Nowe zasady dotyczące pochówku zmarłych na koronawirusa. "Unikać ubierania oraz okazywania zwłok"

W Polsce już kilkadziesiąt osób zmarło z powodu zakażenia koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe wytyczne dotyczące pochówku osób zmarłych na COVID-19. W pogrzebach uczestniczyć może nie więcej niż pięć osób. Do tego ciała zmarłych należy traktować zgodnie z szeregiem zaleceń.

W rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia określone zostały zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem.

Koronawirus. Nowe zasady dotyczące pochówku zmarłych w wyniku zakażenia

Przede wszystkim należy "unikać ubierania zwłok do pochówku, a także okazywania zwłok". Należy ponadto przeprowadzić ich dezynfekcję płynem odkażającym o wirusobójczym spektrum działania. Ciało ma być umieszczone w ochronnym worku. W przypadku kremacji konieczne jest użycie dodatkowego worka. Powierzchnia worków ma być spryskana płynem odkażającym.

Podczas transportu zwłoki mają być umieszczone w kapsule transportowej w przypadku przekazywania zwłok do krematorium albo w trumnie do pochówku w przypadku bezpośredniego pochowania na cmentarzu. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że osoby bezpośrednio zaangażowane w proces dekontaminacji ciała i jego otoczenia oraz przygotowania do przewozu zwłok zmarłego zakażonego wirusem SARS-CoV-2, a także mające bezpośredni kontakt ze zwłokami powinny być odpowiednio zabezpieczone, tj. nosić odzież ochronną podobną do tej, z której korzystają medycy (kombinezon, czepek, maska, rękawiczki).

Zobacz wideo 31 marca premier Morawiecki wprowadził nowe restrykcje:
Więcej o:
Komentarze (120)
Nowe zasady dotyczące pochówku zmarłych na koronawirusa. "Unikać ubierania oraz okazywania zwłok"
Zaloguj się
 • frajtak

  Oceniono 67 razy 59

  Ale po co te zabezpieczenia, nic się nie dzieje przecież, nie ma aż stanu wyjątkowego, tak jest normalnie, i wybory się odbędą. Umiłowany przywódca mówi przecież, że jest ok.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 53 razy 53

  Ale mam nadzieje że jak I Sekretarz KC PiS zejdzie :-)
  Na Koronę :-)
  To każdy pobożny PiSowiec będzie mógł ucałować jego zwłoki :-)

 • bjuras

  Oceniono 44 razy 44

  Żeby nikt tylko nie zmarł z pisowskich rodzin posmoleńskich, bo państwo zbankrutuje na wielomilionowych odszkodowaniach dla nich.

 • to_moje_zdanie

  Oceniono 36 razy 36

  Według Kaczyńskiego sytuacja jest nadal normalna, a on ma wszystko pod kontrolą.
  CHLEBA A NIE IGRZYSK WYBORCZYCH!
  Środki a ochronne a nie karty do głosowania!!!!
  Medycy zamiast listonoszy!
  Dobra medycyna zamiast tradycyjnego: "na 3 zdrowaśki do pieca"!

 • krynolinka

  Oceniono 42 razy 34

  Jeszcze trochę pewien pan popajacuje, ściskając wszystkim dookoła łapki i nie będzie miał wystawnej konsolacji. Zjedzie w dół bez towarzystwa i dźwięków orkiestry wojskowej..
  No chyba, że zrobią dla niego wyjątek..

 • masakramasakra

  Oceniono 29 razy 29

  ale po 50 na mszy można? ktoś ma udziały w firmach pogrzebowych...

 • Andrzej Garlicki

  Oceniono 30 razy 26

  Powinna być obligatoryjna kremacja i przekazanie urny najbliższym. Ewentualne pogrzeby po ustaniu epidemii.
  Jedynie zasłużeni działacze PiS mogliby na bieżąco urządzać tradycyjne pogrzeby, z otwartą trumną i rytualnym całowaniem zwłok.

 • wladca_piaskownicy

  Oceniono 26 razy 22

  Jeśli dalej nie będą przeprowadzać znacznej liczby testów, a co za tym idzie zaniżać i nie identyfikować zmarłych faktycznie zakażonych, to psu na budę takie rozporządzenie. Zakład pogrzebowy przyjedzie po takiego co w akcie zgonu ma NZF, koropozytywnego ale nie przetestowanego i go zabiorą bez sprzętu ochronnego i już kontakt gotowy. Niska statystyka zachowań zostanie zachowana, Pinokio będzie się z Adrianem cieszyć, a kolejni będą zarażać.... Testy, testy, testy!

 • ochujek

  Oceniono 23 razy 21

  Tylko kremacja. Gdyby zmarł jakiś hierarcha rząd w komplecie czuwał by przy trumnie. Na klęczkach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX