Czy można iść na cmentarz? Policja wyjaśnia zasady dotyczące zakazu przemieszczania się

Od 1 kwietnia w Polsce obowiązuje nowe obostrzenie związane m.in. z przebywaniem w miejscach publicznych. Nie wszystkie postanowienia z rozporządzenia są jasne, a wątpliwości budzi między innymi kwestia tego, czy można iść na cmentarz mimo wprowadzonych zakazów. Kwestię tę wyjaśniają policjanci.

Do 11 kwietnia w Polsce obowiązuje zakaz przemieszczania się czy przebywania w miejscach publicznych. Wyjątkiem są wyjścia związane z dojazdem do i z pracy, wyjścia w celu załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego, jak i wolontariat na rzecz walki z COVID-19. W ostatnim czasie w wielu miastach zauważono, że mimo zakazów więcej osób udaje się na cmentarze, by np. posprzątać groby bliskich. 

Koronawirus w Polsce. Czy pójście na cmentarz jest zakazane?

W rozporządzeniu ministra zdrowia wizyty na cmentarzach nie są zakazane, jednak także tutaj obowiązują obostrzenia takie jak w innych miejscach publicznych. Zgodnie z zaleceniami rządu wyjątkiem są pogrzeby, w których uczestniczyć może maksymalnie pięć osób, nie licząc osoby odprawiającej ceremonię. Mimo braku zakazu rządowego niektóre miasta zabroniły wstępu na cmentarze. Tak jest m.in. we Wrocławiu, Częstochowie czy Rzeszowie. Decyzja ta związana była z dużą liczbą odwiedzających w ostatnich dniach.

Jak przepisy w czasie epidemii interpretuje policja? - Radzimy zastanowić się, czy nasza obecność na cmentarzach jest teraz konieczna. Jeżeli już musimy udać się na nekropolię, aby wymienić znicze, położyć nowe wiązanki lub po prostu się pomodlić, musimy zachować ostrożność. Nie wolno się gromadzić. Musimy przebywać, zgodnie z obostrzeniami, w odległości dwóch metrów od drugiej osoby - mówi podinspektor Aleksandra Nowara, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w rozmowie z "Super Expressem".

- Bramy nekropolii nie są zamknięte. Jednak bardzo prosimy o zrezygnowanie z odwiedzania grobów w czasie epidemii. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu mieszkańców w okresie Wielkanocy jest to rytuałem, sytuacja jest jednak wyjątkowa. Dlatego apelujemy, by dla własnego bezpieczeństwa powstrzymać się przed pójściem teraz na nekropolię - mówi z kolei rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak cytowana przez portal naszemiasto.pl. W okresie Wielkanocy w okolicach cmentarzy może pojawiać się więcej patroli policji. - Funkcjonariusze pojawią się wszędzie tam, gdzie ludzie będą się gromadzić. Sytuację na miejscu ocenią policjanci. Zachowajmy jednak zdrowy rozsądek. Po to zostały wprowadzone te przepisy, by ograniczyć przemieszczanie się i gromadzenie się osób - mówi rzeczniczka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy mł. insp. Monika Chlebicz. 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące obostrzeń

Więcej o:
Komentarze (304)
Czy można iść na cmentarz? Policja tłumaczy zasady
Zaloguj się
 • me_on_gazeta

  Oceniono 118 razy 98

  Was chyba popier*oliło tak jak PiS. Dlaczego o interpretacje przepisów pytacie policjantów??? Jaki oni maja tytuł do tego??? Gdzie w aktualnych ukazach rządowych jest zakaz poruszania się rowerem??? Jestem w stanie pojąć, że przepisy sa stanowione z pominieciem prawa, ale może się ich chociaż trzymajmy zamiast pozwalać każdemu policjantowi tworzyć własne?

 • polakadam

  Oceniono 82 razy 74

  Czy można iść na miesięcznicę smoleńską?
  A jeśli się już pójdzie to policja będzie ochraniała czy karała?

 • precz_z_komunia

  Oceniono 74 razy 64

  Milicja nie jest od tłumaczenia zasad :-)
  To przerasta kompetencje tego bijącego serca Partii :-)

 • pavn

  Oceniono 78 razy 62

  Młodym milicjantom coś opowiem . Dobrze pamiętam lata 80 i 90 . Ówczesnym Milicjantom wydawało się , że są bogami , mogą wszystko i taki stan będzie trwał wiecznie. Pałką po plecach za opornik w klapie , za 10 min spacer w godzinie milicyjnej , niechęć do partii rządzącej . Takie przyzwalanie władzy miało swój finał w kopalni Wujek . Wszyscy znamy tą historię . Dzisiaj władza zachęca tych równie prymitywnych funkcjonariuszy do bezzasadnego i niezgodnego z prawem nękania obywateli . Powiem wam tak ; prędzej czy później ta zdegenerowana władza odejdzie w niebyt i karmić was będzie inna ręka . Módlcie się o to , żeby to nie była ręka uczciwa i sprawiedliwa bo marny wasz los.

 • makary_firsztukk

  Oceniono 56 razy 48

  (…) Czy można iść na cmentarz? (…) - nie, nie wolno - nawet kiedy jest tam się niesionym, to należy opierać się rękami i nogami.

 • herp_derp

  Oceniono 51 razy 45

  W domu siedźcie i w dwudziestu sobie na głowach, ale jak przekroczycie tylko próg drzwi - dwa metry albo obejmie was program 500-
  Spoko rozumowanie ma nasza władza.

 • kondziu70

  Oceniono 47 razy 39

  Wszelkie działania ograniczenia swobody obywatelskiej bez wprowadzenia stanu wyjątkowego klęski żywiołowej czy stanu wojennego są nielegalne.. śmiało można olać mandaty...jedyny wyjątek dotyczy osób na kwarantannie...te muszą być odbebnic 2 tygodnie pierdla domowego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX