Koronawirus. Porady ministerstwa: jak uniknąć zakażenia koronawirusem i gdzie szukać pomocy?

Na całym świecie jest już ponad milion osób zakażonych koronawirusem, a z dnia na dzień przybywa chorych na COVID-19 także w Polsce. Ministerstwo Zdrowia cały czas apeluje o stosowanie się do pięciu zasad, które pomogą zatrzymać rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2.
Zobacz wideo Jaki świat wyłoni się z kryzysu? Komentuje dr Jacek Bartosiak

Poradnik Ministerstwa Zdrowia pojawia się między innymi po kliknięciu w grafikę Google Doodle. Resort apeluje o stosowanie się do pięciu zasad, które pomogą zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Koronawirus - porady ministerstwa. Stosuj tych pięć zasad

Ministerstwo Zdrowia informuje, że każdy z nas może zapobiec rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2, stosując się do zaledwie pięciu zasad:

  1. Często myj ręce, używając w tym celu wody z mydłem.
  2. Zasłoń twarz łokciem, kiedy kaszlesz lub kichasz.
  3. Nie dotykaj oczu, usta ani nosa - w ten sposób wirus przedostaje się do organizmu człowieka powodując zakażenie.
  4. Zachowaj odstęp dwóch metrów od innych osób.
  5. Dla swojego bezpieczeństwa - zostań w domu.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia opisane są także zasady postępowania dla osób, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem. Przypominamy, że wśród objawów infekcji wymienia się duszność i stan gorączkowy (37-38 stopni Celsjusza), a z czasem pojawia się także gorączka, kaszel, bóle mięśni, ogólne zmęczenie czy kłopoty z oddychaniem.

Koronawirus - gdzie osoby podejrzewające zakażenie mogą szukać pomocy?

W takiej sytuacji należy natychmiast zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej najbliższej dla miejsca zamieszkania - wykaz tych miejsc znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Można też własnym środkiem transportu udać się do oddziału zakaźnego szpitala, gdzie lekarze podejmą decyzję o dalszym postępowaniu medycznym. Lista szpitali zakaźnych znajduje się na stronie www.gov.pl. Osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie pod żadnym pozorem nie powinny korzystać z taksówek czy środków komunikacji publicznej.

Pytania dotyczące koronawirusa można zadawać konsultantom dzwoniąc na specjalną infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia - 800 190 590. Osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie lub inną chorobę mogą skorzystać z teleporady lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Wykaz placówek, które oferują usługę, znajduje się na stronie www.gov.pl/web/koronawirus/teleporady. Osoby, które przebywają na kwarantannie lub z innych powodów potrzebują pomocy np. w zrobieniu zakupów, powinny zgłosić się o pomoc do placówek, których wykaz znajduje się na stronie rządowej.

Najczęściej zadawane pytania przy COVID-19