Nowe zasady dotyczące pochówku zmarłych na koronawirusa. "Unikać ubierania oraz okazywania zwłok"

W Polsce już kilkadziesiąt osób zmarło z powodu zakażenia koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe wytyczne dotyczące pochówku osób zmarłych na COVID-19. W pogrzebach uczestniczyć może nie więcej niż pięć osób. Do tego ciała zmarłych należy traktować zgodnie z szeregiem zaleceń.

W rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia określone zostały zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem.

Koronawirus. Nowe zasady dotyczące pochówku zmarłych w wyniku zakażenia

Przede wszystkim należy "unikać ubierania zwłok do pochówku, a także okazywania zwłok". Należy ponadto przeprowadzić ich dezynfekcję płynem odkażającym o wirusobójczym spektrum działania. Ciało ma być umieszczone w ochronnym worku. W przypadku kremacji konieczne jest użycie dodatkowego worka. Powierzchnia worków ma być spryskana płynem odkażającym.

Podczas transportu zwłoki mają być umieszczone w kapsule transportowej w przypadku przekazywania zwłok do krematorium albo w trumnie do pochówku w przypadku bezpośredniego pochowania na cmentarzu. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że osoby bezpośrednio zaangażowane w proces dekontaminacji ciała i jego otoczenia oraz przygotowania do przewozu zwłok zmarłego zakażonego wirusem SARS-CoV-2, a także mające bezpośredni kontakt ze zwłokami powinny być odpowiednio zabezpieczone, tj. nosić odzież ochronną podobną do tej, z której korzystają medycy (kombinezon, czepek, maska, rękawiczki).

Zobacz wideo 31 marca premier Morawiecki wprowadził nowe restrykcje:
Więcej o: