Koronawirus. Austria wygasza lockdown. Od połowy kwietnia biznes będzie stopniowo przywracany do życia

Niektóre kraje zaczynają ogłaszać wyjście z locdownu. Na działania w tym kierunku zdecydowały się władze Niemiec, Czech oraz Austrii. Kanclerz tego ostatniego ogłosił, że gospodarka w kraju będzie stopniowo przywracana do normalnego działania. Proces rozpocznie się w połowie kwietnia.

Pierwsze europejskie kraje zaczynają powoli wygaszać obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. O tym poinformowały władze Czech, które maja znieść ograniczenia dot. sklepów oraz podróżowania. W Niemczech liczba zgonów spowodowana COVID-19 spadła poniżej 100 na dobę i jak informuje Reuters, w tym kraju także ograniczenia będą luzowane - otwarte mają zostać sklepy i niektóre szkoły, a kontrole na granicach będą mniej restrykcyjne. Na podobne ruchy zdecydowała się Austria, która ma konkretny plan działania na najbliższe 1,5 miesiąca. 

Zobacz wideo 212 miliardów nie wystarczy. Gawkowski mówi o 0,5 biliona złotych

Austria wygasza lockodwn. Kanclerz Sebastian Kurz poinformował o stopniowym przywracaniu biznesu

Kanclerz Austrii, Sebastian Kurz, na konferencji zapowiedział plan wygaszania lockdownu związanego z koronawirusem, pisze portal Politco. Plany szef austriackiego rządu przedstawił również na swoim Twitterze. Od 14 kwietnia mają zostać otwarte nie tylko sklepy z produktami koniecznymi do życia o powierzchni poniżej 400 mkw, ale tylko jeśli spełnią ścisłe wytyczeń dot. noszenia masek, dezynfekcji oraz liczby klientów w sklepie.

Warto dodać, że od poniedziałku 6 kwietnia wprowadzono w Austrii obowiązek noszenia maseczek, szczególne w sklepach. Obowiązek ma zostać rozszerzony również na komunikację publiczną.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Zamknięte całe szpitale i pojedyncze oddziały [AKTUALIZOWANA LISTA]

Następnym krokiem jest otwarcie od 1 maja wszystkich sklepów, centrów handlowych i fryzjerów. Inne rodzaje usługi, jak hotele i restauracje będą musiały poczekać co najmniej do połowy maja, ale konkretne decyzje mają podjęte w połowie kwietnia. Do połowy maja pozostają zawieszone także szkoły, choć egzaminy mają odbyć się terminowo. Wszelkiego rodzaju wydarzenia pozostają zawieszone co najmniej do końca czerwca. Mimo tych zmian, do końca kwietnia wydłużono obostrzenia dot. poruszania się - wyjść można tylko do pracy, sklepu, pomagać innym lub w celu poruszania się na świeżym powietrzu.

Jak Austria poradziła sobie z koronawirusem?

Jak donosi Bojan Pacevski, dziennikarz "Wall Street Journal", w Austrii jest to możliwe, po pierwsze dlatego, że lockdown rozpoczęto bardzo szybko. Zasady, które wdrożono, były rygorystyczne i wycelowane w konkretne działanie oraz bazowały na naukowych radach, których udzielali m.in. matematycy. Po drugie, w osiągnięciu tego pomóc ma obowiązek noszenia masek w sklepach, komunikacji miejskiej oraz w pracy. Obecnie maski nosi cały austriacki rząd. 

Więcej o: