Naukowcy: Koronawirus rozprzestrzenia się podczas rozmowy, nie tylko przez kaszel i kichanie

Badania wskazują, że koronawirus rozprzestrzenia się nie tylko przez kaszel i kichanie, lecz także podczas rozmowy lub po prostu oddychania - takie stanowisko przekazał Białemu Domowi dr Harvey Fineberg, członek amerykańskiej Państwowej Akademii Nauk.

Amerykański lekarz dr Harvey Fineberg przekazał w środę wieczorem Białemu Domowi stanowisko Państwowej Akademii Nauk, z którego wynika, że osoba zakażona koronawirusem może zakazić inne osoby nie tylko kichając lub kaszląc, lecz także rozmawiając lub po prostu oddychając - podaje CNN.

"Obecnie dostępne badania potwierdzają możliwość rozprzestrzeniania się [koronawirusa - red.] poprzez bioaerozole wytwarzane bezpośrednio przez wydech pacjenta" - napisał dr Harvey Fineberg.

Według naukowca wirus może krążyć w powietrzu np. podczas zdejmowania przez lekarzy i pielęgniarki odzieży ochronnej lub podczas sprzątania szpitalnych podłóg. Dr Fineberg twierdzi też, że możliwe jest, by w powietrzu wisiały zainfekowane wirusem krople i zakaziły kogoś, kto przejdzie w danym miejscu później. Ryzyko takiego scenariusza jest przy tym zdecydowanie większe w niewietrzonym pomieszczeniu niż na zewnątrz. 

Ekspert w rozmowie z CNN zaznaczył, że zacznie zakrywać usta i nos w trakcie zakupów spożywczych. Podkreślił, że nie będzie to maska chirurgiczna, bo takie są potrzebne w szpitalach, ale np. kominiarka lub chusta.

Zobacz wideo Woś o przebiegu choroby: Z leczenia domowego trafiłem do szpitala

Koronawirus w Polsce i na świecie

Dotychczas na świecie potwierdzono ponad 1,1 mln przypadków zakażeń koronawirusem, zmarło ponad 60 tys. osób (stan na sobotę 4 kwietnia, godz. 17).

W Polsce liczba zakażeń wyniosła do tej pory 3503 zakażenia, zmarły 73 osoby.

Więcej o:
Komentarze (233)
Naukowcy: koronawirus rozprzestrzenia się podczas rozmowy, nie tylko przez kaszel i kichanie
Zaloguj się
 • szaja25

  Oceniono 56 razy 46

  Chciałbym, żeby w końcu pan minister Szumowski wyszedł na konferencję i nie bzdurzył o zakazach, co wolno a czego nie. Tylko powiedział, że dziś mamy tyle i tyle więcej respiratorów niż wczoraj, że wykonaliśmy tyle i tyle więcej testów niż wczoraj, że jest tyle i tyle więcej masek i kombinezonów niż wczoraj i że przeprowadziliśmy testy dla większości pracowników służby zdrowia..itd.. Zamiast tego codziennego biadolenia i stania w miejscu, był czas się przygotować , a wy co robiliście...? Pan minister mówił, że gdybyśmy nie wprowadzali zakazów, to zakażeń byłoby więcej, naprawdę? A od czego wy jesteście? To tak jakby strażak powiedział, że gdybyśmy nie gasili, to cały dom by się spalił, nie połowa.

 • magda_breslau

  Oceniono 61 razy 41

  A jeszcze lepiej roznosi sie podczas spiewow, np. w kosciele.

  Doktor Martenson, ktorego dzienne updaty powinny byc obowiazkowe dla Szumowskich kazdego kraju swiata, podawal przyklad koscielnego choru, ktory po dlugiej debacie zdecydowal sie zebrac i przeprowadzic probe. Przyszlo, jesli donrze pamietam 80 osob. Proba trwala dwie i pol godziny. Objawy covid wystapily u ponad 60 chorzystow.

  Polski kosciol i PiS, ktore ida w tym dance macabre pod reke, beda mialy na sumienie doslownie tysiace ludzi. Najpewniej dziesiatki tysiecy. Obym byla w bledzie, klechy i pisy. Obywcie w mieli racje.

 • motyw4

  Oceniono 37 razy 31

  to nie ma znaczenia - najważniejsze, żeby wybory odbyły się w maju!
  bo tak nakazał zakompleksiony kulawy kurdupel z Żoliborza

 • magda_breslau

  Oceniono 43 razy 31

  Szumowski, niespelniony bohaterze polskich mediow, ktore chca w tobie widziec ludzkà twarz pisowskiego socjalizmu - gdzie sa maski dla Polakow?

  Czy jest w Polsce spolka skarbu panstwa zarzadzana przez jednego z faszych partyjnow asow biznesu, ktora moze pokonac zlozonosc procesu uszycia... masek?

 • magda_breslau

  Oceniono 44 razy 28

  Maski dla wszystkich Polakow!

  Testy, testy, testy. Maski, maski, maski. To sa te trzy elementy.

 • takaprawda3000

  Oceniono 23 razy 21

  A PiSowskie miernoty łażą po mediach i gadają nie mając nic inteligentnego do powiedzenia.

 • jep23

  Oceniono 20 razy 20

  Badania rozprzestrzeniania się bioaerozolu były prowadzone kilkanaście lat temu.
  Ustalono, że w czasie oddychania w zamkniętym pomieszczeniu osoba zarażona
  wysyła wirusy na odległość 4-8 metrów. Wtedy badali "zwykłą" grypę.
  Włosi i Hiszpanie nie kichali na siebie, wystarczyła obecność w tych samych miejscach.

  W lutym i początku marca było ciepło, Mediolan,Rzym,Wenecja były oblężone przez tłumy
  turystów i tubylców.

 • 55kris

  Oceniono 19 razy 17

  Głównym siewcą koronawirusa o nazwie pis jest qrwizja. Oglądanie tego kaczego gówna zaraża na odległość. I tyle w temacie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX