomocy Społecznej w Psarach (woj. wielkopolskie). Podjęto decyzję o zamknięciu ośrodka i poddaniu przebywających tam ludzi kwarantannie - to łącznie ponad 200 osób. W Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy po zbadaniu 131 osób stwierdzono 64 zakażenia, w tym 25 u osób z personelu. 

W ośrodkach z jednej strony łatwo o zakażenie dużej liczby osób, która korzysta z tej samej przestrzeni. Z drugiej są to najczęściej - ze względu na wieku i choroby współistniejące - osoby, u których istnieje szczególnie wysokie zagrożenie w przypadku zachorowania. Doszło już do pierwszych przypadków śmierci osób zakażonych w DPS-ach. W Koszęcinie (to ośrodek dla kobiet przewlekle chorych psychicznie) zmarły dwie pensjonariuszki - podaje TVN24. Ofiary miał 68 i 82 lata. Zakażonych jest kolejnych 21 podopiecznych, z czego dwie są w ciężkim stanie. Pensjonariusze DPS-u potrzebują stałej opieki ze względu na choroby takie jak alzheimer czy schizofrenia. 

W związku z tym pojawiają się apele o pomoc. Tymczasem Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Iwona Michałek zaapelowała, by... to sami obywatele przekazywali Domom Pomocy Społecznej maseczki, fartuchy, rękawiczki i płyny dezynfekcyjne. Wypowiedź spotkała się z falą komentarzy użytkowników Twittera, którzy uważają, że pomoc tym placówkom powinno zapewnić państwo. 

Więcej o:
Komentarze (118)
Zakażeni, zamknięci, "u kresu sił". Kilkanaście Domów Pomocy zamkniętych przez koronawirusa
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 31 razy 21

  Bawi się nierząd w wybory a ludzie chorują i umierają , ciekawe jak długo jeszcze ?

 • piskizmiski

  Oceniono 20 razy 20

  Były informacje z Hiszpanii co się stało w takich ośrodkach, ale w Polsce żadnego zainteresowania, procedur ani planu kryzysowego dla DPSów. Wyjechały panie zza wschodniej granicy, z Polek kto mógł uciekł na opiekę do dzieci i zostały na palcu boju najwaleczniejsze siłaczki. Same. I po 2. - niekompetencja sanepidów (to jest dopiero niemoc i komuna!) - zamykają taki DPS, a sami spie... na homeoffice i "z glowy", życiem ludzkim się nie interesują. Zdrowia dla siłaczek i siłaczy z DPSow!

 • kl10

  Oceniono 27 razy 17

  Czy księża i siostry zakonne nie mogą włączyć się w pomoc? Gdzie miłość do bliźniego, gdzie czyny chrześcijańskie?

 • fakiba

  Oceniono 27 razy 17

  A Mateusz chodzi i mówi że nam "zazdroszczą" ciekawe czego ?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 25 razy 15

  coś czuje pod skora, że ten pisi "dobro-zmianowy" kołchoz rozleci się jak domek z kart... łatwo było rozdawać 500+ jak koniunktura światowa była wyśmienita prze 5 lat, a teraz 5 miesięcy... ba 5 tygodni i tu się zrobi cmentarz

 • herp_derp

  Oceniono 21 razy 13

  Przecież wg danych z Tableta to nic takiego.

 • log182

  Oceniono 14 razy 12

  Morawiecki i Duda bardzo lubią pokazywać się w terenie. Może by tak odwiedzili któryś z tych DPSów i przywieźli koszyk z maseczkami i butelkę płynu odkażającego produkcji Orlenu?

 • enochnuckythompson

  Oceniono 29 razy 11

  Straszne o tych ludziach rzad zapomnial. Zostawil ich de facto na smierc. Smutne. Politycy wszyscy powinni za to zaplacic. Za to jak Polska jest totalnie nieprzygotowana na takie wydarzenia. Ktos powie caly swiat nie byl gotowy. OK ale gdyby w DPS panowal XXI wiek a nie gleboka komuna , dyrektorzy byli ludzmi z przeslaniem do tej pracy a nie nominatami politykow to by takiej sytuacji nie bylo.
  Polska sluzba zdrowia mozna podzielac na sluzbe zdrowia w Warszawie potem Krakow, Wroclaw przerwa reszta duzych miast PRZEPASC kilka dobrych szpitali w miastach powiatowych a nastepnie KATASTROFA gdzie brakuje wszystkiego od lekarzy po sprzet. Tylko pacjentow nie brakuje.
  PIS ktory ubiera sie w piorka pomocy biednym tych biednych pozostawil na pastwe losu. Dal im 500+ jako kroplowka. I tyle. Ktos powie lepsze to niz brak 500+ . Wcale nie bo poszli by do pracy, nie robili dzieci na potege itp. A tak do pracy nie, kindermachen i jazda jazda . A jak 500+ zabraknie okaze sie ze jest polowa obecnego pokolenia stracona. Totalnie stracona.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 10 razy 10

  Minister Iwona Michałek powinna dostac kopa w tyłek i wylecieć natychmiast ,że przez 2 miesiące nie zadbała i nie rozesłała choćby maseczek dla personelu i ścisłej instrukcji z zakazem wizyt! Premierze Morawiecki,masz krew na rękach tych biednych ludzi i personelu.. tych Domów., bo masz Pan burdel w swoim Rządzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX