Naczelna Rada Lekarska chce odwołania wiceministra zdrowia: Jego stwierdzenia obrażają lekarzy

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowało apel do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie odwołania wiceministra zdrowia Waldemara Kraski. Powodem jest wywiad, którego wiceszef resortu udzielił w piątek w radiowej Trójce. Polityk mówił m.in., że niektórych pracowników służby zdrowia cechuje "nonszalancja" i nie przestrzegają oni procedur związanych z epidemią koronawirusa.

- Procedury, które są wprowadzone w naszej służbie zdrowia niestety czasem są bagatelizowane przez pracowników. Mówię to z pełną odpowiedzialnością, bo znam swoich kolegów, którzy czasem nawet nie wiedzą, że takie procedury są. Aczkolwiek ta świadomość z dnia na dzień rośnie - mówił w piątek w radiowej Trójce wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Taka trochę nonszalancja niestety niektórych medyków, szczególnie tych starszych, którzy wiele lat przeżyli w służbie zdrowia, niejedno widzieli, ale myślę, że to jednak z dnia na dzień się zmienia - dodał. Wiceminister stwierdził też, że "personel medyczny w wielu przypadkach zakaził swoich pacjentów".

Dziennikarka Trójki Beata Michniewicz zwróciła uwagę, że w wielu placówkach lekarzom i pielęgniarkom brakuje środków ochrony. Wiceminister odpowiedział, że są one "uzupełniane". - Jestem przekonany, że tych środków ochrony osobistej nie zabraknie. Musimy ich odpowiednio używać, jak pokazują przykłady włoskie, złe zdejmowanie środków ochrony osobistej także narażało personel medyczny na zakażenia - wyjaśnił.

Zobacz wideo Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują poza Polską?

Prezydium NRL chce odwołania Waldemara Kraski

W reakcji na wywiad w radiowej Trójce prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowało pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym domaga się odwołania Waldemara Kraski. Pod listem podpisali się prezes NRL prof. dr hab. n. med. Andrzej Matyja i sekretarz Marek Jodłowski.

"Główną przyczyną zakażeń wśród personelu medycznego są skrajne niedobory środków ochrony osobistej w większości placówek ochrony zdrowia w Polsce" - podkreśliło prezydium NRL.

Autorzy pisma dodali, że "tego rodzaju stwierdzenia [wiceministra Waldemara Kraski - red.] nie tylko obrażają wszystkich lekarzy, którzy stoją na pierwszej linii walki z koronawirusem, ale także szkodzą interesowi społecznemu, zawierają bowiem niepopartą faktami sugestię, że lekarze i inni pracownicy medyczni przyczyniają się do zakażania swoich pacjentów".

W dobie epidemii koronawirusa wszystkim pracownikom medycznym zaangażowanym w opiekę nad pacjentami potrzebne jest wsparcie, życzliwość i poszanowanie dla ich ciężkiej pracy. Musimy uczciwie powiedzieć, że w ostatnich dniach spotykamy się z wielką ofiarnością i życzliwością ludzi oraz otrzymujemy ogromne wsparcie z wielu stron – począwszy od naszych pacjentów i ich rodzin, na mediach skończywszy

- podkreślają członkowie prezydium.

Więcej o:
Komentarze (322)
Naczelna Rada Lekarska chce odwołania wiceministra zdrowia: Jego stwierdzenia obrażają lekarzy
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 101 razy 95

  "Jestem przekonany, że tych środków ochrony osobistej nie zabraknie."

  Już brakuje, panie Kraska. Proszę sprawdzić, najlepiej osobiście, bo popisuje się pan wiedzą z TVP.

 • arreis65

  Oceniono 73 razy 63

  "Przygotowania do zwiększonej liczby przypadków koronawirusa przebiegają codziennie. Rozpoczęliśmy te przygotowania parę miesięcy temu, kiedy usłyszeliśmy, bodaj 9 stycznia, o przypadkach koronawirusa. Później te przygotowania rosły, czy były coraz bardziej zaawansowane, z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień"
  jak zwykle kłamał dla państwa szmateusz morawiecki !!!!!

 • polakadam

  Oceniono 55 razy 43

  Bolszewik pisowski wszędzie szuka winnych tylko nie w rządzie. Ciekawe co będzie mówił jak po wyborach skokowo przybędzie chorych?
  Same komisje wyborcze to będzie źródlo rozprzestrzeniania wirusa. To kilkaset tysięcy ludzi zmuszonych do przebywania w grupach po 9-45 osób. Dochodzą do tego wirusy przenoszone na kopertach.

 • marchwianka.0

  Oceniono 40 razy 36

  Przedstawiciele pisowskiej władzy regularnie kogoś obrażają. A to strajkujących nauczycieli, a to lekarzy - rezydentów, nie wspominając już o "gorszym sorcie, komunistach i złodziejach". Ale skoro "ciemny lud to kupi" to pozwalają sobie dalej...

 • bagpiper1957

  Oceniono 35 razy 33

  Coś ostatnio schowali niejakiego Pinkasa - głównego inspektora sanitarnego , zresztą profesora . A co mówił jeszcze miesiąc temu :
  Wielu polityków, którzy posługują się straszeniem koronawirusem jako elementem gry politycznej, powinno sobie włożyć lód do majtek. No i co straszyli .
  Ale media epatują tym, co się dzieje teraz we Włoszech, dlatego jest panika – dodaje Pinkas. Oburza się na to, co dzieje się w przestrzeni publicznej. Zaraz będą programy telewizyjne o tym, jak zrobić maseczkę. Jeśli to ma nas uspokoić, to nauczmy się sami robić maseczki. Można też przeciąć biustonosz na pół... – mówi Pinkas w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Takich oto mamy ekspertów . Główny Inspektor Sanitarny kraju 38 milionowego . Byli przygotowani . Przyjdzie czas na rozliczenie .

 • niktwazny126

  Oceniono 41 razy 33

  "Mówię to z pełną odpowiedzialnością, bo znam swoich kolegów,"- ciężko będzie wytłumaczyć, że wyrwane z kontekstu i zrozumiane.
  Pan wiceminister ocenia kolegów- lekarzy (czy jeszcze ma kolegów?)- my oceniamy ministrów i ich pracę. Na dzień dzisiejszy przygotowanie ministerstwa zdrowia do walki z koronawirusem na poziomie 2 czy niżej?

 • antypopisowiec

  Oceniono 31 razy 27

  Kiedy szpital w Kędzierzynie-Koźlu przekształcono w zakaźny personel protestował twierdząc , że jest nieprzystosowany do tej roli i nie jest zapewnione bezpieczeństwo personelu. Brak procedur , brak wyraźnego podziału na stronę " czystą" i " brudną" , maseczki i gogle nie przylegają szczelnie do twarzy, brak szkoleń , za instrukcję ubierania odzieży ochronnej służy filmik na Youtube. Można tak dalej wyliczać. Oficjele personel uciszali. A teraz winni lekarze, ratownicy i pielęgniarki.

 • szary-petent

  Oceniono 29 razy 25

  Typowa PiSowska mentalność. Kasa moja, odpowiedzialność innych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX