Koronawirus w USA. Donald Trump złożył władzom Indii "ofertę nie do odrzucenia". Poszło o leki

Prezydent Stanów Zjednoczonych zarekomendował lekarzom, by stosowali u pacjentów zakażonych koronawirusem leki, w których składzie jest hydroksychlorochina. Donald Trump podjął już kroki, w celu sprowadzenia potrzebnych środków medycznych z zagranicy. Z "ofertą nie do odrzucenia" zwrócił się do Indii.

Jak podaje "Bloomberg", Donald Trump podejmuje kroki w celu sprowadzenia leków z hydroksychlorochiną, która według prezydenta Stanów Zjednoczonych jest skuteczna w leczeniu koronawirusa. W tym celu polityk skontaktował się z premierem Indii Narendrą Modi. Rozmowa miała zostać przeprowadzona w poniedziałek kilka godzin po tym, jak rząd Indii zakazał eksportu leków.

Donald Trump chce sprowadzić leki na koronawirusa z Indii - zapowiada odwet, jeśli będzie to uniemożliwiane 

Donald Trump powiedział, że nie podoba mu się ostatnia decyzja władz Indii dotycząca zakazu eksportu leków. - Nie słyszałem, żeby to była jego decyzja (Narendra Modi - red.). Byłbym zaskoczony, gdyby tak było - dodał prezydent Stanów Zjednoczonych. Polityk miał zapewnić premiera Indii, że USA "docenią" pomoc władz tego kraju, jeśli umożliwią one transport amerykańskiego zamówienia na ten lek. - Mogą nie zezwolić na ten transport, mają takie prawo. Ale oczywiście może to skutkować naszym odwetem - odpowiedział dalej prezydent Trump.

Zobacz wideo Rywalizacja mocarstw w tle pandemii koronawirusa. Komentuje dr Jacek Bartosiak

Jak podaje "The Guardian", rząd Indii zatwierdził we wtorek wywóz hydroksychlorochiny do Stanów Zjednoczonych. Jego rzecznik Anurag Srivastava powiedział, że Indie są największym producentem hydroksychlorochiny na świecie i po przeprowadzonych obliczeniach tamtejsi rządzący doszli do wniosku, że zapasów wystarczy na potrzeby krajowe. W związku z tym zadecydowano o wycofaniu niektórych ograniczeń w eksporcie. 

W związku z pandemią COVID-19, produkowany w Polsce lek Arechin (zawierający chlorochinę) otrzymał dodatkowe wskazanie dotyczące "leczenia wspomagającego w zakażeniach koronawirusem typu beta, takich jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2". W Polsce została zabezpieczona dostępność tego leku na potrzeby szpitali leczących pacjentów zakażonych wirusem. Aktualnie na świecie trwają badania mające ocenić czy chlorochina i hydroksychlorochina mają rzeczywistą skuteczność w leczeniu SARS-CoV-2. Do tej pory leki te używane były w leczeniu schorzeń reumatologicznych.

Więcej o: