Ministerstwo Zdrowia zmienia sposób raportowania o koronawirusie. "Podsumowanie stanu z dnia i nocy"

Dotychczas Ministerstwo Zdrowia podawało dane o liczbie zakażonych koronawirusem i przypadkach śmiertelnych trzy razy dziennie. W niedzielę resort poinformował, że zmienia zasady raportowania - dane będą pojawiały się dwa razy na dobę i będą podsumowywać "stan z dnia i nocy".

Ministerstwo Zdrowia dzieliło się raportami o liczbie zakażonych trzy razy dziennie. Jednak w sobotę wieczorem najnowszych danych nie podano. Zrobiono to natomiast w niedzielę około godz. 10. Resort poinformował wówczas o 207 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i pięciu ofiarach śmiertelnych COVID-19. 

Zobacz wideo Zakazy w rozporządzeniu ministra zdrowia. Czy da się je wyegzekwować?

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia przekazało, że zmianie ulegnie sposób raportowania o dobowej liczbie zakażeń i zgonów. "Wyjaśniamy, że wczoraj nie został pominięty żaden komunikat. Przeszliśmy na raportowanie ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi w trybie 2 razy na dobę" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na Twitterze.

MZ zmienia częstotliwość raportowania o przypadkach koronawirusa. "Stan z dnia i nocy"

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz doprecyzował w rozmowie z Onetem, że podawane od teraz dwa razy dziennie dane o zakażeniach "będą podsumowywały stan z dnia i nocy". 

"Dostosowujemy nasze systemy raportowania do kolejnych faz rozwoju zakażeń. Dziś większość państw raportuje w trybie raz na dobę. My na początku raportowaliśmy każdy przypadek, następnie przeszliśmy na tryb: 4 razy na dobę, później zaś 3 razy na dobę. System raportowania odpowiada więc bieżącemu etapowi sytuacji epidemicznej" - wyjaśnił Andrusiewicz.

Przypomnijmy, że w czwartek 2 kwietnia, a więc jeszcze gdy podawano raporty trzy razy dziennie, Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało jedynie przesunięcie godzin ich publikacji. "Zmiany w porach raportowania nowych przypadków osób zakażonych koronawirusem. Od dziś pierwszy poranny raport będziemy publikować między godz. 10.00 a 11.00. Przesunięciu ulegają również kolejne godziny raportów. Niezmiennie będziemy publikować dane zaraportowane do MZ przez WSSE [Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne - red]" - oznajmiono na Twitterze. 

Więcej o: