Gowin znów zabiera głos ws. wyborów 10 maja: "Nie mogą się odbyć". Opozycja: "Sprawdzam" już w poniedziałek

Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin powtórzył w sobotę na Twitterze, że jego zdaniem wybory prezydenckie nie mogą odbyć się 10 maja. Zaznaczył, że "będzie do tego przekonywał cały obóz Zjednoczonej Prawicy". Prawo i Sprawiedliwość wniosło do Sejmu przed kilkoma dniami projekt dotyczący głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców, Gowin proponuje natomiast przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata.

"Jest dla mnie oczywiste: wybory nie mogą odbyć się 10 maja. Będę do tego przekonywał cały obóz Zjednoczonej Prawicy, bo Polska potrzebuje naszej jedności" - napisał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister nauki i jednocześnie przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin.

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie pod koniec marca projekt ustawy, który w majowych wyborach prezydenckich ze względu na epidemię koronawirusa wprowadziłby głosowanie korespondencyjne.

Organizacji wyborów w tym terminie sprzeciwia się Gowin, proponując zmianę w konstytucji, polegającej na przedłużeniu kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata. Po dwóch latach miałyby odbyć się wybory, a Andrzej Duda nie mógłby już w nich startować.

"Mając na uwadze interes Polski, popieramy i będziemy popierać propozycję premiera Gowina, oczywiście jeśli znajdzie się większość w Sejmie i Senacie dla poparcia takiego rozwiązania" - zapewniła w piątek na Twitterze rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Zobacz wideo Co z terminem wyborów? Pytamy ministra Wosia

Porozumienie poprze majowe wybory?

Tymczasem, jak podaje "Gazeta Wyborcza", powołując się na anonimowego rozmówcę z kręgu wicepremiera Gowina, wszystko wskazuje na to, że podczas poniedziałkowych głosowań w Sejmie Porozumienie zgodzi się jednak na głosowanie korespondencyjne.

- Kaczyński pierwotnie poparł projekt Gowina i zapowiedział wycofanie swojego o głosowaniu korespondencyjnym, jeśli ten projekt poprze opozycja. Gowin był dogadany z Kosiniakiem-Kamyszem [prezesem PSL], ale ten Gowina wystawił. PiS też nie mógł zdecydować się na wprowadzenie stanu nadzwyczajnego [umożliwiające przesunięcie terminu wyborów - red.], bo Polska musiałaby wypłacić koszmarne odszkodowania koncernom i firmom zagranicznym i tym samym doprowadzić do bankructwa państwa - mówi rozmówca "GW".

"Historia będzie wystawiała im oceny"

- Jeżeli posłowie Porozumienia zdecydują się zagłosować za tym "koszmarkiem legislacyjnym", który proponuje Jarosław Kaczyński, to warto, żeby pamiętali, że to historia ich zapamięta. To nie będzie tak, że Jarosław Kaczyński będzie wystawiał im laurki albo oceny, tylko społeczeństwo będzie wystawiało im oceny, historia będzie wystawiała im oceny - komentował w sobotę kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

- Tylko jakiś naiwny idiota mógłby wierzyć, że jeżeli Jarosławowi Kaczyńskiemu da się do ręki takie narzędzie, jak przeprowadzane pod osłoną wojska, policji, a może jakichś innych służb nieuczciwe, otwierające drogę do wielu fałszerstw, a przede wszystkim niepowszechne wybory, to on skorzysta z tego tylko raz

- dodał Hołownia.

"Oto i cały Jarosław Gowin! Najpierw pompatyczne oświadczenie, pobladła twarz, Bóg, historia - a potem ogon pod siebie i głosowanie za szaleńczą propozycją Jarosława Kaczyńskiego wysyłania 30 mln pakietów! Pretekst: opozycja nie chce przyjąć propozycji nie do przyjęcia. Po to ją zresztą wysunął. Małość" - napisał na Twitterze senator Marek Borowski.

"Jarku, nie musisz przekonywać. Wystarczy, że sześć Twoich szabel za tym nie zagłosuje" - zwrócił się na Twitterze do Gowina europoseł Radosław Sikorski. "Pamiętaj, gdy nie wiesz jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie. Zresztą nie warto wystawiać się na śmieszność za wybory, które i tak skończą się farsą" - dodał.

