Ponad milion złotych za łamanie zasad bezpieczeństwa. W tydzień. GIS nakłada dotkliwe kary

Ponad milion złotych kar w ciągu tygodnia nałożyła Główna Inspekcja Sanitarna za łamanie przepisów dotyczących zapobiegania chorobom zakaźnym. Przepisy te w odniesieniu do koronawirusa funkcjonują od 1 kwietnia.

Rzecznik GIS-u Jan Bondar poinformował, że kary te są nakładane między innymi za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny i izolacji. Podkreślił, że mogą być nakładane dotkliwe kary pieniężne lub w wyjątkowych sytuacjach mogą być składane wnioski do prokuratury. Jako przykład podał sytuację, gdy mężczyzna miał stwierdzone zakażenie i zaleconą izolację, natomiast czuł się na tyle dobrze, że wychodził z domu. Jan Bondar zaznaczył, że przepisy zostały uchwalone po to, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i chronić osoby słabsze z obniżoną odpornością.

Kary od 5 tysięcy do 30 tysięcy złotych są nakładane w drodze decyzji administracyjnych na podstawie informacji przekazywanych przez policję lub w wyniku ustaleń właściwego inspektora sanitarnego.

Czytaj także: Prawie 5 tys. przypadków koronawirusa; tarcza antykryzysowa w Sejmie [7 KWIETNIA NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE]

Epidemia koronawirusa w Polsce

Dotychczas w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem u 4848 osób. 129 z nich zmarło, 192 wyzdrowiały. Najwięcej chorych na COVID-19 odnotowano w województwie mazowieckim - patogen wykryto tam u 1247 osób.

Zobacz wideo Picie alkoholu pomaga w walce z koronawirusem? Szkodliwy mit
Więcej o: