Sejm uchwalił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich

Sejm uchwalił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego w tegorocznych wyborach prezydenckich. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 230 posłów, 226 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Nowy projekt PiS przewiduje m..in, że głosowanie w wyborach prezydenckich w tym roku odbędzie się jedynie drogą korespondencyjną. W ten sam sposób wyborcy mają zagłosować w II turze wyborów. Głosowanie będzie odbywać się od godziny 6 do godziny 20. W tych godzinach wyborcy, samodzielnie lub za pośrednictwem innej osoby, będą musieli umieścić kopertę zwrotną w specjalnie przygotowanej do tego celu skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieją w spisie wyborców. W kopercie ma być karta do głosowania z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

Jednocześnie ustawa mówi, że w przypadku stanu epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę wcześniej określonego terminu wyborów, przy czym termin ten musi być zgodny z zapisami Konstytucji.

Projekt przedstawił w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski, który próbował przekonywać, że wyborca nie będzie musiał podejmować żadnej aktywności, aby w czasie wyborów prezydenckich uzyskać kartę do głosowania, bo doręczeniem i odbiorem dokumentów wyborczych zajmie się państwo.

Poseł dodał, że projekt przedstawiony przez PiS jest w pełni zgodny z obowiązującym prawem Unii Europejskiej oraz opiniami Rady Europy. 

Więcej o: