Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia wprowadza zakaz wywozu respiratorw. Znioso te jedno z obostrze

Ministerstwo Zdrowia wprowadzio zakaz sprzeday i wywozu czci sprztw medycznych, ktre s potrzebne w walce z epidemi koronawirusa. Resort zdecydowa te o zniesieniu obowizkowej kwarantanny dla niektrych osb pracujcych za granic.

Zakaz sprzedaży i wywozu, który wprowadziło Ministerstw Zdrowia, dotyczy respiratorów i kardiomonitorów. Nowy przepis ma obowiązywać do odwołania. Do tego czasu wywóz takiego sprzętu będzie możliwy wyłącznie, jeśli zgodzi się na to krajowy konsultant ds. anestezjologii i wojewoda - relacjonuje rmf24.pl

Ministerstwo Zdrowia znosi obowiązek kwarantanny dla niektórych pracowników zagranicznych

Resort zdrowia wprowadził też nowe regulacje dotyczące osób objętych obowiązkową kwarantanną. Ich dane mają być przekazywane do centrów krwiodawstwa, aby zapewnić bezpieczeństwo tym osobom, które są poddawane transfuzji krwi.

Zobacz wideo Czy Poczta Polska jest w stanie przeprowadzić wybory korespondencyjne?

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało także o zniesieniu obowiązkowej kwarantanny wobec osób, które pracują za granicą przy kluczowych inwestycjach energetycznych. Chodzi m.in. o ludzi pracujących przy budowie gazociągu Baltic Pipe z Danii. Jeśli osoby te musiałyby przechodzić dwutygodniową kwarantannę przy każdym przyjeździe do Polski, mogłoby to spowodować znaczne opóźnienia w budowie inwestycji. To z kolei wiązałoby się z groźbą zwrotu środków pozyskanych z Unii Europejskiej.