Elżbieta II wygłosiła pierwsze od ośmiu lat telewizyjne orędzie. "Lepsze dni powrócą"

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II wygłosiła w niedzielę wieczorem telewizyjne orędzie, w którym skomentowała sytuację związaną z pandemią koronawirusa. - Odniesiemy sukces - i ten sukces będzie należał do każdego z nas - zapowiedziała.

Liczba stwierdzonych zakażeń koronawirusem wynosi w Wielkiej Brytanii około 48 tysięcy, zmarło niemal pięć tysięcy chorych (stan na niedzielę piątego kwietnia, godzinę 22). Z powodu trudnej sytuacji związanej z pandemią brytyjska królowa Elżbieta II wygłosiła telewizyjne orędzie.

Królowa podkreśliła, że to czas "zamętu", który "wywołał u niektórych smutek, u wielu problemy finansowe, a u wszystkich ogromne zmiany w codziennym życiu". Podziękowała pracownikom służby zdrowia oraz wszystkim tym, którzy "pełnią istotne role" i "bezinteresownie wykonują codzienne obowiązki poza domem".

Chcę również podziękować tym z was, którzy zostają w domu, pomagając w ten sposób chronić bezbronnych i oszczędzając wielu rodzinom bólu odczuwanego już przez tych, którzy stracili bliskich. Wspólnie walczymy z tą chorobą i chcę was zapewnić, że jeśli pozostaniemy zjednoczeni i zdecydowani, wówczas ją pokonamy

- powiedziała brytyjska królowa.

- Mam nadzieję, że w nadchodzących latach wszyscy będą dumni z tego, jak zareagowali na to wyzwanie - dodała.

Elżbieta II: Lepsze dni powrócą

Elżbieta II podkreśliła, że "chociaż izolacja może być czasami trudna, wielu ludzi wierzących i niewierzących odkrywa, że stwarza ona okazję do zwolnienia, zatrzymania się i refleksji w modlitwie lub medytacji".

Przypomina mi to pierwszą transmisję, którą przeprowadziłam w 1940 roku z pomocą mojej siostry. Jako dzieci rozmawiałyśmy z Windsoru z dziećmi, które zostały ewakuowane z domów i odesłane dla własnego bezpieczeństwa. Dzisiaj po raz kolejny wielu odczuje bolesne odseparowanie od swoich bliskich. Ale teraz, tak jak wtedy, wiemy, że są to właściwe kroki

- powiedziała królowa Wielkiej Brytanii.

- Odniesiemy sukces - i ten sukces będzie należał do każdego z nas - zaznaczyła. Dodała, że chociaż Brytyjczycy najprawdopodobniej będą musieli znieść jeszcze więcej, "lepsze dni powrócą".

- Znów będziemy z naszymi przyjaciółmi, znów będziemy z naszymi rodzinami, znów się spotkamy - zapowiedziała.

Poza tradycyjnymi bożonarodzeniowymi przemówieniami to piąte takie wystąpienie królowej. Ostatnim razem wygłosiła orędzie w 2012 r. z okazji 60. rocznicy objęcia tronu. Przemawiała także w 2002 r. po śmierci Elżbiety, królowej matki, w 1997 r. po śmierci księżnej Diany i w 1991 r. w trakcie I wojny w Zatoce Perskiej.

Zobacz wideo 31 marca premier Morawiecki wprowadził nowe restrykcje
Więcej o: