Projekt zmiany konstytucji trafił do Sejmu. Wydłuża kadencję Andrzeja Dudy do 2022 roku

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji konstytucji autorstwa posłów Porozumienia. Dotyczy propozycji nowego ukształtowania kadencji urzędu Prezydenta RP.

W projekcie proponuje się, by w artykule 127 ustęp 2 Konstytucji uzyskał brzmienie: "Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na jedną, siedmioletnią kadencję". Ponadto w projekcie zapisano, że przepis ten "stosuje się do kadencji obecnie urzędującego prezydenta, która skończy się z upływem okresu ustalonego w zmienianych przepisach Konstytucji".

Wybory prezydenckie. Do Sejmu trafił projekt zmiany konstytucji

Projekt zmiany w konstytucji zaproponował Jarosław Gowin ze swoim Porozumieniem. Jak poinformował Gowin, pod projektem podpisali się posłowie PiS, przeciwna była opozycja. - To jest projekt przewidujący systemową zmianę polegającą na jednej siedmioletniej kadencji prezydenckiej z równoczesnym rozstrzygnięciem przedłużenia kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata. Przy założeniu, że obecny pan prezydent nie będzie już kandydował - tłumaczył zasadność zmian były już wicepremier.

W poniedziałek Gowin podał się do dymisji. Wieczorem Sejm przyjął ustawę PiS o głosowaniu korespondencyjnym. Ustawa stanowi, że głosowanie w wyborach prezydenckich w tym roku odbędzie się jedynie drogą korespondencyjną oraz, że w przypadku stanu epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę wcześniej określonego w postanowieniu terminu wyborów, przy czym termin ten musi być zgodny z zapisami konstytucji.

Więcej o:
Komentarze (119)
Projekt zmiany konstytucji trafił do Sejmu. Wydłuża kadencję Andrzeja Dudy do 2022 roku
Zaloguj się
 • brytnej

  Oceniono 46 razy 46

  A potem "wyzerowanie liczenia kandencji", jak u Władymira Władymirowicza?

 • dihydrogen_monoxide

  Oceniono 38 razy 38

  Panie Gowin, Pan już nie ma partii. Jarosław ograł Pana jak uczniaka.

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 28 razy 28

  Koniecznie też Adrian przez całą kadencję powinien nosić te klejnoty nadane przez tableta, bedzie mu się łatwiej schylać przed miniprezesem i sukienkami.

 • maqus11

  Oceniono 25 razy 25

  No nie... Ustawą będą zmieniać Konstytucję...
  Może dajcie dudusia od razu dożywotnio?

 • niko8472

  Oceniono 23 razy 23

  "Kto jest przeciw, proszę podnieść rękę. Kto wstrzymał się od głosu, proszę podnieść rękę. Dziękuję. Nie widzę. To znaczy wszystko jedno, czy widzę, czy nie widzę. Dziękuję bardzo. Podaję wyniki głosowania."

  Marszałek Sejmu RP, Marek Kuchciński, 16.12.2016

  orka2.sejm.gov.pl/StenoInter8.nsf/0/BBD0BCDEC4532500C125808B0071DB52/%24File/33_a_ksiazka_bis.pdf

  Mimo tego wybraliśmu ICH w zeszłym roku więc nasza wina.

 • anna_pot

  Oceniono 16 razy 16

  prawo nie może działać wstecz. Kadencje to można teoretycznie wydłużyć przyszłego prezydenta. Ten został wybrany na warunkach które były znane w trakcie wyborów.

  Przecież w przeciwnym razie parlament z większością konstytucyjną mógłby zmienić konstytucje, że kadencja parlamentu trwa np. 50 lat

 • brytnej

  Oceniono 15 razy 15

  Jarek Gowin - mistrz szumowin.

 • yuo7leo9

  Oceniono 15 razy 13

  No to PiS wywinie numer tysiąclecia - przeprowadzi sfałszowane wybory w maju, które "wygra" Duda, po czym przedłuży się jego kadencję do 7 lat, czyli 2027. A potem zabierze się 500+, bo już nieprzydatne i przedłuży kadencję sejmu do 2030

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX