Sejm wybrał Bartłomieja Sochańskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. To radny PiS ze Szczecina

Posłowie wybrali na sędziego Bartłomieja Sochańskiego, szczecińskiego adwokata i radcę prawnego. 234 posłów, przeciw było 223, a 2 wstrzymało się od głosu. W Trybunale zastąpi zmarłego w styczniu sędziego Grzegorza Jędrejka.

Wcześniej kandydat zgłoszony przez klub PiS uzyskał pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości. Posłanka Koalicji Obywatelskiej, Kamila Gasiuk-Pihowicz pytała go między o niezależność od partii rządzącej. Mecenas odpowiedział, że jest obecnie członkiem PiS oraz radnym Rady Miasta Szczecina i złoży rezygnacje po tym jak zostanie wybrany.

Bartłomiej Sochański wybrany na sędziego TK

Bartłomiej Sochański podkreślił, że w działalności orzeczniczej sędzia powinien być bardzo wstrzemięźliwy w wypowiadaniu swoich poglądów więc tam, gdzie będzie orzekał lub będzie przewidywał, że będzie się wypowiadał jako sędzia-orzecznik będzie się wstrzymywał od wypowiadania się w sprawach publicznych. Dodał, że w innych sprawach, w których nie orzeka trudno żeby wypowiadał się wyłącznie o pogodzie.

Kandydat odpowiedział też na pytania posłów dotyczące jego dorobku naukowego, specjalizacji prawniczej, udziału w radach nadzorczych oraz wynikających z tego dochodów. Za udzieleniem mu rekomendacji opowiedziało się 13 posłów, 12 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Bartłomiej Sochański specjalizuje się w prawach człowieka, prawie europejskim, prawie karnym gospodarczym. Zastąpi zmarłego w styczniu sędziego Grzegorza Jędrejka.

Zobacz wideo Cymański o Piotrowiczu i Pawłowicz w TK

Bartłomiej Sochański ma 65 lat. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykonuje zawód adwokata i radcy prawnego. W przeszłości był między innymi zastępcą okręgowej izby radców prawnych w Szczecinie. W stanie wojennym był obrońcą w procesach politycznych oraz doradcą podziemnych struktur związkowych.

Kadencja sędziego Trybunału Konstytucyjnego trwa 9 lat.

Więcej o: