Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia gospodarki w związku z epidemią koronawirusa

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 22 miliardów złotych, który ma wspierać gospodarkę w związku z koronawirusem. Program zatwierdzono zgodnie z zasadami złagodzonymi na czas pandemii.

Komisja oceniła, że założenia przyjętego przez Polskę programu są "zgodne z tymczasowymi ramami pomocy państwa, przyjętymi niedawno przez Komisję Europejską" - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".   

"Te 22 miliardy złotych w ramach polskiego programu gwarancji pomogą polskim przedsiębiorstwom, które odczuwają skutki obecnego kryzysu związanego z koronawirusem, zdobyć pilnie potrzebne środki obrotowe i inwestycyjne oraz kontynuować działalność w tych trudnych czasach" - napisała w oświadczeniu komisarz odpowiedzialna za konkurencję Margrethe Vestager.

Zobacz wideo Dr Jacek Bartosiak o pokryzysowym scenariuszu dla Europy

Wsparcie dla firm polega na tym, że Bank Gospodarstwa Krajowego, który w Polsce pełni rolę krajowego banku rozwoju, będzie udzielał gwarancji publicznych na pożyczki. Z programu będą mogły korzystać duże i średnie polskie przedsiębiorstwa ze wszystkich sektorów gospodarki. Jego celem jest ograniczanie ryzyka, jakie wiąże się z udzielaniem pożyczek przedsiębiorstwom, które są najbardziej dotknięte skutkami gospodarczymi obecnego kryzysu. Program pomoże przedsiębiorstwom zaspokoić pilne zapotrzebowanie na środki obrotowe lub inwestycyjne. Zapewni też przedsiębiorstwom wystarczającą płynność, tak by mogły kontynuować działalność.

KE ma dosyć pomijania roli Unii

Jak informował w piątek "Business Insider", Komisja ma domagać się od Polski "rzetelnego informowania o zaangażowaniu unijnych pieniędzy w zwalczanie pandemii i skutków koronawirusa". Przedstawiciele instytucji zauważyli, że rząd ma "tendencję do pomniejszania roli Unii, relatywizowania jej pomocy, a często całkowitego pomijania". 

Tendencję tę wykazywał sam premier Mateusz Morawiecki, który podczas wystąpienia w Sejmie przekonywał, że "Unia Europejska nie dała jeszcze ani eurocenta na walkę z wirusem".  

Więcej o:
Komentarze (97)
Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia gospodarki w związku z epidemią koronawirusa
Zaloguj się
 • H2O H2O

  Oceniono 13 razy 7

  Wspaniały program przygotowała władza, całe 22 miliardy na ratowanie gospodarki. Przypomnę jednak, że niedawno 2 miliardy Pan PAD podarował tylko jednej firmie... tej od telewizorów.

 • Lech Pawluk

  Oceniono 6 razy 4

  Premierze Morawiecki co pan na to? Czy w związku z tym jest pan usakcjonowany? Wypadałoby przeprośić POLAKÓW za nieprawdziwą i szkodliwą wypowiedź.

 • threemen

  Oceniono 4 razy 4

  A co na to ekonomiczny pisowski geniusz z Golądkowa.

 • stfur0000

  Oceniono 16 razy 4

  UE najpierw powinna zadbać o to żeby Pinokio publicznie przeprosił za swoje słowa i powiedział, że UE pomaga (bo pomaga - w przeciwieństwie do polskich władz, które na razie głównie kradną przy okazji epidemii).

 • krynolinka

  Oceniono 22 razy 4

  Żadna nowość, że pisior to manipulant. Morawiecki w szczególności. Gdyby wszystko co sobie przypisuje, jako własny sukces, miało miejsce, musiałby się urodzić jeszcze przed naszą erą.

 • bete_blanche

  Oceniono 5 razy 3

  jest jedno rozwiązanie, Unia zamyka WSZELKIE pieniądze dla RP z wyjątkiem tych dostarczanych bezpośrednio do NGOsów, dopóki kaczy rząd nie zaprzestanie wprowdzania dyktatury (sama dyktatura nie musi być zła pod warunkiem, że umie rządzić jak np w Chinach, ale kaczy rząd to tylko złodziejstwo i nieudacznictwo jak np 'znakomity' minister szumski, który nie zapisał RP do unijnego przetargu na respiratory, testy, maseczki, rękawice, kombinezony itp. środki ułatwiające zwalczanie epidemii, nie przygotował opieki medycznej, zaniedbał laboratoria, że nie wspomnę o głupim przypisaniu szpitali do Covid-19 jak w Łomży, okłamuje społeczeństwo co do zakresu epidemii (narzucone przez władze nieużywanie kodu U07.2 informującego o uzasadnionym podejrzeniu Covid-19 czyli świadome zaniżanie statystyk z kłamliwym uzasadnieniem)i co więcej zacznie kaczy rząd jawnie i wprost mówić o pomocy i środkach dostarczanych przez Unię

 • H2O H2O

  Oceniono 11 razy 3

  22miliardy? A kto ukradł pozostałą kasę z tych ponad 200 miliardów? Szok i niedowierzanie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX