Gowin chciał porozmawiać z prezesem PiS. Reakcję Kaczyńskiego zarejestrowały kamery

W poniedziałek Jarosław Gowin postanowił podać się do dymisji. Jak argumentował, nie udało mu się przekonać partii rządzącej do koncepcji przełożenia wyborów. Ostatnie działania jeszcze urzędującego ministra nauki i szkolnictwa wyższego wyraźnie nie spodobały się Jarosławowi Kaczyńskiemu, który na sali plenarnej nie chciał nawet rozmawiać z liderem Porozumienia.

W poniedziałek minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował na konferencji prasowej, że podaje się do dymisji. - Chciałem przesunięcia wyborów, moją propozycję odrzucono - powiedział wicepremier. 

Zobacz wideo Czy „tarcza antykryzysowa” wystarczy, by ochronić gospodarkę?

Powodem odejścia z funkcji było odrzucenie przez PiS propozycji poprawki do projektu dotyczącego głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Partia Jarosława Kaczyńskiego chce, by 10 maja wybory odbyły się wyłącznie w formie korespondencyjnej. Poprawka Porozumienia zakładała dopisanie do projektu PiS 3-miesięczne vacatio legis. Zdaniem Jarosława Gowina sprawiłoby to, że wybory zostałyby przełożone.

Zapowiedział jednocześnie, że kierowana przez niego partia Porozumienie (licząca 18 posłów) pozostanie w koalicji rządzącej, a na stanowisko wicepremiera zarekomendował Jadwigę Emilewicz, minister rozwoju.

Jarosław Gowin próbował porozmawiać z prezesem PiS. Jarosław Kaczyński nie był zainteresowany

Po nagłej decyzji Gowina, Sejm wrócił do prac nad projektem ustawy zmieniającej Kodeks wyborczy. Kamery w sali plenarnej uchwyciły moment, w którym Jarosław Gowin próbował porozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim. Zapowiedź dymisji, którą złożył lider Porozumienia, wyraźnie nie spodobała prezesowi PiS, który nie zamierzał wdawać się w dyskusje i oschle potraktował jeszcze urzędującego ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Moment spotkania Gowina z Kaczyńskim można zobaczyć na poniższym wideo:

 

Ostatecznie posłowie uchwalili ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego w tegorocznych wyborach prezydenckich. Gowin złożył natomiast do Sejmu zapowiadany już wcześniej przez niego projekt nowelizacji konstytucji, zakładający przedłużenie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy do 2022 roku

Więcej o:
Komentarze (420)
Gowin chciał porozmawiać z prezesem PiS. Reakcję Kaczyńskiego zarejestrowały kamery
Zaloguj się
 • apolis

  Oceniono 173 razy 165

  I, jak zwykle, marionetkowy wicepremier przełknął, podziękował i oddalił się z godnością
  leczyć bóle fantomowe występujące w miejscu, gdzie normalni ludzie mają kręgosłupy...

 • polakadam

  Oceniono 98 razy 94

  Pamiętacie jak kiedyś Dudzie nie podał ręki?
  Mniejsza o dudę ale chodzi o powagę państwa.
  A mimo to te marionetki nadal lazą do niego na kolanach.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 82 razy 70

  Panie Kaczyński
  co ma wisieć, nie utonie.

  Masz bliżej, niż dalej. Lenin też był wiecznie żywy i co? I jajco. Leży zdechły, wystawiony na widok publiczny, niczym przestroga.
  A na twój kopczyk nawet pies się nie wysika.

 • zocha688

  Oceniono 61 razy 57

  Kaczor, jak dziecko w przedszkolu, obrazil sie, jedyne co mnie przeraza, ze ktos tak maly rzadzi nami wszystkimi. Przerazajace

 • karinawojtek

  Oceniono 60 razy 54

  Siebie warci. napoleon z Żoliborza pokazał guliwerowi gdzie jego miejsce. Dyma wszystkich równo.

 • stef0909

  Oceniono 52 razy 50

  Wydymał glizdę ....

 • domarko1

  Oceniono 44 razy 44

  Trzeba zrobić zbiórkę pieniędzy dla gowina, bo po utracie stanowisk tym bardziej nie starczy mu do pierwszego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX