Instytut modelowania chorób przedstawił prognozę dla Polski. Szczyt epidemii ma przypaść za dwa tygodnie

Amerykańscy uczeni przewidują, że kulminacyjny punkt epidemii koronawirusa w Polsce przypadnie w drugiej połowie kwietnia, a liczba ofiar śmiertelnych wyniesie dwa tysiące. To prognozy amerykańskiego ośrodka badawczego The Institute for Health Metrics and Evaluation. Analizami tego instytutu posługuje się między innymi Biały Dom.

Według modelu statystycznego Instytutu szczyt epidemii koronawirusa mierzony największą liczbą ofiar śmiertelnych przypadnie na 24 kwietnia. Prognoza ta obarczona jest jednak dużym stopniem niepewności, co oznacza że punkt kulminacyjny może nastąpić nawet tydzień wcześniej albo kilka dni później. Przez maj liczba zgonów ma stopniowo spadać. Według The Institute for Health Metrics and Evaluation w Polsce dla pacjentów z nie zabraknie ani łóżek szpitalnych, ani miejsc na oddziałach intensywnej terapii, ani respiratorów. Amerykańska prognoza mówi, że liczba ofiar śmiertelnych w Polsce wyniesie od 1200 do 3 tysięcy. Prognozowana średnia zgonów wynosi 1953.

Liczba przypadków koronawirusa w Polsce po dodaniu danych z wtorku wynosi w sumie 4848. Na COVID-19 zmarło dotąd 129 osób. 

Według instytutu w Europie epidemia koronawirusa spowoduje ponad 150 tysięcy ofiar śmiertelnych, najwięcej w Wielkiej Brytanii - 66 tysięcy. W Stanach Zjednoczonych prognozowana liczba zgonów wynosi 81 tysięcy.

The Institute for Health Metrics and Evaluation jest jednostką badawczą Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle. Ośrodek, którego fundatorami była fundacja Billa i Melindy Gatesów specjalizuje się w statystykach zdrowotnych na świecie. Model statystyczny epidemii koronawirusa przygotowany przez instytut jest wykorzystywany między innymi przez zespół antykryzysowy Białego Domu.

Zobacz wideo Picie alkoholu pomaga w walce z koronawirusem? Szkodliwy mit
Więcej o:
Komentarze (224)
Instytut modelowania chorób przedstawił prognozę dla Polski. Szczyt epidemii ma przypaść za dwa tygodnie
Zaloguj się
 • Henryk Kuzniecow

  Oceniono 58 razy 50

  Czy założenia doodelu były prawdziwe czy były to kłamstwa podawane przez PiS? W szpitalu na Śląsku zmarły co najmniej 4 osoby na COVID, które nie doczekały testu-wiec w karcie zgonu wpisano "niewydolność oddechowa" zamiast COVID-19. Tak wygląda rzeczywistość!

 • kunwyscigowy

  Oceniono 57 razy 45

  Ale 10 Maja wszyscy zmarli zmartwychwstaną dzięki starej żoliborskiej dziewicy która powtórnie zrodzi du.pę AMEN

 • emigrant_1984

  Oceniono 31 razy 27

  A czy w swoim modelu the Institute for Health Metrics and Evaluation uwzględnił tak zwany "Polish Government Stupidity Factor" ? Aka po polsku jako: "zesramy się a nie damy się "?

 • bloxyx

  Oceniono 23 razy 21

  rozumieć należy, że amerykański instytut oparł wyliczenia na danych przedstawianych przez rząd PiS...🤔

 • baby1

  Oceniono 26 razy 20

  Te dane oficjalnie podawane to nie jest ani "Liczba osób zakażonych" ani liczba osób zmarłych na CODIV-19. Do tej pory nie zrobiono w Polsce testów występowania wirusa w całej populacji, więc nie wiemy ile jest osób zakażonych. Nie wiemy też ile osób zmarło zarażonych koronawirusem, bo przecież nie robi się testów u osób zmarłych. Zwracam uwagę na jeden szczegół. Jeżeli w Polsce jest tylko 5000 zarażonych, to jakim trafem przy tak dużej izolacji mamy kilkaset nowych przypadków dziennie? Jeżeli byłoby 5000 zarażonych, to byłby 1 zarażony na 7,8 tys mieszkańców. Biorąc pod uwagę, że jako przyczynę śmieci mamy 24 zarażonych na ok. 1200 zmarłych, więc co 50 zmarły jest zarażony. Oznaczałoby to, że zarażenie wirusem zwiększa 160 razy szanse śmieci chorego (7800:50, to w przybliżeniu 160).

 • c.t.k

  Oceniono 21 razy 15

  To prognoza bardzo pasuje PIS. Oni nawet dopasują rzeczywistość do niej.

 • lucek10

  Oceniono 18 razy 14

  Aha, zapomniałem dodać: Górale wróżyli nam długą, śnieżną i mroźną zimę. Dziękujemy wam górale! Jak zawsze jesteście niezawodni! :) Ciekawe jaką zimę wróżycie za 8 miesięcy?

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 16 razy 14

  Szanuję takie prognozy i ubolewam, że nasza władza pozbyła się takich naukowców dla dobra IPN. Stąd nie usłyszałem od niej ŻADNEJ KONKRETNEJ WARTOŚCI prócz wyssanych z palca "cudów ocalenia". i "bycia pod kontrolą". Przypomnę, Merkel ogłosiła w Bundestagu 60-70% w czasie nasz rząd walczył z lodem w majtkach i sprzedawał maseczki.
  W mojej ocenie instytut nie doszacował i nie określił długości trwania szczytu/kryzysu.
  Jest znacznie gorzej, skoro rząd właśnie teraz wymyśla PRZYWILEJE DLA RODZIN.
  Choćby z tytułu katastrofalnego stanu powietrza i śląskiego zagłębia chorób płucnych.

 • fakiba

  Oceniono 15 razy 13

  Argument że posługuje się Biały Dom już jest dla mnie istotny , w negatywny sposób , i to bardzo negatywny .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX