W poniedziałek 6 kwietnia Jarosław Gowin - wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, a także szef Porozumienia - podał się do dymisji. Jak poinformował, jego decyzja jest uwarunkowana faktem, że nie udało mu się przekonać klubu PiS do odroczenia terminu wyborów prezydenckich planowanych na 10 maja. Gowin podkreślił jednocześnie, że mimo jego dymisji Porozumienie pozostaje w koalicji z PiS i Solidarną Polską. Zarekomendował też na swoje miejsce obecną minister rozwoju, Jadwigę Emilewicz.
Decyzję o tym, czy Emilewicz zajmie miejsce Gowina, ma podjąć premier. Z pierwszych informacji wynika, że została ona "życzliwie przyjęta" w kręgu posłów Porozumienia.
Jadwiga Emilewicz urodziła się w Krakowie w 1974 roku, a z wykształcenia jest politologiem - ukończyła Instytut Nauk Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest też stypendystką Uniwersytetu Oxford. Od 2019 roku pełniła funkcję ministra rozwoju w rządzie Mateusza Morawieckiego po transformacji. Wcześniej - w 2018 roku, została powołana na stanowisko ministra przedsiębiorczości i technologii w jego pierwszym gabinecie. W latach 2015-2018 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju. Do partii Polska Razem Jarosława Gowina dołączyła po jej utworzeniu w grudniu 2013 roku. Wcześniej należała do Platformy Obywatelskiej.
Od czasu wybuchu epidemii koronawirusa Emilewicz koordynuje prace dotyczące powstawania tzw. tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców. Jak poinformowała w poniedziałek, obecnie resort rozwoju wspólnie z kancelarią premiera pracuje nad kolejną specustawą - tak zwaną tarczą antykryzysową 2.0. Spotkania z przedstawicielami pracodawców w tej sprawie mają się odbywać jeszcze w tym tygodniu.