Szumowski apeluje, by nie odwiedzać bliskich w Wielkanoc. "Kontakt przy stole jest ogromnym zagrożeniem"

Minister zdrowia Łukasz Szumowski i szef KPRM Michał Dworczyk wspólnie zaapelowali, by nie odwiedzać rodziny w święta. - Święta są przeżyciem duchowym dla nas wszystkich, ale ten kontakt fizyczny przy rodzinnym stole jest ogromnym zagrożeniem - powiedzial szef resortu. Jak dodał, nic nie wskazuje na tym, by w najbliższych tygodniach epidemia miała wygasnąć.

Łukasz Szumowski i Michał Dworczyk mówili m.in. o sprzęcie, którym dysponują polskie służby medyczne oraz który został zakontraktowany w innych krajach. Jak powiedział szef kancelarii premiera,  przez ostatnie 10 dni kupiono m.in. 31 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrem hepa, 17 mln kompletów rękawic czy 1,5 mln kombinezonów. Kupowane są też testy, dotychczas zakontraktowano 800 tys. testów genetycznych. - Testujemy ok. 6 tys. na dobę, w tej chwili w laboratoriach jest ok. 150 tys. testów - powiedział Szumowski. - Mamy też testy immunologiczne, tzw. szybkie testy - dodał minister. 

Koronawirus. "Nic nie wskazuje, by w najbliższych tygodniach epidemia miała wygasnąć"

Szumowski zapewnił, że rząd chce "jak najwięcej testować". - Medycy mają szybką ścieżkę testowania. Jak popatrzymy na cyfry, u nas jest ok. 5 proc. dodatnich wyników w całej puli testów, w innych krajach te cyfry wahają się od 7,5 proc. w Izraelu, 6 w Czechach, a we Francji czy Wielkiej Brytanii sięgają powyżej 20 proc. - powiedział. - To nadal pokazuje, na ilość zakażonych robi się tych testów stosunkowo dużo, ale będziemy je zwiększali w ramach możliwości całego systemu - dodał.

Zobacz wideo Jaki świat wyłoni się z kryzysu? Komentuje dr Jacek Bartosiak

Szef resortu podkreślił, że "zwiększenie liczby testów jest jednym z elementów kontroli epidemicznej". - Liczba testów rośnie, uruchamiamy wszystkie laboratoria, które są w Polsce. W pewnym momencie zaczniemy na szerszą skalę używać testów immunoenzymatycznych, one mówią, czy ktoś już nabył odporność, przechorował chorobę - powiedział.

Michał Dworczyk zaapelował na konferencji, by w święta nie odwiedzać swoich bliskich. - Rekomendacja jest jednoznaczna, by pozostać w domach - powiedział. 

- Święta są przeżyciem duchowym dla nas wszystkich, ale ten kontakt fizyczny przy rodzinnym stole jest ogromnym zagrożeniem - podkreślił Szumowski. Jak dodał minister, "nic nie wskazuje na to, że epidemia ma wygasnąć w najbliższych tygodniach".

Więcej o:
Komentarze (515)
Szumowski apeluje, by nie odwiedzać bliskich w Wielkanoc. "Kontakt przy stole jest ogromnym zagrożeniem"
Zaloguj się
 • rpa2

  Oceniono 88 razy 86

  przeciez prezydent mowił ze skoro mozna do sklepu chodzic? do stołu nie ale do urny koniecznie i w komisjach wyborczych koniecznie obligatoryjnie radni z pisu

 • andrzej2310

  Oceniono 74 razy 64

  Oj panie, Szumowski, zemści się fałszowanie danych o zakażeniach, oj zemści.

 • tay2

  Oceniono 73 razy 63

  jak to panowie?
  a zwiększenie do 50 osób w kościołach to nie jest ryzyko?

 • niko8472

  Oceniono 62 razy 58

  "Święta są przeżyciem duchowym dla nas wszystkich, ale ten kontakt fizyczny przy rodzinnym stole jest ogromnym zagrożeniem"

  W kościele za to nie jest.

 • la_bola

  Oceniono 52 razy 52

  "Rekomendacja jest jednoznaczna, by pozostać w domach".
  No i tyle w temacie. Bez wprowadzenia stanu klęski żywiołowej możecie se tylko rekomendować. A rekomendacja nie jest powodem do wlepienia mandatu.

 • alex123

  Oceniono 45 razy 41

  ale wybory korespondencyjne gdzie trzeba ogromu ludzi do obsługi to ok , hipokryta pisowski. Mam nadzieję . że stanie nie tylko przed TS

 • nabuhodonozor33

  Oceniono 41 razy 37

  Przestańcie z ludzi robić idiotów do rodziny nie do kościoła albo na polowanie tak.

 • piskizmiski

  Oceniono 31 razy 29

  największy problem tego kraju wg rządzących i mediów - msze, przyjmowanie komunii, co mówią księża, co z komuniami, bierzmowaniem, jak święcić koszyki. Fikcyjne problemy. Taki minister powinien zdecydowanie powiedzieć - święcenie, chodzenie do kościoła JEST ZAKAZANE. Koniec kropka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX