Komisja Europejska zatwierdzia polski program wsparcia gospodarki w zwizku z epidemi koronawirusa

Komisja Europejska zatwierdzia polski program pomocy o wartoci 22 miliardw zotych, ktry ma wspiera gospodark w zwizku z koronawirusem. Program zatwierdzono zgodnie z zasadami zagodzonymi na czas pandemii.

Komisja oceniła, że założenia przyjętego przez Polskę programu są "zgodne z tymczasowymi ramami pomocy państwa, przyjętymi niedawno przez Komisję Europejską" - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".   

"Te 22 miliardy złotych w ramach polskiego programu gwarancji pomogą polskim przedsiębiorstwom, które odczuwają skutki obecnego kryzysu związanego z koronawirusem, zdobyć pilnie potrzebne środki obrotowe i inwestycyjne oraz kontynuować działalność w tych trudnych czasach" - napisała w oświadczeniu komisarz odpowiedzialna za konkurencję Margrethe Vestager.

Zobacz wideo Dr Jacek Bartosiak o pokryzysowym scenariuszu dla Europy

Wsparcie dla firm polega na tym, że Bank Gospodarstwa Krajowego, który w Polsce pełni rolę krajowego banku rozwoju, będzie udzielał gwarancji publicznych na pożyczki. Z programu będą mogły korzystać duże i średnie polskie przedsiębiorstwa ze wszystkich sektorów gospodarki. Jego celem jest ograniczanie ryzyka, jakie wiąże się z udzielaniem pożyczek przedsiębiorstwom, które są najbardziej dotknięte skutkami gospodarczymi obecnego kryzysu. Program pomoże przedsiębiorstwom zaspokoić pilne zapotrzebowanie na środki obrotowe lub inwestycyjne. Zapewni też przedsiębiorstwom wystarczającą płynność, tak by mogły kontynuować działalność.

KE ma dosyć pomijania roli Unii

Jak informował w piątek "Business Insider", Komisja ma domagać się od Polski "rzetelnego informowania o zaangażowaniu unijnych pieniędzy w zwalczanie pandemii i skutków koronawirusa". Przedstawiciele instytucji zauważyli, że rzd ma "tendencję do pomniejszania roli Unii, relatywizowania jej pomocy, a często całkowitego pomijania". 

Tendencję tę wykazywał sam premier Mateusz Morawiecki, który podczas wystąpienia w Sejmie przekonywał, że "Unia Europejska nie dała jeszcze ani eurocenta na walkę z wirusem".