Więcej o:
Komentarze (533)
Gowin znów zabiera głos ws. wyborów 10 maja: "Nie mogą się odbyć". Opozycja: "Sprawdzam" już w poniedziałek
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 96 razy 86

  akurat Hołownia ma tu 100% racji, choć to nie moja bajka... jeżeli raz zgodzimy się na jakąś parodie wyborów powszechnych, zrobionych na modle prezia, to następne prawdziwie demokratyczne wybory odbędą się może za 50 lat - nie mówiąc już o tym że żadne państwo UE nie uzna wyborów które nie są: ani powszechne, ani równe, ani tajne
  PS a co do Gowina, kundlizm pospolity... jak zwykle z reszta

 • chi-neng

  Oceniono 85 razy 71

  Jak można dążyć do przedłużenia kadencji marionetki w roli prezydenta, która za zdradę stanu powinna już dawno stać przed TS; jako że wszystkim jest nam wiadomo iż od 2015 działa owa marionetka w roli prezydenta, tylko i wyłącznie na korzyść JK i jego sekto- mafii, łamiąc notorycznie Konstytucje.

  Kiedy wreszcie cala Polska, NIE TYLKO OPOZYCJA, POWIE STOP WOLSKIEMU SZALENCOWI I JEGO PRZYDUPASOM?!

 • omniscio

  Oceniono 76 razy 62

  Przeciez caly spektakl s Gowinem byl wyrezyserowany dla publicznosci. Tragikomedia.

 • jael53

  Oceniono 58 razy 52

  Przecież to oczywistość. Tak samo, jak oczywistością jest, że mamy stan wyjątkowy. Chucpa na tym polega, że się tej oczywistości zaprzecza; i - w razie czego - jest się gotowym nawet przegłosować, że jest wszystko, jak należy.

 • magda_breslau

  Oceniono 57 razy 49

  Kaczynski, do polskiej historii przejdziesz nie jako Emerytowany Znawca Narodu z twoich mokrych snow,

  tylko jako maly zajadly troll ktory dojechal do wymarzonej wladzy na trumnie brata.

 • cep_0

  Oceniono 46 razy 38

  Czy jest jeszcze ktoś, kto wierzy J GOWINOWI???????????????????????????.

  Człowieku - OGARNIJ SIĘ.

 • alef.omega

  Oceniono 37 razy 37

  I tak tych wyborów nie będzie, to tylko próba przyciśnięcia opozycji, by zgodziła się na majdrowanie przy konstytucji i inne legislacyjne koszmarki. Opozycjo, ani kroku w tył!!!
  Wyobraźmy sobie, że oni te "wybory" jednak w poniedziałek przegłosują. To jest 6 kwietnia! Z Senatu to wróci do Sejmu 6 maja. Trzeba będzie odrzucić sprzeciw Senatu i dać to Długopisowi. Nawet gdy ten czeka na to, zajmie to 1-2 dni. Czyli 8 maja! I wtedy do 10 maja trzeba będzie rozdać te "pakiety", a karty z głosami na 10 maja ma poczta dostarczyć... nawet nie wiadomo gdzie, bo normalnych komisji wyborczych nie będzie. Może w koszarach albo na policji... Wybory nie byłyby tajne, bo trzeba z głosem sie podpisac i podac pesel. Nie byłyby powszechne, bo nie ma gwarancji, że każdy uprawniony taki pakiet otrzyma. A nawet jak otrzyma, może go wypierd..oć do kosza, a potem zgłaszać protest wyborczy że go nie dostał i nie mógł oddać głosu.
  Nie wiem, jak zaawansowana jest demencja Kaczyńskiego, ale jeżeli faktycznie on wierzy w możliwość tych wyborów, to znaczy, że trzeba go jak Najjaśniejszego Pana ze Szwejka w kiblu zamknąć.
  A w tle koronawirus - dziś 3500 zakażeń, a przy stałym trendzie przyrostowym nawet 12% dziennie w ciągu 35 dni do "wyborów" byłoby 3500*(1,12)^36 = 210 000 zakażonych. I to jest prawie pewne!
  Takich wyborów nawet "przejęty" Sąd Najwyższy nie uzna, a za organizowanie tej hucpy trzeba byłoby przywrócić szubienice.
  Więc bardzo wątpię by oni na to poszli. Raczej chcą grillować opozycję jak Hitler Hachę w marcu 1939, ale nie można sie dać tej szajce szulerów i bandytów!

 • magda_breslau

  Oceniono 42 razy 32

  Gdzie maski dla wszystkich Polakow, Gowin?

  Jakbyscie kukly Jarka pomysleli, wy bezmyslna klako, to mozna by bylo sprobowac glosowania internetowego, zamiast traktowac listonoszy jak mieso armatnie a Polakow jak zakladnikow... Ale wy Gowin i tobie podobni sa sobrzy do niczego.

 • Ha Kade

  Oceniono 36 razy 30

  Panie Gowin, założyłem się o skrzynkę szampana, że Pan jak zwykle wymiękniesz albo dasz się wykiwać. Nie zawiedź mnie Pan! Zresztą-nawet gdyby to mam jeszcze 4 wygrane skrzynki z podobnych zakładów, ktore Pan dla mnie wygrałeś

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX