Dotychczasowy zakres opieki zdrowotnej dla VIP-ów był "nieadekwatny". Rząd planuje to zmienić

Rząd chce wkrótce wprowadzić rozporządzenie, na mocy którego rozszerzeniu ulegnie zakres warunków udzielania świadczeń opieki zdrowotnej najważniejszym osobom w państwie. Według projektu pomoc medyczna będzie w rozszerzonej formule udzielana VIP-om oraz ich rodzinom, "bez skierowania".

Wirtualna Polska poinformowała o projekcie rozporządzenia premiera "w sprawie szczegółowego zakresu oraz warunków udzielania świadczeń opieki zdrowotnej", które mają przysługiwać najważniejszym osobom w państwie.

W dokumencie wymienieni zostali: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier i ministrowie. Nowe przepisy mają dotyczyć też rodzin najważniejszych osób w państwie. Projekt rozporządzenia pojawił się na stronie internetowej rządu 5 marca, a więc dzień po tym, jak w Polsce odnotowano pierwszy przypadek koronawirusa. 

Zobacz wideo Krzysztof Gawkowski o propozycjach Jarosława Gowina

Dotychczasowy zakres opieki zdrowotnej dla VIP-ów był "nieadekwatny". Rząd planuje to zmienić

W uzasadnieniu projektu czytamy, że zapisany już w innych aktach prawnych zakres świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących osobom uprawnionym jest "nieadekwatny" do potrzeb tych osób i nie uwzględnia m.in. leczenia szpitalnego, świadczeń w zakresie opieki specjalistycznej, ratownictwa medycznego oraz pomocy doraźnej czy świadczeń lekarza dentysty. 

Rozporządzenie PRM ws. zakresu opieki zdrowotnej dla najważniejszych osób w państwieRozporządzenie PRM ws. zakresu opieki zdrowotnej dla najważniejszych osób w państwie bip.kprm.gov.pl

W projekcie zaproponowano więc, by w razie nagłego zachorowania lub urazu, wypadku, zatrucia lub konieczności natychmiastowego leczenia szpitalnego osobom uprawnionym, ich małżonkom oraz członkom rodziny będących na ich utrzymaniu, przysługiwało szersze prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Rząd chce, by ten zakres obejmował teraz:

 1. Podstawową opiekę zdrowotną,
 2. Ambulatoryjną opiekę specjalistyczną,
 3. Leczenie szpitalne,
 4. Rehabilitację leczniczą,
 5. Leczenie stomatologiczne,
 6. Ratownictwo medyczne,
 7. Pomoc doraźną.

Co więcej, wymienione świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane VIP-om i ich rodzinom bez skierowania i w warunkach: ambulatoryjnych, domowych albo szpitalnych. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą opieka zdrowotna dla najważniejszych osób w państwie i ich najbliższych finansowana jest z budżetu państwa, a konkretniej ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak przypomina Wirtualna Polska, pomoc lekarska udzielana VIP-om znajduje się poza systemem ubezpieczenia zdrowotnego, a politycy mogą leczyć się m.in. w: Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA (od połowy marca przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny) i Wojskowym Instytucie Medycznym. 

Więcej o:
Komentarze (474)
Dotychczasowy zakres opieki zdrowotnej dla VIP-ów był "nieadekwatny". Rząd planuje to zmienić
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 150 razy 140

  O własne tyłki władza potrafi dbać. Cymański pajacował w maseczce na czole bo przecież takie maseczki to w każdym sklepie z maseczkami można nieodpłatnie pobrać. Idźcie w cholerę i nie wracajcie.

 • siwywaldi

  Oceniono 114 razy 106

  Jak pamiętamy, kule Kaczorowi dostarczyli w zębach do domu. Czy NIE DAŁO by się w taki sam sposób, dostarczyć mu koronowirusa? :-)

 • fakiba

  Oceniono 94 razy 86

  A nie mówiłem , nierząd się wyżywi i zabezpieczy , a ty Polaku zdychaj tylko najpierw oddaj głos w wyborach !

 • villk

  Oceniono 88 razy 78

  U Orwela ,że przypomnę "rok 1984" --

  ŚWINIE TEŻ BYŁY RÓWNIEJSZE

  Pragnę przypomnieć wszelkim beneficjentom pisowskim , że tym razem wam się tak nie upiecze,.. grubej kreski nie będzie.

  h ttps://villk308488492.wordpress.com/2020/04/06/nie-bedzie-grubej-kreski

 • freud1

  Oceniono 61 razy 57

  Hahaha.
  Narodowi socjalisci z PIS doszli do wladzy na hasle walki z elitami.
  I teraz Orwell:
  "Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim."
  Na szczescie lut wolski boi sie ksiazek, jak Morawiecki prawdy.

  Chalwa naczelnikowi!

 • niktwazny126

  Oceniono 55 razy 49

  Widzicie, pisowskie trolle za 2,50? Wasz umiłowany rząd dba- o siebie. Swoje szpitale wyposaży, o swoich lekarzy zadba. Wasze babcie w dpsach i szpitalach rejonowych to gorszy sort, niezależnie od tego czy popierają pis, czy wręcz przeciwnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX