Jak zorganizować w parafii 46 mszy świętych w jeden dzień? Księża w Mierzynie znaleźli sposób

Zgodnie z najnowszymi obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd w kościołach może przebywać do pięciu wiernych. Mimo powszechnych apeli o pozostanie w domach, parafia w Mierzynie namawia do święcenia palm. Można to zrobić w trakcie którejś z 46 mszy, a miejsce w kościele czy dwóch namiotach można było zarezerwować przez internet.

W związku z epidemią koronawirusa rząd wprowadził organicznie liczby wiernych, którzy mogą uczestniczyć w nabożeństwach czy pogrzebach, do 5. Jednocześnie zewsząd - również ze strony duchownych - słychać apele o pozostanie w domach, a msze transmitowane są w telewizji i internecie. Nieco inną koncepcję na Palmową Niedzielę ma natomiast parafia w Mierzynie koło Szczecina. 

Zobacz wideo Kolejne obostrzenia: dzieci mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłych, limity w sklepach, ograniczenie dostępu do parków

O niecodziennym, a przy okazji pełnym rozmachu, pomyśle proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Mierzynie informuje "Gazeta Wyborcza". Otóż 5 kwietnia wierni będą mogli uczestniczyć aż w 46 mszach, od godz. 7 do 19. Palmy święcone będą nie tylko w kościele, ale i w dwóch namiotach (przy kościele i plebanii) oraz w biurze parafialnym.

Niedziela Palmowa w MierzynieNiedziela Palmowa w Mierzynie Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

"W Niedzielę Palmową Msze Święte z poświęceniem palm będą odprawiane zgodnie z przepisami i zaleceniami wynikającymi z obowiązującego stanu epidemii koronawirusa. Zaplanowano odprawienie 46 Mszy Świętych, na które należy zapisać się poprzez naszą stronę WWW - w menu "Rezerwacje mszy'" - czytamy we wpisie zamieszczonym przez parafię na Facebooku. 

"Na każdej Mszy w każdym z czterech punktów przewidziano 5 miejsc dla wiernych. Jedna osoba podając swój adres e-mail i nazwisko może jednorazowo zarezerwować max. 2 miejsca na daną Mszę. System nie pozwoli zarejestrować więcej miejsc niż jest w tym punkcie i na tę godzinę wolnych" - informuje parafia. W internetowym systemie rezerwacji nie było już wolnych miejsc na żadną z 46 niedzielnych mszy. 

Więcej o: