W Zjednoczonej Prawicy trwa wojna o wybory. Onet: Gowin po spotkaniu z Kaczyńskim gotowy do ustępstw

W niedzielę, dzień przed posiedzeniem Sejmu ws. organizacji wyborów, miało odbyć się spotkanie ostatniej szansy Jarosława Kaczyńskiego z Jarosławem Gowinem. Onet informuje, że po rozmowach szef Porozumienia jest gotowy na kompromis - poparcie dla głosowania korespondencyjnego, ale bez przesądzania, że wybory odbędą się 10 maja.

"Według informacji Onetu, między Kaczyńskim a Gowinem może dojść do kompromisu. W jednym z wariantów Gowin miałby poprzeć proponowane przez PiS głosowanie korespondencyjne, ale jako ogólną formułę wyborów, bez przesądzania, że głosowanie prezydenckie odbędzie się 10 maja" - czytamy na łamach portalu. Ma to być sposób, by Gowin ze sporu z prezesem PiS wyszedł z twarzą. Przewodniczący Porozumienia twierdził bowiem, że nie poprze propozycji organizacji wyborów 10 maja. Ludzie Gowina - ustalił Onet - liczą na to, że PiS ostatecznie nie zdecyduje się na utrzymanie tej daty ze względu na rosnącą liczbę zakażeń i prawdopodobieństwo, że Senat przeciągnie prace nad projektem w tej sprawie. 

Gowin bez poparcia opozycji

Gowin w piątek wyszedł z propozycją zmiany konstytucji tak, by kadencja Andrzeja Dudy trwała siedem lat, a w 2022 roku nie mógłby on ubiegać się o reelekcję. PiS początkowo poparło tę koncepcję, ale wicepremier miał zagwarantować poparcie części opozycji, co okazało się niemożliwe. Projekt był szeroko krytykowany - zakładał przeprowadzenie wyborów 10 maja i ich unieważnienie, a następnie przedłużenie kadencji Dudy niezależnie od wyniku.

Mimo deklaracji o poparciu dla zmian proponowanych przez Gowina, PiS złożyło w Sejmie autopoprawkę do ustawy ws. organizacji wyborów korespondencyjnych. W dokumencie przedstawiono, jak miałaby wyglądać logistyczna strona głosowania. 

Kaczyński chciał usunąć Gowina

Jak podaje Onet, Kaczyński był już gotów wyrzucić Gowina z rządu, a miejsce wicepremiera i jego ludzi, wprowadzić PSL. Tej plotki nie potwierdzają jednak sami Ludowcy. Ostatecznie Gowin dostał czas do poniedziałku na "ukorzenie się i poparcie wyborów". 

Zobacz wideo Co z terminem wyborów? Pytamy ministra Wosia
Więcej o:
Komentarze (304)
W Zjednoczonej Prawicy trwa wojna o wybory. Onet: Gowin po spotkaniu z Kaczyńskim gotowy do ustępstw
Zaloguj się
 • karo80.0

  Oceniono 123 razy 117

  Sorry, ale mam w d...pie te wszystkie "niesamowite" doniesienia o negocjacjach dwóch cymbałów Kaczyńskiego i Gowina, podobnie jak przemyślenia całej reszty tej "prawicowej" hołoty. Trzeba było budować rezerwy na czas kryzysu, tak jak np. Niemcy, a nie rozdawać kiełbasę wyborczą i drenować budżet państwa. Krętactwa Gowina to tłumaczenia idioty, który obwieszcza ze zbolałą miną że 10-go dnia miesiąca wydał już całą pensję i nie może za nic zapłacić. Jesteście, k...wa URZĘDNIKAMI opłacanymi z naszych podatków a nie żadną pierd...loną WŁADZĄ i jeżeli nie potraficie, to po prostu SPIE......CIE. A za łamanie konstytucji i pospolite przekręty i tak będziecie siedzieć.

 • maxthebrindle

  Oceniono 92 razy 90

  Gowin poprze dziś pomysł Balbiny co do głosowania korespondencyjnego, ale bez rozstrzygania, że odbędzie się 10 maja - po to, by Gowin wyszedł z twarzą. Rozstrzygnięcie, że głosowanie odbędzie się 10 maja nastąpi jutro w formie decyzji Kaczyńskiego ogłoszonej przez Dudę. Gowin przyjmie do wiadomości, ale nie będzie się cieszył. Tradycyjnie.

 • entropianacodzien

  Oceniono 79 razy 73

  Miękka dupa, pewnie dostał kolejne ministerstwo dla zauszników i tyle ;/

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 76 razy 72

  Goowin to ciota, żadna nowość miękkim wałem robiony

 • cadima1946

  Oceniono 70 razy 64

  Gowin gotowy do ustepstw. Szok, nigdy bym nie pomyslal, ze do tego dojdzie.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 62 razy 58

  Gowin to narcyz. Mówi się i pisze o nim, jak o niezależnym mężu stanu. W rzeczywistości ze strachu, że nie starczy mu do wypłaty, zje kał Kaczyńskiego, żeby zostać w rządzie.

 • adamsky33

  Oceniono 46 razy 40

  Gowin to szuja, nie ufam mu. I tak pewnie ulegnie Kaczorowi bo kazdy sie go slucha...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX