Koronawirus. Austria wygasza lockdown. Od połowy kwietnia biznes będzie stopniowo przywracany do życia

Niektóre kraje zaczynają ogłaszać wyjście z locdownu. Na działania w tym kierunku zdecydowały się władze Niemiec, Czech oraz Austrii. Kanclerz tego ostatniego ogłosił, że gospodarka w kraju będzie stopniowo przywracana do normalnego działania. Proces rozpocznie się w połowie kwietnia.

Pierwsze europejskie kraje zaczynają powoli wygaszać obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. O tym poinformowały władze Czech, które maja znieść ograniczenia dot. sklepów oraz podróżowania. W Niemczech liczba zgonów spowodowana COVID-19 spadła poniżej 100 na dobę i jak informuje Reuters, w tym kraju także ograniczenia będą luzowane - otwarte mają zostać sklepy i niektóre szkoły, a kontrole na granicach będą mniej restrykcyjne. Na podobne ruchy zdecydowała się Austria, która ma konkretny plan działania na najbliższe 1,5 miesiąca. 

Zobacz wideo 212 miliardów nie wystarczy. Gawkowski mówi o 0,5 biliona złotych

Austria wygasza lockodwn. Kanclerz Sebastian Kurz poinformował o stopniowym przywracaniu biznesu

Kanclerz Austrii, Sebastian Kurz, na konferencji zapowiedział plan wygaszania lockdownu związanego z koronawirusem, pisze portal Politco. Plany szef austriackiego rządu przedstawił również na swoim Twitterze. Od 14 kwietnia mają zostać otwarte nie tylko sklepy z produktami koniecznymi do życia o powierzchni poniżej 400 mkw, ale tylko jeśli spełnią ścisłe wytyczeń dot. noszenia masek, dezynfekcji oraz liczby klientów w sklepie.

Warto dodać, że od poniedziałku 6 kwietnia wprowadzono w Austrii obowiązek noszenia maseczek, szczególne w sklepach. Obowiązek ma zostać rozszerzony również na komunikację publiczną.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Zamknięte całe szpitale i pojedyncze oddziały [AKTUALIZOWANA LISTA]

Następnym krokiem jest otwarcie od 1 maja wszystkich sklepów, centrów handlowych i fryzjerów. Inne rodzaje usługi, jak hotele i restauracje będą musiały poczekać co najmniej do połowy maja, ale konkretne decyzje mają podjęte w połowie kwietnia. Do połowy maja pozostają zawieszone także szkoły, choć egzaminy mają odbyć się terminowo. Wszelkiego rodzaju wydarzenia pozostają zawieszone co najmniej do końca czerwca. Mimo tych zmian, do końca kwietnia wydłużono obostrzenia dot. poruszania się - wyjść można tylko do pracy, sklepu, pomagać innym lub w celu poruszania się na świeżym powietrzu.

Jak Austria poradziła sobie z koronawirusem?

Jak donosi Bojan Pacevski, dziennikarz "Wall Street Journal", w Austrii jest to możliwe, po pierwsze dlatego, że lockdown rozpoczęto bardzo szybko. Zasady, które wdrożono, były rygorystyczne i wycelowane w konkretne działanie oraz bazowały na naukowych radach, których udzielali m.in. matematycy. Po drugie, w osiągnięciu tego pomóc ma obowiązek noszenia masek w sklepach, komunikacji miejskiej oraz w pracy. Obecnie maski nosi cały austriacki rząd

Więcej o:
Komentarze (263)
Koronawirus. Austria wygasza lockdown. Od połowy kwietnia biznes będzie stopniowo przywracany do życia
Zaloguj się
 • cozano

  Oceniono 40 razy 32

  W Austrii pierwsze poluzowania lockdown będą dopiero po wielkanocy i będą dotyczyć tylko niektórych małych sklepów. W Polsce poluzowanie natomiast nastąpi już 12 kwietnia, gdzie w imprezach kk będzie mogło się zbierać do 50 osób.

 • adam_l27

  Oceniono 50 razy 26

  Ponieważ ten wirus ma około 80% przypadków bezobjawowych to NIKT sobie z nim nie poradzi do czasu wynalezienia szczepionki.

 • dan_on

  Oceniono 38 razy 22

  do pisowieckich neobolszewików: "Jak donosi Bojan Pacevski, dziennikarz "Wall Street Journal", w Austrii jest to możliwe, po pierwsze dlatego, że lockdown rozpoczęli bardzo szybko. Zasady, które wdrożono, były rygorystyczne i wycelowane w konkretne działanie oraz bazowały na naukowych radach, których udzielali m.in. matematycy. Po drugie, w osiągnięciu tego pomóc ma obowiązek noszenia masek w sklepach, komunikacji miejskiej oraz w pracy. Obecnie maski nosi cały austriacki rząd."
  czy piswołocz dostrzega różnicę między sposobem działania kraju europejskiego a bolandią?

 • next-mcgyver2

  Oceniono 27 razy 21

  Czy w którymś z tych krajów zamknięto parki i lasy oraz plaże w przypadku Niemiec?!

 • race444

  Oceniono 20 razy 20

  Po co piszecie glupoty troche luzu planuje Austria. Niemcy do 19 kwietnia nie planuja zadnych zmian, wlasnie to Merkel dzisiaj powiedziala.

 • jagi.pk

  Oceniono 54 razy 18

  Do końca kwietnia wszystkie kraje na zachód, północ i południe od nas odblokują gospodarkę, przynajmniej częściowo. A dlaczego? Bo tam nie przepuścili pieniędzy w czasach boomu gospodarczego. Tam 4 tysiące zakażonych nie powoduje zapaści służby zdrowia.
  Nie lubię czarnowidztwa, ale niestety, prawda pisobolszewickiej polityki uderzy w nas teraz bardzo mocno. A przecież koronawirus, to nie jedyny nasz problem. Za chwilę będzie ogromy problem z suszą, lasy już płoną.
  A głupi suweren ciągle słucha TVPiS i ciągle wierzy pinokiowi, że wstaliśmy z kolan i jesteśmy wzorem dla Europy.... Teraz ten suweren najbardziej oberwie za lata głupoty, co jest jedynym pocieszeniem w nadchodzących miesiącach kryzysu w naszym kraju..

 • fruqo3

  Oceniono 28 razy 16

  A w Polsce lockdown będzie zniesiony już w najbliższą niedzielę - w mszach będzie mogło brać udział 10 x więcej ludzi niż obecnie. I to bez masek.

 • elzbietttta

  Oceniono 35 razy 15

  Ujadającym pieskom trolleskom chcę powiedzieć, że Austria nic nie "poluzowywuje", bo maseczki trzeba będzie nosić praktycznie wszędzie, będzie też zakaz podróżowania. Natomiast ilość wolnych łóżek i respiratorów jest zajęta w 50%, a ilość robionych testów ma wzrosnąć do 100 tyś. tygodniowo. A teraz proszę to porównać z Polską.

 • mcguirre

  Oceniono 24 razy 14

  A czy nasz nierząd ma jakiś pomysł oprócz trzymania ludzi w domach ? Czy jedynym sposobem walki z wirusem jest zabicie gospodarki ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX