Ministerstwo Cyfryzacji rozszerzy funkcje aplikacji do kwarantanny

Ministerstwo Cyfryzacji rozszerzy funkcje aplikacji "kwarantanna domowa". Od początku tego miesiąca oprogramowanie obowiązkowo muszą zainstalować na swoich smartfonach osoby, które zostały poddane 14-dniowej kwarantannie. Aplikacja ułatwia policji oraz innym służbom przeprowadzanie kontroli.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski wyjaśnił, że resort przygotowuje aktualizację, która umożliwi monitorowanie stanu zdrowia osób zakażonych. „Myślę, że za kilka dni będzie dostępny moduł do dokonywania samooceny stanu zdrowia” - powiedział szef resortu. „To też jest bardzo przydatne zwłaszcza dla osób starszych” - dodał Marek Zagórski.

Kwarantanna domowa. Program poprosi o wysłanie zdjęcia

Po pobraniu aplikacji „kwarantanna domowa” przez Google Play lub App Store i zainstalowaniu na smartfonie program co jakiś czas będzie prosił chorego o zrobienie sobie zdjęcia aby zweryfikować, czy dana osoba przestrzega kwarantanny. Poza tym aplikacja umożliwia kontakt z pomocą społeczną, która może dostarczyć niezbędne leki lub artykuły spożywcze, łączy również z infolinią dla osób na kwarantannie.

Zobacz wideo

Zwolnione z obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji są osoby niewidzące lub niedowidzące, a także te które złożyły oświadczenie, że nie mają telefonu komórkowego, albo ich urządzenie nie obsługuje tego oprogramowania. Oświadczenie można złożyć telefonicznie (pod numerem 22 165 57 44), przez Profil Zaufany, albo przekazać policjantom, którzy przyjdą na kontrolę. Za podanie nieprawdy w dokumencie grozi odpowiedzialność karna.

Więcej o: