Andrzej Duda o egzaminach ósmoklasistów i maturach: Nie można wykluczyć przesunięcia terminów

Andrzej Duda został zapytany o termin egzaminów ósmoklasistów, które powinny odbyć się od 21 do 23 kwietnia, ale też o egzaminy maturalne, które zaplanowane są w maju. Prezydent powiedział, że obecnie trwają konsultacje i ma nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu zostaną przedstawione ostateczne decyzje w tej kwestii.

Prezydent odpowiadał na pytania internautów podczas czatu zorganizowanego na portalu społecznościowym. Większość pytań uczestników dotyczyła terminów egzaminów ósmoklasistów oraz matur, a dokładniej tego, czy zostaną przesunięte z powodu epidemii koronawirusa.

Andrzej Duda o egzaminach: Matury na pewno się odbędą, pytanie tylko, kiedy

Andrzej Duda na jedno z pierwszych pytań na ten temat odpowiedział:

Niestety z przykrością muszę przyznać, że ta atmosfera walki z koronawirusem sprzyja jedynie ochronie życia. Nie sprzyja ona polskiej gospodarce, normalnemu życiu, to nie jest atmosfera, która komukolwiek nam sprzyja. Jeżeli chodzi o matury, to jest to poważna decyzja, którą de facto musi podjąć minister zdrowia. Wiem, że w tej chwili trwają konsultacje na ten temat, bo rozmawiałem dziś (w poniedziałek - red.) z panią wiceminister Marzeną Machałek. Są różne opinie na ten temat. Mamy nadzieję, że w tym tygodniu będzie można przekazać jakieś ostateczne informacje, jakie są plany w zakresie egzaminów.

- mówił Andrzej Duda, przyznając, że rozumie stres uczniów i ich rodziców. - Nikt z nas nie jest winny temu, że mamy epidemię koronawirusa. Chcemy w jak największym stopniu ochronić społeczeństwa i proszę o zrozumienie, cierpliwe przyjęcie kolejnych decyzji - dodał prezydent. Polityk zaznaczył, że nie sądzi, by matury były całkowicie odwołane, jednak jest możliwość przesunięcia ich terminu. - To jest jeden z najważniejszych egzaminów w życiu człowieka. To jest sprawa fundamentalna dla edukacji. Matury na pewno się odbędą, pytanie tylko, kiedy - dodał Duda.

Dalej polityk wyraził nadzieję, że uczniowie będą mogli wrócić do szkół najszybciej, jak będzie to możliwe. Stanie się to jednak wtedy, kiedy będzie to bezpieczne. Prezydent podkreślił, że na razie nie wiadomo, czy zajęcia w szkołach powrócą po 14 kwietnia. Ostateczna decyzja w tej sprawie uzależniona będzie od rekomendacji ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz ekspertów.

W poniedziałek także Michał Dworczyk wypowiedział się na temat egzaminów. - Na pewno w najbliższych dniach będziemy o tej sprawie informować, czy to będzie tuż przed świętami, czy to będzie tuż po świętach, tego nie wiem - mówił z kolei szef KPRM.

Egzamin ósmoklasisty, ma odbyć się od 21 do 23 kwietnia. Uczniowie napiszą wtedy testy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Matury z kolei mają rozpocząć się 4 maja.

Zobacz wideo Szef MEN podkreśla, że to nie jest czas na wypoczynek, a na nadrabianie zaległości
Więcej o:
Komentarze (90)
Andrzej Duda o egzaminach ósmoklasistów i maturach: Nie można wykluczyć przesunięcia terminów
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 44 razy 38

  Andrzej ale przecież ciebie nikt o zdanie nie pyta, czy to w sprawie terminu egzaminów czy wyborów.
  Prezes ci powie kiedy będą, to będziesz wiedział.

 • przyzwyczajony

  Oceniono 32 razy 32

  A poczta nie dałaby rady przeprowadzić matur. Podobno wybory będą przesunięte o tydzień, więc terminy nie zbiegłyby się.

 • wlolew

  Oceniono 28 razy 28

  Niby taki kreatywny, ale nie zaproponował korespondencyjnej matury... Jestem rozczarowany...

 • geniusz25

  Oceniono 23 razy 19

  Korespondencyjnie zróbcie TĘPAKI

 • patryk.nijaki

  Oceniono 19 razy 19

  po co go jeszcze cytujecie? reklamujecie jakiegoś niskiego szczebla wysłannika kulawego watażki, który cofa nas do epoki kamienia łupanego. korzystając z kwarantanny robią co chcą bo wiedzą, że żadnych protestów w tej chwili nie będzie. Coraz jaśniej widać że za pare lat będą rozliczani jak pzpr tyle że żadnej grubej kreski nie będzie, każdy dostanie na co zasłużył.

 • kazek100

  Oceniono 18 razy 18

  Nieodpowiedzialny człowieku, wy to konsultujecie, ale my nauczyciele, teraz musimy spotykać się z całą serią osób, aby teraz szykować kwestie związane z procedurami. Np. w tej chwili trwa rozsyłanie kodów do egzaminów.
  Do lasu nie wolno mi samemu wejść, ale spotykam się z całą grupą osób organizując egzamin, którego być może nie będzie w tym terminie.
  Nieodpowiedzialność Dudy i całego PiSu jest porażająca.

 • jael53

  Oceniono 18 razy 18

  "Nikt z nas nie jest winny" - jasne... Bo do matury zostało mniej, niż miesiąc ; więc byłoby istnym bohaterstwem już zmienić ten termin; tak samo, jak termin egzaminów w szkołach podstawowych. Wystarczyło, zgodnie z tym, co faktycznie zrobiono, nazwać te dokonania stanem wyjątkowym.

 • chi-neng

  Oceniono 19 razy 17

  "Nikt z nas nie jest winny temu, że mamy epidemię koronawirusa. Chcemy w jak największym stopniu ochronić społeczeństwa i proszę o zrozumienie, cierpliwe przyjęcie kolejnych decyzji"
  -----
  Dlatego to, czy chcemy czy nie chcemy, wg boskiego JK, ktory jest naszym wodzem narodowym, musimy przeprowadzic wybory, mające na celu moją reelekcję, bowiem tylko ja, NIKT INNY, byłem, jestem i będę w stanie zaspokoić wszelkie żądze i chucie tego paranoika, i tylko ja podpiszę wszytko to, co ten boski wódz mi podsunie do podpisania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX