Czy można korzystać z ogródków działkowych? PZD: Zakaz przebywania narusza prawa własności

Po wprowadzeniu przez rząd kolejnych obostrzeń zamknięte zostały m.in. parki, bulwary czy ogrody botaniczne. Korzystający na co dzień z ogrodów działkowych zastanawiali się, czy nowe regulacje - a w konsekwencji ewentualne kary - dotyczą również ich. Wątpliwości w tej sprawie postanowił rozwiać Polski Związek Działkowców.

Od początku kwietnia obowiązują nowe obostrzenia mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zakazano m.in. wstępu na plaże, do parków czy ogrodów jordanowskich. Polskie Lasy Państwowe zdecydowały też o wydaniu czasowego zakazu wstępu do lasów i zamknięciu parków narodowych.

Zobacz wideo Kolejne obostrzenia: dzieci mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłych, limity w sklepach, ograniczenie dostępu do parków

Czy można przebywać na ogródkach działkowych? PZD wydał oświadczenie w tej sprawie

Choć w rozporządzeniu tego nie sprecyzowano, wielu zastanawiało się, czy rządowe obostrzenia dotyczą również ogrodów działkowych. Do tej kwestii postanowił odnieść się w oświadczeniu Polski Związek Działkowców.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami nt prawa działkowca do przebywania na działce w ROD [Rodzinny Ogród Działkowy - red.], informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD

- czytamy w komunikacie PZD. "W szczególności wskazać należy na fakt, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki [...].  Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. [...] wyjazd na działkę w ROD może być zaliczany do kategorii przemieszczania się w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego - piszą działkowcy.

PZD podkreślił też, że specyficzne przepisy dotyczące ROD, gdzie poszczególne działki mają indywidualnych, "prywatnych" dzierżawców, wykluczają możliwość zakwalifikowania działek jako terenów zielni pełniących funkcje publiczne.

"Krajowy Zarząd PZD pragnie podkreślić, że mając świadomość powagi sytuacji wywołanej epidemią, w ramach posiadanych uprawnień, PZD podjął decyzję o zamknięciu terenów ROD dla osób trzecich. W funkcjonowaniu ROD wprowadzono również szereg obostrzeń dotykających działkowców, m.in. wyłączono z użytkowania przestrzenie wspólne w ogrodach" - wymienia PZD. W komunikacie znalazł się też apel do działkowców o maksymalne ograniczenie wizyt na działkach i zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Przedstawiciele PZD przytoczyli też wypowiedzi policjantów, którzy jednoznacznie stwierdzili, że korzystanie z ROD nie będzie karane mandatem, o ile celem działkowca będzie uprawa czy doglądanie roślin, a na terenie działki nie dojdzie do większego zgromadzenia.  

Więcej o:
Komentarze (406)
Czy można korzystać z ogródków działkowych? PZD wydał oświadczenie
Zaloguj się
 • byrcyn11

  Oceniono 129 razy 113

  Wszystkie te zakazy są bezprawne, bo nie wprowadzono żadnego z 3 stanów wyjątkowych opisanych w konstytucji.

 • ks-t

  Oceniono 85 razy 77

  Ograniczenia wolności mogą być wprowadzane w trybie stanyu wyjątkowego a nie poprzez rozporządzenie ministra, akt najniższej możłiwej wagi. Co prawda zakaz wstępu do lasu państwowego, czyli naszego, wydała dyrekcja Lasów, zupełnie niepowołana do jakichkolwiek aktów związanych z epidemią. Wracamy do czasów, gdy najważniejsze prawo ustanawiała ekspedientka w mięsnym.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 83 razy 59

  Gdzie są prawnicy PO? jest stan wojenny czy go nie ma? Są jeszcze w tym kraju jacyś prawnicy z jajami, czy wszyscy jak przed 1980 schowali się w swoich norach i wystawili białe flagi?

 • wylye

  Oceniono 56 razy 52

  Nie zachęcam a wręcz odradzam łamanie zakazów wydanych rzez ten quasi rząd. Jednak w przypadku gdyby zdarzyło się wam, że ktoś zechce was ukarać - ODMAWIAJCIE PRZYJMOWANIA mandatów. Przyjęcie jest PRZYZNANIEM się do wykroczenia. W każdym sądzie mandat MUSI zostać anulowany. Ponieważ jest wszystkie przepisy ograniczające wolność obywateli są SPRZECZNE Z KONSTYTUCJĄ. Tak właśnie będzie wyglądała nasza rzeczywistość jak minie KORONAWIRUS. Zresztą i przed wirusem PIS robił dokładnie to samo. Wprowadzają prawo sprzeczne z KONSTYTUCJĄ lub chcą ją zmieniać. Tak długo jak nie wprowadzą stanów wyjątkowych - wszystkie niekonstytucyjne zarządzenia są prawnie "dualne". Innymi słowy, realizując je albo też ignorując - możemy: zapłacić karę grzywny - lub jej nie płacić... Wybór należy do nas. To jest postawienie prawa i państwa na głowie i winę za to ponosi PiS

 • kka69

  Oceniono 51 razy 45

  Czy jest gdzieś dostępny Dziennik Ustaw w którym mogę przeczytać co mi wolno a co nie wolno w TymKraju?
  Bo do tej pory to wygląda tak, że jakiś premier albo minister coś powie w TVPis i wszyscy się tego boją.

 • sprawazlewa

  Oceniono 45 razy 29

  "Przedstawiciele PZD przytoczyli też wypowiedzi policjantów, którzy jednoznacznie stwierdzili, że korzystanie z ROD nie będzie karane mandatem, o ile celem działkowca będzie uprawa czy doglądanie roślin, a na terenie działki nie dojdzie do większego zgromadzenia."
  W PRL-PiS wypowiedzi kulsonów stanowią prawo?! Celem działkowiczów wcale nie jest "uprawa czy doglądanie roślin" ale właśnie organizowanie zgromadzeń. A wg kulsonów "większe zgromadzenie" to jakie? Za standard można przyjąć ponad 50 osób ( jak w kościołach po łaskawej zgodzie Prezesa).

 • bazyli.ehler

  Oceniono 32 razy 28

  Cóż... stan wyjątkowy nie został ustanowiony, więc jakiekolwiek zakazy nie mają mocy prawnej.

 • baby1

  Oceniono 35 razy 27

  Można? Jak można, to rząd zakaże. Przecież trzeba udowodnić obywatelowi, że jest niewolnikiem Kaczyńskiego. Ten może wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX