Jadwiga Emilewicz: Wybory 10 maja najprawdopodobniej się nie odbędą

Ministerka rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że gdyby Sejm nie przyjął projektu umożliwiającego głosowanie korespondencyjne, wówczas konieczne byłoby przeprowadzenie wyborów przy urnach. Stwierdziła jednocześnie, że wybory 10 maja prawdopodobnie się nie odbędą.

Przypomnijmy, że w poniedziałek 6 kwietnia Sejm przyjął ustawę, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim wyborcom. Za było 230 posłów, przeciw - 226. O projekcie tym mówiła w TVN24 ministerka rozwoju Jadwiga Emilewicz.

- Biorąc pod uwagę stan prawny, w jakim dzisiaj jesteśmy, jeśli nie przyjęlibyśmy ordynacji, która umożliwia nam głosowanie korespondencyjne, wówczas bylibyśmy zmuszeni w terminie konstytucyjnym przeprowadzić głosowanie przy urnach wyborczych - powiedziała Emilewicz. Szefowa resortu rozwoju dodała również, że takie wybory byłyby znacznie trudniejsze do przeprowadzenia i niebezpieczniejsze jeśli chodzi o zdrowie Polaków.

Zobacz wideo Krzysztof Gawkowski o propozycjach Jarosława Gowina

Emilewicz: Szumowski i Morawiecki ocenią, czy możliwe jest przeprowadzenie wyborów

Ministerka rozwoju stwierdziła, że "jeśli mamy pilnować konstytucji", to wybory prezydenckie zaplanowane na 10 maja "najprawdopodobniej - tak jak mówi Jarosław Gowin - się nie odbędą". Stwierdziła jednak, że kraj czekają także inne wybory, na które trzeba być przygotowanym. 

- Rozwiązanie z wyborami korespondencyjnymi jest znacznie lepsze, mówiąc brutalnie, niż korekta, jaka została przyjęta, włożona do tarczy antykryzysowej w weekend ubiegłego tygodnia, która mówi o tym, że korespondencyjnie mogą głosować tylko osoby powyżej 60. roku życia - oceniła ministerka rozwoju.

Jadwiga Emilewicz powiedziała także, że stwierdzenie, czy można przeprowadzić wybory bez narażania zdrowia i życia obywateli, to kompetencja ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego. 

Emilewicz: Jeśli będą dziesiątki tysięcy zakażeń, nikt o zdrowych zmysłach nie przeprowadzi wyborów

Ministerka rozwoju wyjaśniła, że po przyjęciu projektu ustawy przez Sejm, najpewniej trafi on do Senatu, po czym początkiem maja znów wróci do Sejmu. 

- Jeśli wówczas będziemy mieli 20, 30, 40 tysięcy przypadków zachorowań, przepełnione szpitale (…), wówczas nikt o zdrowych zmysłach, żaden polityk rządzącej koalicji nie podejmie decyzji o przeprowadzeniu w takich warunkach wyborów - oceniła Emilewicz. Dodała jednak, że obecnie potrzebne jest wprowadzenie możliwości przeprowadzenia wyborów w formie korespondencyjnej - po to, aby nie łamać konstytucji.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (395)
Jadwiga Emilewicz: Wybory 10 maja najprawdopodobniej się nie odbędą
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 85 razy 67

  Może czas paniusiu wrócić do Nowej Huty do swojego Muzeum Socjalizmu?

 • chi-neng

  Oceniono 58 razy 52

  Na jakich podstawach PiS dal prawo pseudo-politycznej ladacznicy Witek prawo do przeniesienia wyborów prezydenckich na 17 maja - wbrew konstytucji i wbrew regulaminowi Sejmu, a co wazniejsze :
  - omijając sprzeciw Senatu
  - z podpisami nieonecnych w Warszawie posłów

  JK- gangstrze, lotrze spod ciemnej gwiazdy, COS TY UCZYNIL Z TEGO SEJMU, POLSKA I POLITYKA?"

 • czechy11

  Oceniono 58 razy 52

  Jaruzelską w spódnicy Emilewicz za koryto podniosła łapę za szwindlem i fałszowaniem wyborów. Jadzienka wystarczyło ogłosić stan wyjątkowy który i tak już jest i wyborów by niw byli. Zatem nie kłam oszustko z Targowicy. Będziesz jak twórcy stanu wojennego zdrajca ⚠⚠

 • minio30

  Oceniono 49 razy 43

  Pani Emilewicz czy nie ma Pani odruchu wymiotnego, kiedy widzi Pani własne odbicie w lustrze?

 • evelina0404

  Oceniono 42 razy 38

  "nikt o zdrowych zmysłach nie przeprowadzi wyborów" - zdanie-klucz

 • carrasius

  Oceniono 39 razy 35

  Po pierwsze, nie jesteście formacją przy zdrowych zmysłach. A po drugie, przełoży je nielegalnie Marszałek Sejmu na podstawie tego potworka, którego w nocy powiliście w Sejmie?

 • czechy11

  Oceniono 35 razy 31

  Emilewicz byłaby przeciw ale zbyt kocha koryto a mąż rządowa limuzynę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX