Posłanka nie wysłała życzeń na święta, by chronić listonoszy. Potem poparła wybory korespondencyjne

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Barbara Dziuk pod koniec marca zapowiedziała, że życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych będzie rozsyłała przez internet, by "chronić pracowników Poczty Polskiej". Kilka dni później zagłosowała za proponowanymi przez partię rządzącą wyborami korespondencyjnymi.

W poniedziałek Sejm uchwalił ustawę dotyczącą głosowania korespondencyjnego w tegorocznych wyborach prezydenckich. Prace nad nowymi przepisami rozpoczął Senat. Ma na to maksymalnie 30 dni.

Ustawa stanowi, że głosowanie w wyborach prezydenckich w tym roku odbędzie się jedynie drogą korespondencyjną. Nowe przepisy umożliwiają również zmianę terminu wyborów, przy czym musi być on zgodny z zapisami konstytucji. W praktyce oznaczałoby to, że wybory mogłyby się odbyć nie 10, a np. 17 maja.

Przepisy zakładają, że głosowanie odbywałoby się w godzinach 6-20. W tym czasie wyborcy musieliby umieścić kopertę ze swoją kartą do głosowania w specjalnej pocztowej skrzynce nadawczej na terenie tej gminy, w której znajdują się w spisie wyborców. Będą mogli to zrobić osobiście lub korzystając z pomocy innej osoby.

Zobacz wideo Czy Poczta Polska jest w stanie przeprowadzić wybory korespondencyjne?

Barbara Dziuk. "Życzenia świąteczne wysyłam online"

Projekt ustawy poparło 230 posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości, w tym parlamentarzystka tej partii Barbara Dziuk.

Kilka dni wcześniej poinformowała na Facebooku, że zrezygnowała w tym roku z wysyłania kartek świątecznych, by "chronić pracowników Poczty Polskiej" w związku z epidemią koronawirusa.

Zwróciliśmy się do parlamentarzystki z prośbą o komentarz, nie odebrała jednak telefonu i nie odpisała na esemesa. W środę poinformowała na Facebooku o kupieniu materiału do uszycia 1000 maseczek, co zamierza zrobić w najbliższym czasie wraz z przyjaciółmi.

"Podjęłam w tym roku decyzje o niewysyłaniu kartek tradycyjnie i niezamieszczenie życzeń w prasie, a pieniądze na ten cel przeznaczyłam, aby wspierać tych, którzy chronią nasze życie w okresie epidemii" - napisała posłanka.

Więcej o: