Michał Dworczyk o 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej: To będą skromne obchody

Michał Dworczyk poinformował, że uroczystości związane z 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej zorganizowane zostaną w Warszawie. Obchody mają być skromne i dostosowane do sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz rozporządzeń rządowych ograniczających m.in. przebywanie w miejscach publicznych.

Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem ministra zdrowia, które obowiązuje do soboty 11 kwietnia, w Polsce wprowadzone są ograniczenia w przemieszczaniu się czy przebywaniu w miejscach publicznych. Zgodnie z zaleceniami udostępnionymi na stronie rządowej: "wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry". Przemieszczanie się jest dozwolone w przypadku dojazdu do i z pracy, wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 czy załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (zakupy, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi, wyjście z psem).

Michał Dworczyk: wszystkie uroczystości muszą być dostosowane do sytuacji epidemicznej w Polsce

Szef kancelarii premiera w rozmowie w TVP1 powiedział, że w piątek 10 kwietnia zorganizowane zostaną obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej, które odbędą się w Warszawie. - Oddamy hołd oficerom pomordowanym w Katyniu, jak i ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Żadna delegacja się nie odbędzie. Obchody będą skromne - mówił Michał Dworczyk, podkreślając, że plan uroczystości musi być dostosowany do sytuacji epidemiologicznej w kraju.

- Mamy sytuację niezwykłą i wszyscy musimy się do niej dostosować. Również wszystkie uroczystości i plany muszą być dostosowane do sytuacji epidemicznej w Polsce - mówił dalej polityk. Szef KPRM dodał również, że ustalenia dotyczące obchodów zostaną ogłoszone w ciągu kilku najbliższych godzin.

Zobacz wideo Karczewski o badaniach katastrofy smoleńskiej przez PiS: Niczego więcej się o niej nie dowiedziałem

Michał Dworczyk mówił też o tym, że rząd podejmuje decyzje "kierując się dobrem i bezpieczeństwem Polaków". - Chcielibyśmy jak najszybciej, żeby rygory zostały zniesione. Najistotniejsze jest bezpieczeństwo Polaków. Chcielibyśmy jak najszybciej uruchamiać gospodarkę na nowo, ale będzie to uzależnione od rozwoju epidemii. Nie chcę spekulować na ten temat, sytuacja jest dynamiczna - mówił dalej szef KPRM.

10 kwietnia 2020 roku wypada 10. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób. W katastrofie samolotu zginął m.in. ówczesny prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria Kaczyńska, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele parlamentu oraz rodzin Katyńskich.

Więcej o: