OBWE krytykuje majowe wybory w Polsce. "Wzywam do uważnego przemyślenia konsekwencji"

Szefowa Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE zaapelowała do polskich polityków, aby pomyśleli o konsekwencjach, które ze sobą niosą majowe wybory prezydenckie. - Prawdziwe wybory wymagają autentycznej kampanii, w której wyborcy mogą usłyszeć programy i opinie wszystkich kandydatów, aby dokonać świadomego wyboru - podkreśliła.

W poniedziałek wieczorem Sejm przewagą czterech głosów uchwalił ustawę projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącą głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Dążenie polskiego rządu do przeprowadzenia w maju wyborów skrytykowała szefowa Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

Prawdziwe wybory wymagają autentycznej kampanii, w której wyborcy mogą usłyszeć programy i opinie wszystkich kandydatów, aby dokonać świadomego wyboru

- stwierdziła Ingibjörg Sólrún Gísladóttir i dodała, że "obecne ograniczenia dotyczące zgromadzeń publicznych z powodu pandemii sprawiają, że prowadzenie kampanii jest prawie niemożliwe".

Czytaj także: Wybory korespondencyjne. Miała być kara więzienia za nieodesłanie karty. W ostatniej chwili zapis zniesiono

"Wzywam prawodawców do uważnego przemyślenia konsekwencji ich decyzji"

Obawiam się, że jeśli wybory prezydenckie przebiegną w obecnych okolicznościach mogą nie spełniać szeregu międzynarodowych standardów.(...) Wzywam prawodawców do uważnego przemyślenia konsekwencji ich decyzji. Muszą wziąć pod uwagę fakt, że wprowadzając głosowanie korespondencyjne na dużą skalę w tak krótkim czasie przed wyborami, zapewnienie tajności i równości głosowania może być niemożliwe

- dodała szefowa OBWE. Podkreśliła, że konieczne byłyby "wyjątkowo dokładne" przygotowania wyborów, aby "utrzymać zaufanie publiczne do instytucji demokratycznych, które powstało w ciągu ostatnich 30 lat".

Zobacz wideo Kiedy powinno dojść do wyborów prezydenckich?
Więcej o:
Komentarze (463)
OBWE krytykuje majowe wybory w Polsce. "Wzywam do uważnego przemyślenia konsekwencji"
Zaloguj się
 • czarna_zoska

  Oceniono 93 razy 85

  A nie mowilam ! Cywilizacja nie uzna polskiego prezydenta wybranego przez szwindel.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 65 razy 59

  Wyborów z 1947 r. też zagranica nie uznawała, a dały władzę na 40 lat. Komuniści się takimi bzdurami jak opinia instytucji międzynarodowych nie przejmują. Co innego gdyby przyszły dyspozycje od Władimira Władimirowicza.

 • weil

  Oceniono 51 razy 45

  a co gnoma to obchodzi? zostalo mu niewiele czasu, a co gnoju narobi, to jego

 • antropoid

  Oceniono 53 razy 45

  PiS TO NIE SĄ polscy politycy - to krety Putina.

 • only.win7

  Oceniono 39 razy 35

  Czas najwyższy na wezwania do poświęceń, "Bądźcie jak Żołnierze Wyklęci", "Zarazisz się głosując na pis - jesteś bohaterem". pis to sekta, a guru sekt potrafią wiele. Ktoś kiedyś namówił kilkaset osób do zbiorowego samobójstwa, to kaczyński namówi do zbiorowego samobójstwa pisowską część polskiego społeczeństwa.
  kaczyński to psychopata stojący nad trumną, jemu naprawdę na niczym poza władzą nie zależy.

 • darek655

  Oceniono 39 razy 31

  Kaczyści ,,cały świat z was się śmieje komuniści i złodzieje"
  Skrzynka Pocztowa czyni cuda,wrzucasz Kidawę wychodzi Duda.

 • diw_iw

  Oceniono 37 razy 31

  Kaczyński powinien trafić na oddział zamkniety. Widac, ze na starosc chce ze współczesnej polski zrobic te, w ktorej żyli jego najbliższe i stad tak debilne wybory.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX