Naczelna Lekarz Szkocji podała się do dymisji. Zachęcała, by zostawać w domach, sama złamała zasady

Naczelna Lekarz Szkocji dr Catherine Calderwood podała się do dymisji. Choć zachęcała obywateli, żeby w związku z epidemią koronawirusa pozostali w domach, sama pojechała do swojej drugiej posiadłości. Została pouczona przez policję.

W sobotę 4 kwietnia Catherine Calderwood została sfotografowana na spacerze z rodziną w pobliżu swojej posiadłości w Earlsferry w Fife niedaleko Edynburga. Zdjęcie Naczelnej Lekarz Szkocji wykonał fotoreporter "The Scottish Sun". Lekarka przyznała, że dwukrotnie pojechała do swojego drugiego domu mimo krajowych obostrzeń wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa. Podczas jednej z tych wizyt została pouczona przez funkcjonariuszy policji.

Naczelna Lekarz Szkocji: Nie postąpiłam zgodnie z zaleceniami, do których przekonuję innych

Catherine Calderwood  wydała oświadczenie, w którym przeprosiła za swe zachowanie.

"Choć są powody, dla których zrobiłam to, co zrobiłam, nie są one usprawiedliwieniem mego zachowania i nie były wystarczające do tego, bym opuszczała swój dom [...] Moi bliscy i ja przez cały czas przestrzegaliśmy zasad dystansu społecznego, jednak zdaję sobie sprawę, że nie postąpiłam zgodnie z zaleceniami, do których przekonuję innych, i szczerze za to przepraszam" - napisała.

Zadecydowano, że Naczelna Lekarz Szkocji nie będzie więcej uczestniczyć w konferencjach prasowych związanych z koronawirusem. Wieczorem 5 kwietnia Calderwood podała się do dymisji. Poinformowała media, że odbyła rozmowę z pierwszą minister (odpowiednik premiera - red.). Obie zgodziły się co do tego, że zachowanie lekarki może odciągnąć uwagę od najważniejszego zadania, jakim jest obecnie przeprowadzenie kraju przez pandemię koronawirusa - pisze "Rzeczpospolita"

* * * 

Kupujemy respirator! Oto LINK do internetowej zbiórki pieniędzy na mobilny respirator dla szpitala w Suchej Beskidzkiej.

Przeczytaj także:

Więcej o: