Nagły zwrot akcji w Sejmie, obrady przyspieszone. "Bo Kaczyński chce", "Będą głosować do skutku"

PiS przyspiesza głosowanie w sprawie wyborów korespondencyjnych, a jeden z posłów partii wnioskuje o reasumpcję - przerwa miała trwać do wtorku do godziny 15, ale w harmonogramie Sejmu pojawiła się informacja, że zostanie przeprowadzone ono jeszcze w poniedziałek 6 kwietnia, o godzinie 18:30. "Bo? Bo Kaczyński tak chce. Po co? Żeby powtórzyć głosowanie", "Upadek", "Znowu chcą głosować do skutku" - to niektóre komentarze w tej sprawie.
Zobacz wideo Krzysztof Gawkowski o propozycjach Jarosława Gowina

W poniedziałek w południe Prawo i Sprawiedliwość nie zdołało wprowadzić do porządku obrad obecnego posiedzeniu Sejmu projektu dotyczącego głosowania korespondencyjnego. Wniosek partii rządzącej nie uzyskał większości - głosów "za" było tyle samo co głosów "przeciw" (228), więc wniosek przepadł. Wszystko dlatego, że trzej posłowie Porozumienia wstrzymali się od głosu, a dwaj zagłosowali przeciw. Przeciw zagłosował także jeden z posłów PiS (Grzegorz Puda), a inny poseł partii - Andrzej Kryj - nie zagłosował wcale. Opozycja nie kryła radości z takiego obrotu sprawy, a marszałek Witek ogłosiła przerwę do wtorku do godziny 15.

Czytaj więcej: PiS przegrywa ws. wyborów, kiedy wróci projekt? Opozycja triumfuje, tylko 6 posłów Porozumienia się wyłamało

PiS przyspiesza głosowanie, jest wniosek o reasumpcję. "Bo Kaczyński chce"

Teraz jednak w sprawie następuje jednak kolejny zwrot akcji - wszystko wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość chce przeprowadzić głosowanie jeszcze w poniedziałek. Do harmonogramu obrad "wskoczył" podpunkt mówiący o tym, że posiedzenie ma się rozpocząć o godzinie 18:30 (w pierwszej wersji podano, że rozpocznie się jeszcze wcześniej - o godzinie 15). PiS na wniosek posła Andrzeja Kryja, który nie oddał głosu (twierdzi, że jego głos nie został policzony), chce reasumpcji głosowania, czyli jego powtórzenia.

"To się nazywa zwrot akcji. Poseł Andrzej Kryj (PiS) chce reasumpcji głosowania. Właśnie przesłał mi zdjęcie, że zagłosował ZA, ale system nie policzył głosu. Klub PiS już został poinformowany o sprawie" - poinformował Bartłomiej Graczak z TVP Info.

Posłowie opozycji wskazują, że gdyby wniosek o reasumpcję został przyjęty, byłoby to niezgodne z regulaminem Sejmu - nie ma ono zastosowania w przypadku głosowania imiennego.

"Nie ma zgodnie z Regulaminem Sejmu możliwości #reasumpcji głosowania imiennego w sprawie wyborów kopertowych! Art. 189. ust. 4 "Reasumpcji głosowania nie podlegają wyniki głosowania imiennego”! Głosowanie przy użyciu imiennych kart do głosowania lub zdalne to głosowanie imienne!" - alarmuje Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej.

"Przerwa pierwotnie miała być do jutra do 15:00. Okazała się jednak przerwą do dzisiaj do 15:00. Bo? Bo Kaczyński tak chce. Po co? Żeby powtórzyć głosowanie (bo po cóż by to zmieniali?) Sejm z tektury. Państwo z tektury. Upadek" - napisał Jacek Liberski z liberte.pl.

"To jest tabletowa parodia. Pamiętacie "Anuluj głosowanie, bo przegramy"? Po raz kolejny PiS chce głosować do skutku. Aż wynik będzie po ich stronie. 10 maja z Waszymi korespondencyjnymi głosami zrobią to samo" - pisze Aleksander Miszalski z KO.

"Jeżeli będzie reasumpcja głosowania to będzie to kolejny dzisiaj test dla J. Gowina. Jarku, trzeba być przeciw a nie chować głowę w piasek. Zablokujemy te szkodliwe pomysły i zajmijmy się ratowaniem ludzi i gospodarki. Przedsiębiorcy błagają o pomoc!" - wskazuje Sławomir Neumann.

Decyzja ws. ewentualnej reasumpcji zapadnie po wznowieniu obrad - czyli po godzinie 18:30.

Więcej o:
Komentarze (981)
Nagły zwrot akcji w Sejmie, obrady przyspieszone. "Bo Kaczyński chce", "Będą głosować do skutku"
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 238 razy 220

  Czy sprawy w Polsce nie idą w kierunku
  rozwiązań rumuńskich z 1989 roku?

 • krynolinka

  Oceniono 172 razy 158

  Witek wyraźnie powiedziała, że przerwa potrwa do jutra. Dokonała sama na sobie reasumpcji?
  Kiedy to szaleństwo się skończy?!
  Ależ to są cyniczne świntuchy.

 • robson15

  Oceniono 155 razy 141

  Czy jest jakaś granica draństw której PIS nie przekroczy?
  Czy temu psychopatycznemu, szeregowemu posłowi wszystko wolno?
  Czy jego wyznawcy są całkowicie przez niego ubezwłasnowolnieni bez odrobiny rozumu i przyzwoitości?
  Mamy obecnie dwie tragedie w Polsce, epidemie koronawirusa i rządy psychopaty i jego hałastry.

 • chi-neng

  Oceniono 117 razy 93

  JK wymyga sie wladza z rak, wie 'pnie' do swojego na potege.
  Dlatego to, powtorze sie i OSTRZEGAM WAS RODACY, BO TO SIE MOZE SKONCZYC STRASZNA TRAGEDIA DLA CALEJ POLSKI.

  Wszystko to dzieje sie tylko i wylacznie dlatego, ze zoliborski mafia-boss, zwykly posel,
  i jego tanczaca palacowa marionetka + te pozostale marionetki, wykonujace wszystkie jego rozkazy, za wszelka cene nie chca dopuscic do ogloszenia STANU KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ.

  Z prostej przyczyny, ze ten zwykly posel utracilby totalnie wladze i kontrol nad tym co sie dzieje, i bedzie dzialo w Polsce, jako ze NIE ON JEST premierem Polski.

  STAN KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ powinien juz byc dawno ogloszony.

  Celem zwyklego posla, od katastrofy smolenskiej bylo, jest i bedzie, dokad go te kulawe nogi nosza, tworzenie NOWEJ HISTORII POLSKI, Z SITWA KACZYNSKICH NA PIEDESTALE.

  Gdyby w roli zwklego posla dopouscil do ogloszenia STANU KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ, wszystkie jego plany, 'spalilyby' na panewce.

  Dlatego on NIGDY nie zgodzi sie na wprowadzenie STANU KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ,

  Natomiast przygotuje Wam juz, CZEGO NAWET NIE DOSTRZEGACIE, wprowadzenie
  STANU WOJENNEGO, PRZY POMOCY POCZTY.
  TAM JUZ WPROWADZA BLASZCZAKA, KAMINSKIEGO, A ZIOBRO CZUWA I CZEKA NA ODPOWIEDNI SYGNAL.,

 • kap_jeden

  Oceniono 103 razy 89

  ja nie będę mógł się zobaczyć z rodzina na święta, znajomi tracą prace, a ten sukinsyn z Żoliborza myśli tylko o władzy, tego się nie da znieść, to jest jakaś niewyobrażalna podłość

 • 2-sort

  Oceniono 89 razy 81

  i bawi sie kurdupel prawie 40 mln narodem a co gorsza naród na to pozwala

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX