Ustawa o g這sowaniu korespondencyjnym trafi豉 do Senatu. Grodzki chce si璕n望 po opinie RPO i PKW

Marsza貫k Senatu Tomasz Grodzki zapowiedzia na konferencji prasowej, 瞠 izba prawdopodobnie wykorzysta przys逝guj帷e jej 30 dni na rozpatrzenie ustawy o powszechnym g這sowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich. - Tak, jak si ju zdarza這, b璠ziemy musieli wykona prac, na jak w Sejmie nie by這 czasu - powiedzia Grodzki.

W poniedziałek Sejm przyjął ustawę wniesioną przez PiS o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym w majowych wyborach prezydenckich. Projekt, który trafił teraz do Senatu, zakłada, że oddanie głosu drogą pocztową będzie wyłączną formą głosowania. 

Zobacz wideo Krzysztof Gawkowski o propozycjach Jarosława Gowina

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział we wtorek, że izba najprawdopodobniej wykorzysta przysługujące jej 30 dni na rozpatrzenie zapisów ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. - Tak, jak nie raz się już zdarzało, będziemy musieli wykonać pracę, na jaką w Sejmie nie było czasu. To znaczy sięgnąć po opinie Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Komisji Wyborczej, Sądu Najwyższego, epidemiologów oraz innych autorytetów po to, by wyrobić sobie zdanie w kwestii tego, jak skierowany do Senatu akt ustawodawczy wpisuje się w zapisy konstytucji, która mówi m.in. o bezpośredniości i tajności głosowania - stwierdził Grodzki.

Tomasz Grodzki: Tryb pracy nad ustawą może spowodować gigantyczny bałagan podczas wyborów

Senatorowie być może zlecą też zdalne wykonanie konsultacji społecznych - o tym mają zdecydować senackie komisje: ustawodawcza i praw człowieka, które zajmą się projektem przed posiedzeniem plenarnym izby.

- Tu nie chodzi o zamrażanie ustawy. Senatorowie będą starali się pracować nad tą ustawą, która wzbudza ogromne wątpliwości zarówno pod względem konstytucyjnym, jak i prawa wyborczego - dodał marszałek Senatu.

Grodzki podkreślił też, że ekspresowy tryb pracy nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym spowodował, że w jej zapisach nie sprecyzowano wielu podstawowych kwestii, dotyczących m.in. sposobu doręczenie pakietów wyborczych osobom, które znajdują się w kwarantannie lub na leczeniu. Marszałek Senatu ocenił też, że tak krótki czas pracy nad projektem w Sejmie, może rodzić nieprawidłowości już podczas samego aktu głosowania. 

- Nie chcę mówić tutaj o fałszerstwach wyborczych, ale to może spowodować gigantyczny bałagan, który spowoduje, że być może nie każdy głos dotrze do komisji wyborczej, czy też nie każdy głos zostanie uznany za ważny - powiedział Grodzki.

Wi璚ej o:
Komentarze (366)
Ustawa o g這sowaniu korespondencyjnym trafi豉 do Senatu. Grodzki chce si璕n望 po opinie RPO i PKW
Zaloguj si
 • chi-neng

  Oceniono 47 razy 37

  Ustawa o g這sowaniu korespondencyjnym trafi豉 pod z造 adres, bo powinna by Poczt przes豉na do 穎liborskiego paranoicznego Sobiepanka, a raczej prosto do pierwszego lepszego kosza obok jego domu.

 • villk

  Oceniono 52 razy 36

  pakiet wyborczy otrzymany poczta nale篡 spali bez otwierania bo zawiera wirusa pisu

  a tak serio..
  Nie zapomn Ci tego Polsko.
  Nie zapomn Ci twych ministr闚 , rz康闚 i wybor闚 z pora瘸j帷o nisk frekwencj, Twego Trybuna逝 Konstytucyjnego te Ci nie zapomn.
  Zapami皻am ci z twarz Macierewicza , Kaczy雟kiego , Ziobry , Gowina , zapami皻am Ci przys這ni皻a cieniem krzy瘸 w zgni造m kolorze purpury,…… i uwierz ,… naprawd nie b璠zie mi 瘸l gdy zdechniesz taka jak jeste pod ci篹arem swej g逝poty, bo mam nadziej, 瞠 d德igniesz si lepsza i m康rzejsza, cho wiem, 瞠 jak zwykle z ruin.

  za
  h ttps://villk308488492.wordpress.com/2018/04/20/nie-zapomne-ci-tego-polsko

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 43 razy 35

  a ja si nie b璠 krygowa, tylko powiem 瞠 "wybory" przeprowadzone w takich warunkach i przy takiej ustawie, pisanej na kolanie, na 100% zostan sfa連zowane

 • felekstankiewicz

  Oceniono 33 razy 31

  oczywiscie Pan Marszalek,ma 100 procent racjii,Wszystko wskazuje na to,ze projekt ustawy,napisal ktos,kto nie mial nawet,kiosku z lodami.
  podejrzewam jednak ze starym,zwyczajem,praca Pana Marszalka,pojdzie nadarmo,albowiem o wszystykim decyduje I sekretarz i biuro polityczne KC......Tak wybral suweren,to teraz,ma ,to co wybral

 • ferryk

  Oceniono 43 razy 29

  "- Nie chc m闚i tutaj o fa連zerstwach wyborczych, ale to mo瞠 spowodowa gigantyczny ba豉gan, kt鏎y spowoduje, 瞠 by mo瞠 nie ka盥y g這s dotrze do komisji wyborczej, czy te nie ka盥y g這s zostanie uznany za wa積y - powiedzia Grodzki."
  Pan musi tak powiedzie ja nie musz. Ja mam przypuszczenie granicz帷e z pewno軼i, 瞠 wygra te kto ma wygra a nie ten kto zdob璠zie max ilo嗆 g這s闚.!

 • lewicki01

  Oceniono 30 razy 28

  Tajne g這sowanie z o鈍iadczeniem, 瞠 ja to ja i z numerem PESEL? Kto to pisa!

 • la_bola

  Oceniono 23 razy 21

  Problem z opozycj jest taki, 瞠 od razu odkrywa karty i PiS zd捫y opracowa ruchy wyprzedzaj帷e. Obstawiam, jak PiS sobie poradzi z tymi 30 dniami, ale tego nie napisz, bo mogliby wykorzysta pomys.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX