Ponad milion złotych za łamanie zasad bezpieczeństwa. W tydzień. GIS nakłada dotkliwe kary

Ponad milion złotych kar w ciągu tygodnia nałożyła Główna Inspekcja Sanitarna za łamanie przepisów dotyczących zapobiegania chorobom zakaźnym. Przepisy te w odniesieniu do koronawirusa funkcjonują od 1 kwietnia.

Rzecznik GIS-u Jan Bondar poinformował, że kary te są nakładane między innymi za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny i izolacji. Podkreślił, że mogą być nakładane dotkliwe kary pieniężne lub w wyjątkowych sytuacjach mogą być składane wnioski do prokuratury. Jako przykład podał sytuację, gdy mężczyzna miał stwierdzone zakażenie i zaleconą izolację, natomiast czuł się na tyle dobrze, że wychodził z domu. Jan Bondar zaznaczył, że przepisy zostały uchwalone po to, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i chronić osoby słabsze z obniżoną odpornością.

Kary od 5 tysięcy do 30 tysięcy złotych są nakładane w drodze decyzji administracyjnych na podstawie informacji przekazywanych przez policję lub w wyniku ustaleń właściwego inspektora sanitarnego.

Czytaj także: Prawie 5 tys. przypadków koronawirusa; tarcza antykryzysowa w Sejmie [7 KWIETNIA NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE]

Epidemia koronawirusa w Polsce

Dotychczas w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem u 4848 osób. 129 z nich zmarło, 192 wyzdrowiały. Najwięcej chorych na COVID-19 odnotowano w województwie mazowieckim - patogen wykryto tam u 1247 osób.

Zobacz wideo Picie alkoholu pomaga w walce z koronawirusem? Szkodliwy mit
Więcej o:
Komentarze (108)
Ponad milion złotych za łamanie zasad bezpieczeństwa. W tydzień. GIS nakłada dotkliwe kary
Zaloguj się
 • goldberg

  Oceniono 41 razy 35

  Recepta na poradzenie sobie z epidemią jest szalenie prosta.
  1. Ograniczamy ilość testów i liczba zachorowań spada.
  2. Następnie zaprzestajemy testowania albo wykonujemy testy , które zawsze będą dawały wynik negartwny. Liczba zachorowań wyniesie 0.
  3. Zgony tłumaczymy w TVPis - innymi chorobami , najlepiej łupuieżem albo wrastającymi paznokciami, że bóg w swojej wielkiej dobroci tak chciał i to już był stary 60-o letni człowiek Głupie ćwoki i tak się nie zorientują i pomyślą że tak ma być.
  4. Cudowne ozdrowienie przypiszemy matce boskiej częstochowskiej i modlitwom kleru , prezesa oraz budynia
  5. Odgrzewamy temat 10 kwietnia, walimy z mediów hasłami o tym że Tusk z Putimen rozpylili sztuczną mgłę, ściągneli aluminiowy samolot magnesem na ziemię o wybuchach, zdalnej blokadzie lotek
  6. Wypłacamy dodatkowa emeryturkę i kazemy iść na wybory w maju lub głosować przez pocztę - nie ma znaczenia , ważne jest tylko kto głosy policzy.
  7. Upieramy się, że na epidemię jako jedyni na świecie przygotowani byliśmy już rok temu jednocześnie apelujemy do ludu o szycie maseczek - i tak ciemna masa się nie zorientuje
  8. Dalej kręcimy wała za wszystko i tak w końcu zapłaci lud. Lecimy z hasłem pokora, umiar praca i że wystarczy nie kraść.
  9. Wzmacniamy propagandę kolejnymi mało komu pomocnymi "tarczami" - możemy zwolnić np. bezdomnych z podatku od nieruchomości.
  10. Wprowadzamy pakiety anktykryzysowe w postaci zakazu aborcji, stref wolnych od LGBT oraz podobne. Rozpoczynamy mącenie w kraju poprzez szczucie ludzi na innych - przeznaczamy na to dodatkowe 2 miliardy.
  Żyć i nie umierać - można spoko kupować nowe fury dla glapy, pixie i dixie, dalej można kupować od Putina ruski węgiel na potęgę i robić wszystko aby wylecieć z UE.

 • krynolinka

  Oceniono 31 razy 27

  Kaczyński i spółka dostali karę za spotkanie na Nowogrodzkiej, za macanki w sejmie? Ludzie widzą jaki to jest syf i "procedury" dla maluczkich. Władza laskę kładzie. Albo niech Emilewicz ukażą mandatem za sianie paniki. Cyrk na kaczych nóżkach.

 • polakadam

  Oceniono 27 razy 25

  Wątpliwą sprawą jest czy bez stanu nadzwyczajnego te kary są legalne. Ukarani mają duże szanse wygrać w sądzie.

 • niko8472

  Oceniono 23 razy 23

  O ile GIS może takie kary nakładać w stosunku do podlegających kwarantannie którą zarządził to mandaty wlepiane myjącym samochody są sprzeczne z prawem.

 • qurczak

  Oceniono 19 razy 19

  Bardzo dobrze, że Główna Inspekcja Sanitarna aktywnie włączyła się w obywatelskie zbieranie pieniędzy dla służby zdrowia. Mam nadzieję, że szef zapewnia im odpowiednią ilość lodu w majtkach.

 • ks-t

  Oceniono 19 razy 19

  Główny Inspektor Sanitarny , pan PInkas, teraz rozdziela kary, a jeszcze 29 lutego 2020, na tydzień przed podpisaniem przez Dudę 10 miliardów złotych na PISowską gadzinówke, zamiast na służbę zdrowia, w wywiadzie dla DGP: "Wielu polityków, którzy posługują się koronawirusem jako elementem gry politycznej, powinno sobie włożyć lód do majtek. Media epatują tym, co się dzieje teraz we Włoszech, dlatego jest panika. Zaraz będą programy telewizyjne o tym, jak zrobić maseczkę. Jeśli to ma nas uspokoić, to nauczmy się sami robić maseczki. Można też przeciąć biustonosz na pół...
  ht tps://www.termedia.pl/mz/Pinkas-o-koronawirusie-i-lodzie-w-majtkach,37005.html

 • haalard78

  Oceniono 14 razy 14

  Zamiast dostać 30 tysięcy złotych kary za korzystanie z życia (spacer wiosną) to już lepiej dać się zastrzelić - bo dla człowieka te 30 tys. zł to jest tyle ile zarabia w 6-12 miesięcy - to jest pozbawienie go jakichkolwiek oszczędności i wpędzenie w zadłużenie. Dlatego apel do policji - nie pouczać, nie wystawiać mandatów rozstrzeliwać na miejscu, w końcu tego Hans Frank z Żoliborza oczekuje. Robić łapanki tych 14-17-letnich dzieci - wywozić do lasów i tam rozwalać - w końcu po to Oberführer mlaSSkacz zamkną lasy. Xuy im d....

 • silvermane

  Oceniono 16 razy 14

  To po prostu łupienie i tak już spauperyzowanego społeczeństwa.

 • hans_gl

  Oceniono 13 razy 13

  przecież sam inspektor stwierdził, że to tylko gra w chińczyka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX