Wuhan ponownie otwarte po 76 dniach izolacji. "Strefa zero" pandemii stopniowo wraca do życia

11 milionów ludzi przez blisko 11 tygodni żyło w zamknięciu. We wtorek (o północy czasu lokalnego) chińskie Wuhan zostało ponownie otwarte, zezwolono na wyjazdy z miasta. Stopniowo wraca życie codzienne w miejscu, gdzie zaczęła się pandemia koronawirusa, dziś paraliżująca większość świata.
Zobacz wideo Rywalizacja mocarstw w tle pandemii koronawirusa. Komentuje dr Jacek Bartosiak

Gdy wybiła północ z wtorku na środę czasu chińskiego, odblokowano bramki na autostradach, a wkrótce zaczęły jeździć pierwsze pociągi. Wszystko transmitowała telewizja. Po 76 dniach zakończyła się blokada miasta Wuhan, "strefy zero" pandemii koronawirusa. Choć miasto nie jest już odcięte od reszty kraju, nie oznacza to, że życie całkowicie wróciło do normalności sprzed epidemii.

Ponad tydzień temu zniesiono kwarantannę w prowincji Hubei, ale jeszcze bez samego Wuhan. Wznowiono połączenia kolejowe większości miast prowincji z pozostałymi regionami Chin. Z miasta wyjeżdżają m.in. osoby, które przyjechały w odwiedziny lub w interesach i zostały uwięzione ogłoszonym z minimalnym wyprzedzeniem zamknięciem miasta - opisuje "The Guardian". Niektórzy od ponad dwóch miesięcy nie widzieli swoich bliskich. 

Aby uświetnić otwarcie miasta, przygotowano m.in. pokaz świetlny na budynkach. Ale powrót do życia nie następuje z dnia na dzień, lecz stopniowo. Od pewnego czasu luzowane były ograniczenia wewnątrz miasta, począwszy od zezwalania na wychodzenie z osiedli. Wraz z otwarciem możliwości wyjazdu z Wuhan, do pracy wrócą kolejne biznesy. Część restrykcji pozostaje w mocy, ponadto możliwości przemieszczania są uzależnione od tego, czy mieszkańcy mają zielony, czy czy czerwony lub żółty kod w specjalnej aplikacji. Szkoły pozostają zamknięte, nie powinno się tworzyć dużych zgromadzeń. 

"Lockdown" Wuhan - o ile prawdzie są dane podawane przez chińskie władze - pozwolił opanować epidemię koronawirusa. Jednak "The Guardian" zwraca uwagę, że drastyczne, czy wręcz drakońskie ograniczenia były potrzebne po tym, jak władze zignorowały pierwsze ostrzeżenia od lekarzy. Niektórzy byli nie tylko ignorowani, a wręcz celowo uciszani. 

Rośnie liczba asymptomatycznych przypadków w Chinach

W Chinach w ciągu doby zarejestrowano 39 zachorowań związanych z koronawirusem. Jednocześnie obecność patogenu wykryto u 78 osób, u których nie występowały objawy COVID-19.

Rośnie liczba asymptomatycznych przypadków. W ciągu ostatniej doby w Chinach stwierdzono 78 zakażeń u osób, u których nie występują objawy COVID-19. Dzień wcześniej było 47 takich przypadków.

W całych Chinach wykryto jedno zakażenie lokalne - w prowincji Guangdong. W czterech dzielnicach Kantonu, Shenzhen i Jieyang ponownie podwyższono z niskiego na średni poziom zagrożenia epidemiologicznego. W Guangdong wcześniej wykryto 5 lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem. W Shenzhen obecność patogenu potwierdzono u osoby, która wróciła z prowincji Hubei będącej epicentrum zakażeń.

Więcej o: