W Azji przestraszono się pandemii. Mieszkańcy kilku krajów chcą zakazu handlu dzikimi zwierzętami

Z najnowszych badań WWF wynika, że coraz większa liczba mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej popiera zakaz handlu dzikimi zwierzętami. Wpływ na to może mieć wysokie zaniepokojenie pandemią koronawirusa, która zasięgiem objęła już cały świat.
Zobacz wideo Rywalizacja mocarstw w tle pandemii koronawirusa. Komentuje dr Jacek Bartosiak

Jak czytamy na stronie WWF, 93 procent mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej i Hongkongu popiera pomysł zamknięcia nielegalnych i nieuregulowanych rynków, na których prowadzony jest handel dzikimi zwierzętami. Ankieta została przeprowadzona w marcu wśród 5000 respondentów z Hongkongu, Japonii, Mjanmy, Tajlandii i Wietnamu.

Mieszkańcy Azji boją się pandemii koronawirusa i chcą zakazu handlu dzikimi zwierzętami

WHO potwierdziła, że pandemia SARS-CoV-2, podobnie jak epidemie SARS, MERS i Ebola ma pochodzenie odzwierzęce. W związku z tym WWF postanowiła sprawdzić, czy koronawirus zmienił stosunek mieszkańców Azji do handlu dzikimi zwierzętami. Pandemią koronawirusa poważnie lub bardzo poważnie zaniepokojonych jest aż 82 procent badanych. 9 proc. ankietowanych przyznało, że znają kogoś lub sami kupili mięso dzikich zwierząt na takich targach w ciągu ostatni 12 miesięcy. Aż 84 proc. przyznaje jednak, że jest mało prawdopodobne, by po ostatniej pandemii w przyszłości sięgnęli jeszcze po takie produkty.

Chiny już 24 lutego wprowadziły całkowity zakaz polowania, handlu, transportu i jedzenia dzikich zwierząt, który obowiązuje na terenie kraju. Nad podobną dyrektywą pracuje też rząd Wietnamu. - Inne rządy azjatyckie muszą także podążać tą drogą, zamykając swoje rynki handlu dziką przyrodą o wysokim ryzyku i kończąc ten handel raz na zawsze, aby uratować życie i pomóc zapobiec powtórzeniu się zakłóceń społecznych i gospodarczych, których doświadczamy dzisiaj na całym świecie - powiedział dyrektor regionalny programu Azji i Pacyfiku WWF Christy Williams. Ankieta WWF jest pierwszym badaniem publicznym na temat związku między pandemią COVID-19, a handlem dziką przyrodą, która została przeprowadzona w Azji.

- Ludzie są głęboko zaniepokojeni i wyrażają chęć wsparcia swoich rządów w podejmowaniu działań zapobiegających potencjalnym przyszłym globalnym kryzysom zdrowotnym pochodzącym z rynków handlu dziką fauną i florą. Czas połączyć kropki między handlem dziką przyrodą, degradacją środowiska i zagrożeniem dla zdrowia ludzi. Podjęcie działań zarówno w stosunku do ludzi, jak i wielu gatunków dzikich zwierząt zagrożonych konsumpcją i handlem, ma zasadnicze znaczenie dla naszego przetrwania - dodaje z kolei dyrektor generalny WWF International Marco Lambertini.

Więcej o:
Komentarze (52)
W Azji przestraszono się pandemii. Mieszkańcy kilku krajów chcą zakazu handlu dzikimi zwierzętami
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 32 razy 28

  MOŻE PRZESTANĄ ŻREĆ wszystko, co się rusza, a przy okazji handlować "uzdrawiającymi" gadżetami, pochodzącymi z gatunków, które przez to wymierają.

 • nnn.1

  Oceniono 22 razy 20

  Czas pokaże, na ile to chcenie jest wyrazem paniki, ale na ile rzeczywistej zmiany w sposobie myślenia. I jestem bezwarunkowo ZA zakazem. Jestem w ogóle za opamiętaniem się człowieka.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 14 razy 12

  Najwyższy czas, bo za wirusa SARS też są odpowiedzialni, bo kto oprócz nich jada pagumę chińską.

 • peterjk

  Oceniono 10 razy 10

  Kraje południowo wsch Azji sa przeciwne, ale Chiny nic sobie z tego nie robią, Targ w Wuhan został już otwarty, o czym pisały media w UK.

 • bielanczyk

  Oceniono 9 razy 9

  Napisaliście, że Chiny zakazały handlu w lutym, ale że już zdjęły ten zakaz w marcu, to nie mogliście napisać?

 • czechy11

  Oceniono 25 razy 9

  Czas najwyższy i totalna wojna kłusownikom. A do tych tu plujących na Azjatów przypominam, że przemysłowych chów jaki odbywa sięmiędzy innymi w Polsce w którym dręczone są zwierzęta , pozbawione przymiotów istoty żywej to taka sama wylęgarnia wirusów i pandemii jak handel dzikimi zwierzętami !!!!⚠⚠⚠

 • grzesio1964

  Oceniono 18 razy 8

  Kochani azjaci , przez wasze zdziczenie , brutalnosc, barbarzynstwo, sadyzm I wasze kretynskie rytualy w stosunku do dzikich zwierzat mamy Covida . Patrzac na ilosc zakarzonych I umarlych jedno wiem , zwierzeta smieja sie ostatnie .
  Komu zupke z nietoperza ?

 • sprytny.janusz

  Oceniono 7 razy 7

  Żółtki i tak swoje wiedzą i zjedzą. To "na rozum", to "na potencję" itd. etc. Wzrosną tylko ceny. A po wszystkim i tak oskarżą "amerykańskich żołnierzy"

 • konigin

  Oceniono 9 razy 7

  Obrzydliwcy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX