Dworczyk: W czwartek ogłoszenie nowych regulacji na czas świąt. Zbierze się rządowy zespół kryzysowy

Premier Mateusz Morawiecki ogłosi w czwartek informacje o nowych regulacjach sanitarnych obowiązujących w czasie świąt oraz poinformuje o decyzji ws. egzaminów szkolnych. Zapowiedział to szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Nie przewidujemy głębokich zmian - przyznał.

Szef KPRiM Michał Dworczyk poinformował, że w czwartek zbierze się rządowy zespół kryzysowy. Po nim ogłoszone zostaną informacje o regulacjach, które będą obowiązywały w trakcie i po świętach wielkanocnych. - Jutro [w czwartek - przyp. red.] premier Morawiecki przedstawi te regulacje - powiedział. Jak dodał, część ograniczeń zostanie wydłużona, ale rząd nie przewiduje na razie poważniejszych zmian. Niewykluczone, że dojdzie jedynie do przedłużenia obowiązujących restrykcji.

Nie przewidujemy głębokich zmian w obowiązujących regulacjach. Codziennie jednak podejmujemy decyzje w tej sprawie w oparciu o opinie ekspertów

- przyznał Dworczyk.

Dworczyk o wyborach prezydenckich: Najpierw muszą zostać uchwalone

Jak przyznał szef KPRiM, ogłoszona zostanie także decyzja dotycząca egzaminów ósmoklasistów i matur. Zapytany, czy jest decyzja w sprawie zwiększenia liczby wiernych, którzy mogą uczestniczyć w nabożeństwach, Michał Dworczyk powiedział, że na razie obowiązują dotychczasowe rozwiązania. W nabożeństwie może uczestniczyć pięć osób, nie licząc kapłana i służby liturgicznej.

Jak dodał, ostateczna decyzja w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej będzie zależała od rozwoju pandemii w Polsce.

Aby wybory korespondencyjne się odbyły, muszą one zostać uchwalone; zarówno przez Sejm, jak i Senat, pan prezydent musi złożyć podpis, tak jak pod każdą inną ustawą, wtedy dopiero mamy podstawę prawną, żeby te wybory się odbyły. Natomiast inną rzeczą jest, jak będzie wyglądała sytuacja w Polsce, jeśli chodzi o pandemię. Tego dzisiaj nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Mamy nadzieję i rząd robi wszystko, żeby ta sytuacja rozwijała się w dobrym kierunku

- powiedział.

Sejm w poniedziałek wieczorem głosami posłów Zjednoczonej Prawicy uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 roku mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego - ich organizacją ma się zająć Poczta Polska. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Ustawa trawiła do Senatu, który ma 30 dni na zajęcie się nią.

Zobacz wideo Rząd proponuje „Tarczę Antykryzysową 2.0”. Co dalej?
Więcej o: